دندان تیز لودرها درساحل هرمزگان:

نگرانی بومیان از اجرا اتوبان شرق به غرب بندرعباس/ ساحل را تخریب کرده و اتوبان می‌کشند

نگرانی بومیان از اجرا اتوبان شرق به غرب بندرعباس/ ساحل را تخریب کرده و اتوبان می‌کشند
مدیران استانی و شهری بندرعباس اجرا طرح اتوبان شرق به غرب و توسعه ساحل این منطقه را طرحی راهگشا و کارشناسی شده می‌دانند، اما از سوی دیگر مردم منطقه، کارشناسان زیست‌محیطی و شهری انتقادات جدی به این طرح دارند. آن‌ها بر این باورند که ساحل را تخریب و تجارت را قطع می‌کنند، کوه را می‌تراشند و اتوبان می‌کشند و قطعا با اجرا این طرح، سلامت شغلی مردم منطقه تهدید می‌شود. این در حالیست که دریا برای ساکنان بندر مقدس بوده و در هیچ کجا دنیا ساحل را برای توسعه شهر تخریب نمی‌کنند.
يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۱۷
کد مطلب: ۱۲۴۵۱
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: چندی پیش فریدون همتی، استاندار هرمزگان از احداث  بلوار ساحلی شرق به غرب بندرعباس به عرض ۱۱۰ متر تا دانشگاه هرمزگان خبر داد.


توسعه ساحل مشکلات عدیده‌ای را برای بومیان ساکن ایجاد خواهد کرد

عارف اقوامی، کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دفتر طرح‌های کالبدی و دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی در خصوص احداث بلوار ساحلی شرق بندرعباس به عرض ۱۱۰ متر تا دانشگاه هرمزگان، گفت: منطقه ساحل نخل ناخدا تقریبا محل امرارمعاش بومیان این منطقه بوده ( بومی به مفهوم کسانی که اهل بندر بودند و جدا از مهاجران و کارمندانی که در آن منطقه  حضور دارند، هستند).

اقوامی در گفت‌و‌گو با اسکان نيوز ضمن بیان این‌که برخی از بومیان این منطقه با لنچ تجارت خیلی کوچک و خردی با کشورهای همسایه دارند، تصریح کرد: برخی از این افراد به عنوان قاچاقی یاد می‌کنند و علی‌الظاهر منطقه آسفالت می‌شود تا امکان لنگراندازی لنچ‌ها و راه کار یا به عبارتی راه قاچاق را ببندند.

کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی معتقد است که در حقیقت توسعه شهری نوعی رقابت بوده بین تجارت کوچک مقیاس بومیان و تجاری که علی‌الظاهر به اهرم‌های قدرت دسترسی زیادی دارند و قاچاق بهانه‌ای  می‌شود که تجارت خرده‌پا از دست بومیان خارج شود.


وی با انتقاد از این‌که توسعه ساحل و آسفالت این منطقه مشکلات عدیده‌ای را برای بومیان ساکن ایجاد خواهد کرد، گفت: امرارمعاش برخی از بومیان از راه ماهیگیری بوده، نوعی ماهیگیری که تورها را در دریا پهن و بسته به جزرومد آب دریا ماهیگیری می‌کنند که با توسعه شهری و اشغال ساحل عملا این شیوه معیشت هم از بین می‌رود.

به گفته این کارشناس امور شهری، انسان و بویژه بومیان این منطقه بخشی از محیط زیست هستند که با اقدامات اینچینی زندگی‌شان به خطر می‌افتد.  

