تاریخ صفوی در دامن میدان گنجعلی‌خان کرمان

عکس از آیسان زرفام
عکس از آیسان زرفام
میدان گنجعلیخان در مرکز مجموعه تاریخی گنجعلیخان کرمان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کرمان به حساب می‌آید.
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: ۱۲۲۴۰
Share
اسکان نيوز: میدان گنجعلیخان میدان تاریخی متعلق به دوره صفوی است که معماری آن برعهده محمد سلطانی یزدی بوده و به دستور گنجعلیخان حاکم وقت کرمان شده‌است.

مجموعه تاریخی گنجعلیخان شامل کاروانسرا، مسجد، ضرابخانه، آب انبار و حمام پیرامون این میدان قرار گرفته علاوه بر آنکه بلندترین بادگیر کرمان نیز در مدرسه علمیه ابراهیمه در مجاورت این میدان قرار دارد و از میدان چشم انداز بی‌نظیری به این بادگیر وجود دارد.

بازار گنجعلیخان سه ضلع این میدان مستطیل شکل را به خود اختصاص داده که مغازه‌های مس و پته دوزی آن بسیار پرطرفدار است در محل تقاطع دو راسته بازار نیز چهار سوقی با گنبدی مرتفع دیده‌ می‌شود.

در ضلع شرقی میدان نیز مدرسه گنجعلی خان واقع شده و روزگاری مدرسه‌ای پر رونق بوده که بعدها به کاروانسرا تبدیل شده‌ است. بر کاشی‌های کتیبه سر این بنا تاریخ ۱۰۰۷ ه. ق مطابق با ۱۵۹۸ میلادی نقش بسته است.

موزه ضرابخانه نیز در داخل بازار مسگری شمالی قرار دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین بناهای پیرامون میدان حمام گنجعلی‌خان با کاشی کاری، مقرنس و معماری بی‌نظیر است که در راستای بازار قرار دارد.
 تصویر بلندترین بادگیر کرمان از میدان گنجعلیخانبادگیر کرمان از میدان گنجعلیخانبازار گنجعلیخانمیدان گنجعلیخانمقرنس سردر حمام گنجعلیخانحمام گنجعلیخانبازار گنجعلیخان
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.