برخوردهای اشتباه، سدراه توسعه گردشگری/ افزایش آستانه تحمل مسئولان نظارتی

برخوردهای اشتباه، سدراه توسعه گردشگری/ افزایش آستانه تحمل مسئولان نظارتی
صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایعی که می‌تواند در توسعه اقتصادی کشور و اشتغالزایی تاثیر داشته باشد، همواره مورد توجه مسئولان بوده و ایران هم با توجه به ظرفیت بالا گردشگری می‌تواند در این زمینه فعالیت داشته باشد اما برخی از سخت‌گیری‌های بی‌مورد و برخوردهای شتابزده برخی از مسئولان باعث شده که مردم به مسافرت خارج از کشور تمایل بیشتری داشته باشند.
سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۱۲
کد مطلب: ۱۲۳۵۷
Share
به گزارش اسکان نيوز، طی چند روز گذشته و به دلیل رفتار غیرمعمول یک گروه گردشگری، ستاد پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سپیدان اعلام کرد که ورود هرگونه گردشگر و مسافر به آبشار و منطقه حفاظت شده مارگون تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

البته روز گذشته قاسم پاک‌نژاد، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری سپیدان در استان فارس خبر داد که با اعمال کنترل بیشتر، محدودیت بازدید از آبشار مارگون رفع شده است.

قاسم پاک‌نژاد تاکید کرد: با مذاکراتی که در این زمینه انجام شد، روز دوشنبه این محدودیت تردد برداشته شده و وضعیت در آبشار مارگون به حالت عادی بازگشته است.

معاون فرمانداری سپیدان تاکید کرد: نظارت و کنترل در خصوص رعایت اصول اخلاقی و شئونات اسلامی در مجموعه آبشار مارگون از امروز افزایش خواهد یافت.

اما موضوع حائز اهمیت مرزبندی کنترل‌ها و سخت‌گیری‌ها در حوزه گردشگری است، چرا که کنترل بیش از حد می‌تواند باعث آسیب به حوزه گردشگری شود.

تصمیمات تند و شتابزده مسئولان مساله‌ای را حل نمی‌کند

مصطفی عمادزاده، مدیرگروه مدیریت جهانگردی دانشگاه شیخ‌بهایی اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز با اشاره به گرانی دلار، قطع ویزا و پیچیدگی مسافرت به خارج از کشور، گفت:در این شرایط باید گردشگری داخلی توسعه یابد و زیرساخت‌های لازم برای جایگزینی سفر داخلی به جای سفر خارجی مهیا شود.

عمادزاده افزایش آستانه تحمل مسئولان را یکی از موارد حائز اهمیت در بحث توسعه گردشگری داخلی دانست و اظهار کرد: از طرف دیگر گردشگری در ایران ضوابط و شرایط مشخصی دارد و رعایت این ضوابط الزامی است؛ طبیعتا عدم رعایت این ضوابط می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

به گفته استاد دانشگاه شیخ‌بهایی اصفهان، برای ادامه و حفظ  تورهای گردشگری باید به کدهای اخلاقی توجه داشت  و تورگردانان و مسافران ناچار از رعایت این کدها هستند.

تمایل جوانان به برخی رفتارها در سفرهای گردشگری امری طبیعی بوده و این‌گونه رفتارها نباید مستمسکی برای پاک کردن صورت مساله شود.

عمادزاده با تاکید بر این‌که در شرایط بد اقتصادی کشور وافزایش بیکاری، توسعه صنعت گردشگری می‌تواند در اشتغالزایی و درآمدزایی تاثیر بسیاری داشته باشد، تصریح کرد: این درآمدزایی هزینه‌های مستقیم  و غیرمستقیم داردو از جمله آن می‌توان به هزینه‌های فرهنگی اشاره کرد که بخشی از آن را مسئولان باید بپذیرند.

گفتنی است که کدهای اخلاقی در تمام دنیا رعایت می‌شود به عنوان نمونه در ترکیه یا فرانسه برای ورود به اماکن مقدس نیاز به رعایت شرایط خاصی است. همچنین باید به فرهنگ جوامع محلی توجه داشت و گردشگری باعث لطمه به قواعد جوامع محلی نشود.

عمادزاده در پاسخ سئوال اسکان نيوز مبنی بر این‌که در کشورهای دیگر گردشگران در بیشتر اماکن کاملا آزاد هستند، گفت: گردشگرانی که قصد سفر به ایران را دارند به هنگام دریافت ویزا دفترچه‌ای حاوی فرهنگ و قواعد ایران در اختیارشان قرار می‌گیرد و این قواعد از جانب توریست‌ها پذیرفته می‌شود. جالب این است که گردشگران خارجی بسیار انعطاف‌پذیر هستند و به قواعد ایران از جمله پذیرش حجاب احترام می‌گذارند.