اقوامی در پاسخ این سئوال اسکان نيوز که طبق گفته برخی از کارشناسان هرمزگان، برای اجرا این طرح کوه را تخریب و سنگ‌های آن را داخل دریا می‌ریزند و با این اقدام عملا نظم اکوسیستم کوه و دریا را تغییر می‌دهند و فرض بر این‌که قاچاقچیان در این منطقه فعالیت دارند، آیا برای جمع‌آوری آن‌ها، راهکار منطقی دیگری وجود ندارد، گفت:  فرض بر این‌که کسانی از طریق تجارت کوچک زندگی می‌کنند و قاچاقچی محسوب می‌شوند، می‌توان این‌ها را در انواع و اقسام سازمان‌ها یا نهادها و حتی در شغل خودشان سازماندهی کرد تا قاچاق نکنند و می‌توان این‌ها را در تعاونی‌های مرزی و دریایی به کار گرفت تا از زندگی ساقط نشوند.


کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی در ادامه افزود: همه ما می‌دانیم که قاچاق از بنادر رسمی  ایران و افراد صورت نمی‌گیرد، قاچاق عمدتا از سوی نهادهای خیلی رسمی و از طریق شیوه‌های قانونی  وارد بازار کشور می‌شود. به عنوان نمونه بازار موبایل را درنظر بگیرید بعد از 30 سال تازه می‌خواهند آن را ساماندهی کنند، یا در حوزه سایر قسمت‌های اقتصادی کشور، قطعا می‌توانستند روش‌های خیلی ساده‌تر، دموکراتیک‌تر، انسانی‌تر و محیط زیستی‌تر در نظر بگیرند.

وی با تاکید بر این‌که این به اصطلاح قاچاقی را برمی‌دارند و خودشان جایگزین تجارت‌های کوچک می‌شوند، گفت:  این افراد به قدرت وصل بوده و چون به شرکت‌های ساختمانی هم متصل هستند در نتیجه خودشان توسعه و ساخت‌وساز را هم بر عهده می‌گیرند. در اصل با یک کارتل تراست قدرت مواجه هستیم که همه کار می‌کنند؛ یعنی تجارت را قطع می‌کنند، خیابان را می‌کشند، کوه را می‌تراشند و الی آخر. این زنجیره چیزی نیست که به طور تصادفی اتفاق بیفتد و کسانی هستند که خیلی راحت این کار را انجام می‌دهند، امکانات و قدرت هم دارند.


اجرا طرح ساحل ناخدا باعث تقویت آن و محیط زیست خواهد شد

اما اسلام باوقار، رئیس شورای شهر بندرعباس در گفت‌وگو با اسکان نيوز از احداث پروژه اتوبان شرق به غرب بندرعباس خبر می‌دهد و می‌گوید: این بلوار چهار کیلومتر و در شرق بندرعباس ( جاده میناب) بوده که فعلا تا دانشگاه هرمزگان اجرا می‌شود.

طبق گفته این مدیر شهری، با احداث این توبان در حقیقت ساحل بندرعباس گسترش پیدا می‌کند و به وسعت ساحل هم اضافه می‌شود که  خدمات خیلی خوبی به مردم بندر می‌دهد. علاوه بر آن بحث گردشگری هم در ضلع شمالی این بلوار رونق می‌گیرد.


باوقار در پاسخ سئوال اسکان نيوز مبنی بر این‌که برخی معتقدند احداث این پروژه باعث تخریب ساحل می‌شود؟ تاکید کرد: اجرا این طرح باعث تقویت ساحل و محیط زیست خواهد شد. این ساحل در حال حاضر هیچ استفاده‌ای ندارد و طی چندسال اخیر محل دپو نخاله شده است. این جاده باید بهبود یابد در ساحل کسی دخل‌وتصرف نمی‌کند ودر واقع ساحل احیا می‌شود.

گفتنی است که ساخت‌وسازها و تصرفات غیرقانونی در این ساحل صورت گرفته و این پروژه به نفع شهر و مردم خواهد بود. قطعا برای اجرا هر پروژه‌ای ابتدا کمیسیون‌های تخصصی و متخصصان از جمله کارشناسان محیط زیست نظرات تخصصی می‌دهند و پس از آن شهرداری نسبت به اجرا پروژه اقدام می‌کند.
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.