وجود 3500 شی تاریخی در موزه‌های اراک/ ارتقا حس تعلق به شهر با محوریت موزه‌ها

وجود 3500 شی تاریخی در موزه‌های اراک/ ارتقا حس تعلق به شهر با محوریت موزه‌ها
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: در شهر اراک یکی از معضلات جاری، میانگین آمار بالای عدم حس تعلق شهروندان به شهر نوپایی است که داشته‌های فراوانی دارد و موزه‌ها به عنوان ریشه‌های معنوی یک جامعه می‌توانند نقش آفرینی مثبتی در پوشش این معضل داشته باشند.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۰۶
کد مطلب: ۱۲۲۰۱
Share
اسکان نيوز: سیدمحمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی در بازدید از سه موزه شهر اراک اظهار کرد: درحال حاضر3  موزه شامل مردم شناسی و باستان شناسی چهارفصل، موزه مردم شناسی مفاخر و مشاهیر استان و موزه صنایع دستی حسن پور در شهر اراک وجود دارند که قطع به یقین با توجه به داشته هایشان می توانند یکی از عناصر هویت بخش این شهر نوپا باشند.
 
وی افزود: هدف بازدید از این سه موزه بررسی مسائل، مشکلات، کمبودها و پیگیری جهت ارتقا سسیتم‌های حفاظتی در راستا پویایی و امنیت این موزه هاست. با توجه به اهمیت توسعه زیرساخت‌های گردشگری و جذب گردشگران به استان، برنامه‌ریزی جهت رونق بخش‌های مختلف صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی از راهکارهای توسعه زیربنایی شمرده می‌شود که در این بین نقش موزه‌ها بسیار حائز اهمیت است.
 
 او در ادامه گفت: در شهر اراک یکی از معضلات جاری، میانگین آمار بالای عدم حس تعلق شهروندان به شهر نوپایی است که داشته‌ها فراوانی دارد اما در دوره‌های مختلف زمانی، نسبت به برجسته‌سازی این داشته اهتمام ویژه‌ای نشده که این امر باعث ایجاد فاصله روحی شهروندان از شهر شده از این رو موزه‌ها به عنوان ریشه‌های معنوی یک جامعه می‌توانند نقش آفرینی مثبتی در پوشش این معضل داشته باشند. 
 
وی اظهار کرد: در این بین ارائه روش‌ها و راهکارهایی برای سوق نسل‌های جدید به سمت موزه‌ها یکی از اقداماتی است که میبایست در بازه‌های زمانی مختلف و برای دسته‌های مختلف کودکان، دانش آموزان و دانشجویان تدومین شود تا هویت بخشی در شهر نهادینه شود و شاهد بروز نعمات آن باشیم. یکی از نعمات حس تعلق شهروندان به شهر، مشارکت مطلوب و عمومی شهروندان در برنامه‌ها و اهداف دولت و نهادهای مدنی است که می توانند بستر ساز توسعه اجتماعی شوند.
 
حسینی در پایان گفت: در حال حاضر بیش از 3500 شی تاریخی، فرهنگی و باستانی در این سه موزه شهر اراک نگهداری می‌شوند که از این میان 900 شی در ویترین‌ها قرار دارند و باقی اشیا نیز در انبار نگهداری می‌شوند. این اشیا به صورت دوره‌ای در موزه‌ها تعویض می‌شوند تا هر نوبه بازدید برای شهروندان و گردشگران دارای جنبه‌های تفریحی، تحقیقی و علمی جدید باشد.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.