انتقاد نمایندگان مجلس از بی‌توجهی دولت‌ها به سیستان و بلوچستان:

گورخواب‌های زابل معتادان مهاجر هستند/ گوش مسئولان نمی‌شنود

گورخواب‌های زابل معتادان مهاجر هستند/ گوش مسئولان نمی‌شنود
در حالی که بی‌توجهی مدیران ارشد دولتی به مشکلات استان سیستان و بلوچستان در زمینه خشکسالی، بیکاری و... وکلا مردم این استان در مجلس شورای اسلامی را به ستوه آورده و همه آن‌ها به‌اتفاق بر این باورند که برای رفع این معضلات دولت باید بخشی از تمرکز خود در مرکز را به استان‌های حاشیه کشور متوجه کند، اما امروز بحث معتادان مهاجر و گورخواب‌ها مشکلات این استان و بخصوص شهر زابل را دوچندان کرده است.
يکشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۳۳
کد مطلب: ۱۲۲۸۵
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: سکونت افراد بی‌بضاعت در گورهای قبرستان شهر زابل از جمله خبرهای روزهای اخیر بوده، اما طبق گفته عضو شورای این شهر، گورخواب‌ها در حقیقت معتادان مهاجری هستند که در شهر زابل سکونت دارند.

شهلا رضوانی، عضو شورای شهر زابل با اشاره به این‌که وضعیت فعلی سیستان و بلوچستان با چندسال پیش قابل قیاس نیست، اظهار کرد: خشکسالی‌های زیاد، بستن مرز و... باعث کاهش درآمد و به خطر افتادن وضعیت معیشت مردم شده است. اما در حقیقت گورخواب‌ها، معتادان مهاجری هستند که از شهرهای دیگر کشور و با توجه به هم‌مرزی سیستان و بلوچستان با کشور افغانستان، با هدف دسترسی آسان و ارزان به مواد مخدر به این منطقه روی می‌آورند.  

رضوانی در گفت‌وگو با اسکان نيوز از افزایش آمار متکدی مهاجر در این منطقه خبرداد و گفت: حتی از استان‌هایی همچون گیلان زنان معتاد با فرزندان خود به این منطقه روی می‌آورند و در مقابل انتقالشان به اماکن مختلف مقاومت می‌کنند. این افراد به کمپ ترک اعتیاد فرستاده می‌شوند و مورد حمایت قرار می‌گیرند اما دوباره به وضعیت قبلی خود بازمی‌گردند.
 


عضو شورای شهر زابل در ادامه افزود: قبرستان شهر زابل در حاشیه و نزدیکی این شهر قرار دارد که تبدیل به محل سکونت معتادان مهاجر شده است.

در بسیاری از موارد دیده شده که این افراد کمک‌ها مدیران شهری و خیران از جمله توزیع غذای گرم و ... را نپذیرفته‌اند و در مقابل تقاضا پول برای تهیه مواد مخدر داشته‌اند؛ این افراد حتی به اماکنی که توسط افراد خیر تهیه شده تا افراد بی‌خانمان( مردان، زنان و کودکان) سکونت داشته باشند، مراجعه نمی‌کنند، چراکه از بازپروری و بازگشت به زندگی سالم فراری هستند.

رضوانی شغل اصلی مردم سیستان را کشاورزی و دامپروری دانست و گفت: طی بیست سال اخیر بخاطر خشکسالی کشاورزی انجام نمی‌شود و در نتیجه بیکاری مشکلات عدیده‌ای را برای مردم این استان ایجاد کرده است.

عضو شورای شهر زابل در پاسخ سئوال اسکان نيوز مبنی بر این‌که مدیریت شهری زابل برای رفع این معضل چه اقدامی انجام داده، بیان کرد: شهرداری زابل از جمله شهرداری‌های کوچکی است که درآمد پایینی داشته و در مرز ورشکستگی قرار دارد به حدی که در پرداخت حقوق پرسنل خودش مانده؛ لذا برای رفع این معضل نیاز به همکاری دیگر ارگان‌ها است. حتی یک دوره طبق مصوبه شورای اداری شهر، هرکدام از ادارات مکلف به همکاری با شهرداری زابل برای رفع این معضل شدند که نهایتا طرح با شکست مواجه شد.

