چرا خانه تاریخی مستوفی الممالک برای وزیر ارتباطات مهم شد و دستور احیا آن را داد؟

چرا خانه تاریخی مستوفی الممالک برای وزیر ارتباطات مهم شد و دستور احیا آن را داد؟
وزیر ارتباطات در مطلب تازه خود در اینستاگرام به موضوع خانه مستوفی‌الممالک پرداخت.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۱۷
کد مطلب: ۱۲۲۰۳
Share
اسکان نيوز: وزیر ارتباطات پس از پیگیری وضعیت خانه مستوفی‌الممالک، از مرمت و احیا این بنا تاریخی خبر داد. آذری‌جهرمی در پست تازه اینستاگرام خود به تاریخ این خانه و مستوفی‌الممالک پرداخته است.
 


 

آذری‌جهرمی در اینستاگرام درباره مستوفی‌الممالک نوشت: «میرزا حسن مستوفی‌الممالک، از مشاهیر معاصر ایران است. او در چند کابینه دوره قاجار رئیس‌الوزرا یا وزیر بوده و به عنوان نخستین وزیر پست و تلگراف و تلفن شهرت دارد. خانه ارزشمند این شخصیت تاریخی در قلب بافت تاریخی تهران از حدود دو دهه پیش در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داشت اما اقدامی برای مرمت و احیا آن انجام نشد. از این هفته و با اهتمام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارتخانه، طرح احیا این خانه تاریخی کلید خورد.»

او همچنین به ارزش‌های این بنا اشاره کرد و نوشت: «این خانه زیبا با ارزش‌های معماری خویش گویای بخشی از هویت تاریخی پایتخت است و می‌تواند به مرکزی فرهنگی متناسب با اهداف وزارتخانه تبدیل شود. برای بازسازی و ترمیم و تعریف کاربری جدید خانه مستوفی‌الممالک به عنوان یکی از ارزش‌های تاریخی مصمم هستیم. از خبرنگارانی که پیگیر احیا این اثر تاریخی بودند، تشکر می‌کنم.»

گفتنی است که  مستوفی‌الممالک خانه‌ای قاجاری با قدمت بیش از ۱۲۰ سال است که به نوعی نمایانگر تاریخ معاصر ایران است. نخستین کابینه مشروطیت در این خانه تشکیل شد به این دلیل به این عمارت لقب خانه سیاسی تهران داده‌اند. همچنین این خانه محل زندگی و کار یکی از اصیل‌ترین دولت مردان قاجار و پهلوی، میرزا حسن خان مستوفی‌الممالک بوده است. میرزاحسن مستوفی‌الممالک فرزند میرزا یوسف مستوفی آشتیانی، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجاربود. او از شاخص‌ترین چهره‌های تاریخ معاصر ایران است.
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.