استاد دانشگاه شیخ‌بهایی اصفهان همچنین یادآورشد: برای رفع این‌گونه رفتارها تنها نیاز به فرهنگ‌سازی است و تصمیمات تند و شتابزده از سوی مسئولان مساله‌ای را حل نمی‌کند و تنها باعث پاک شدن صورت مساله می‌شود.

با یک مقدار تسامح اعتقادات مردم سست نمی‌شود

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با اسکان نيوز  با تاکید براین‌که اطلاع دقیقی از کم‌وکیف اتفاق آبشار مارگون سپیدان ندارد و نمی‌تواند آن را تایید یا رد کند، گفت: باید ماهیت قضیه بررسی شود، اما شواهد نشان می‌دهد که با یک مقدار تسامح و تعامل می‌توان از خروج ارز و سرمایه  کشور پیشگیری کرد.

خداکرمی با بیان این‌که بارها بر توجه به سلایق مختلف مردم و وجود مشکل در برخی کنترل‌های و مدیریت فرهنگی تاکید شده، تصریح کرد: سال‌هاست که هیچ تحلیل و بازنگری در این زمینه انجام نشده  و  هیچ‌کس نمی‌داند که پایان اشتباهات ما کجاست. یک سری تصمیم‌سازی‌ها و حتی برخی قوانین از جمله در حوزه گردشگری نه تنها مشکلی را حل نکرده بلکه مشکلی را بر دیگر مشکلات افزوده است.

وقتی یک تیم گردشگری برای مثال به قله توچال، در یک پارک تهران یا هر مکان دیگری به طبیعت‌گردی می‌رود،  معمولا داراى مناسبت‌های فامیلی و  دوستی هستند، بنابراین اگر هم بخواهند شاد باشند یا موزیکی گوش بدهند بعید است که مشکلی را برای کشور ایجاد بکنند و بالعکس شادی و نشاط را به درون خانواده‌ها  برمی‌گرداند که رونق گردشگری را به دنبال خواهد داشت.

خداکرمی ضمن درخواست از مسئولان  برای این‌که اعتقادات مردم کشور در همه حوزه‌ها را سهل نگیرند، تاکید کرد: با یک مقدار تسامح و چشم‌پوشی اعتقادات مردم سست نمی‌شود. مردم مسائل الزام‌آور را رعایت می‌کنند و برخی از ناهنجاری‌ها در حقیقت عناد و لجبازی است. چرا که  نسل جوان به هنگام مخالفت یا موافقت برای انجام هرکاری سرخورده می‌شود و در کل یا به رفتن فکر می‌کند و یا تفریحاتش را جایی انجام می‌دهد که دیده نشود و نهایتا در دام اعتیاد و دیگر مشکلات گرفتار می‌شود.

گفتنی است که خروج جوانان از کشور به معناى خروج ارز و سرمایه انسانى و اقتصادى است.

خداکرمی معتقد است که باید در کشور شرایطی فراهم شود تا هر ایرانی در درون کشور با هر اعتقاد و رویکردی ضمن حفظ قانون و اخلاق زندگی کند.  قطعا فرهنگ غنی خانواده‌ و مردم  ایران عاملی برای حفظ عرف و ارزش ها است.

کشوری با اقوام مختلف کرد، ترک، لر و... که آداب و رسوم  خاص خودشان را دارند و هیچکدام از این حرکات نمی‌تواند آسیبی به بدنه اعتقادی و هنجارهاى آنان بزند، نمى‌شود عده‌اى براى ساده‌ترين امور شخصى مردم خط قرمز تعيين كنند اين بايدها و نبايدها در حال آزار جوانان است، سختگيرى نكردن مشكلى ايجاد نمى‌كند و بالعكس سبب درك متقابل و همدلی و همزبانی بیشتر می‌شود، ضمن آن‌که مردم هم احساس ناامنی نمی‌کنند.

به گزارش اسکان نيوز، در حال حاضر  سن فکر کردن به مهاجرت از کشور به مقطع ابتدایی و راهنمایی رسیده است و این حاصل مدیریت غلط فرهنگی است و می‌طلبد که علما، فقها، روانشاسنان، مسئولان و... همگی به صورت کارشناسی با تحلیل قواعد گذشته، نتایج آن بر وضعيت امروز  کشور برای حفظ استعداد و سرمایه‌های ایران یک تصمیم منطقی بگیرند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.