رضوانی با انتقاد از این‌که حضور مهاجران معتاد چهره بدی را در معرفی شهر ایجاد کرده، گفت: بومیان اصیل سیستان با بدترین شرایط روزگار می‌گذرانند و هنوز اصول و قواعد خودشان را حفظ کرده‌اند. تمام کشور سیستانی را به غیرت و اخلاق مداری می‌شناسند.

معضلات سیستان حاصل بی‌کفایتی دولت‌ها

در ادامه علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی درخصوص رفع معضل گورخواب‌ها در شهر زابل، تاکید کرد: برای رفع این مشکلات نیاز به تعیین اعتبارات مناسب است. محرومیت در تمام شاخص‌ها از جمله آب، برق، نبودن صنایع، کشاورزی و...وجود داشته و این در حالیست که استان سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های بسیاری در زمینه گردشگری، معادن و... وجود دارد.

یارمحمدی در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن انتقاد از این‌که چرا با تمام ظرفیت‌ها بازهم استان سیستان و بلوچستان در محرومیت قرار دارد، تصریح کرد:  همه این‌ها حکایت از عدم مدیریت و بی‌کفایتی دولت‌ها داشته؛ توجه دولت‌ها تنها به مرکز کشور بوده و از استان‌های حاشیه غافل شده است. کارتن‌خواب در زاهدان به عنوان مرکز استان هم بیداد می‌کند. بیکاری، اعتیاد، بزهکاری و... بسیار زیاد شده و بخصوص در حاشیه استان افزایش یافته است.
 
باید کل نظام پای کار بیاید

اما احمدعلی کیخا، نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی بحث گورخوابی و معضلات موجود را مربوط به سال‌ها اخیر ندانست و گفت: گرفتاری مردم زابل ریشه در زمان طولانی دارد؛ حتی چابهار هم که سرشار از امکانات بوده، با 14 کیلومتر طول به همان اندازه منطقه حاشیه‌نشین دارد.

کیخا با انتقاد از احداث دیوار مرزی در استان سیستان و بلوچستان، تاکید کرد: مردم زابل از طریق کشاورزی، دامداری، مرز و تجارت امرار معاش می‌کردند که طی این سال‌ها امرار معاش از این طریق به حداقل ممکن رسیده و با کشیدن دیوار مرزی راه کسب‌وکار مردم بسته شده است.

نماینده مردم زابل بر این باور است که جمهوری اسلامی هیچ‌کاری برای مردم نمی‌خواهد انجام بدهد. در حقیقت دولت  باید اجازه بدهد که مردم سیستان یک تهاتری با اون طرف مرز داشته باشند تا همانند دهه 70 امرار معاش داشته باشند؛ مردم این منطقه راهی به جز این ندارند.

وقتی بیش از نیمی مردم تحت پوشش کمیته امداد بهزیستی هستند و فقر بیداد می‌کند، طبیعی است که به دنبال مواد مخدر بروند، وقتی جایی برای اسکان نداشته باشند، قبر که هیچ، به هرجای دیگری هم روی می‌آورند.

کیخا با رد حضو معتادان مهاجر در شهر زابل، گفت: واقعیت این است که گروهی از انسان‌ها با هر عنوانی از این مکان استفاده می‌کنند و معتاد هم که باشند مسئولان ممکلت باید در صدد رفع مشکلات این افراد برآیند.

نماینده مردم زابل در مجلس دهم با انتقاد از این‌که کمک‌های دولت متناسب با نیازهای منطقه نیست، یادآورشد:  حتی در جلسه‌ای با وزیر کشور بر این نکته تاکید شد که نمی‌توان برای همه نقاط مختلف ممکلت نسخه واحد پیچید و شرایط مناطق مختلف متفاوت است. به عنوان نمونه زلزله کرمانشاه توجه همه کشور را به خودش جلب کرد و همه ارگان‌ها با تمام قوا برای رفع این حادثه رفتند. اما در حالی که طوفان، بی‌آبی و... به صورت مستمر خسارت‌هایی را به مردم سیستان وارد کرده و هزارها بار شدیدتر از یک زلزله است، توجهی به آن نمی‌شود.

به گفته کیخا، موارد اینچنینی را  نمی‌توان تنها به شهرداری یک شهر سپرد، منابع مالی منطقه چیزی ندارد و باید کل نظام پای کار بیایند، اما گوش مسئولان اینقدر سنگین شده که چیزی را نمی‌شوند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.