افزایش قیمت دلار فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری!

ایران بهترین مقصد ارزان برای توریست خارجی

ایران بهترین مقصد ارزان برای توریست خارجی
افزایش قیمت دلار به باور برخی از مسئولان کشور تهدیدی است که باید در حوزه گردشگری به فرصت تبدیل شود؛ اما علاوه بر این‌که زیرساخت‌های لازم برای توسعه گردشگری وجود ندارد، تعدادی از فعالان این عرصه بر این باورند که در شرایط اینچنینی ایران برای توریست خارجی مقصد ارزان محسوب می‌شود و این اتفاق می‌تواند باعث نابودی حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و ... شود.
پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب: ۱۲۸۷۳
Share
اصغر  مسعودی، نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است با وضعیت کنونی نرخ دلار در ایران، گردشگران خارجی تمایل بسیاری برای سفر به کشور ما دارند اما مسئولان توجهی به بهبود زیرساخت‌ها برای استفاده از این فرصت ندارند.

اما آرش نورآقایی، راهنما گردشگری در خصوص گرانی دلار، فرصتی برای توسعه گردشگری در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن اشاره به این‌که تفکر تبدیل تهدیدها به فرصت، دیدگاه منطقی است، گفت: در ایران همیشه تهدیدها بسیار زیاد بوده و می‌توان این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد. گرانی دلار هم یکی از این موارد بوده که با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توان فرصت‌های خوبی را ازآن استخراج کرد.

نورآقایی در ادامه افزود: اما این‌که بتوان به راحتی این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد فکر خامی است؛ چرا که زمانی این راهکار نتیجه صحیح درپی دارد که اتاق فکر، نرم‌افزار و فکرافزار درستی در اختیار داشته باشیم.

 بیان سخنان امیدبخش در شرایط بحرانی در ایران تازگی ندارد و همیشه برای این‌که مردم یک آرامش و امید نسبی به دست ‌بیاورند، صحبت‌های امیدوارکننده بدون عمل و نتیجه مطرح می‌شود.

به گفته نورآقایی این‌گونه صحبت‌ها گرچه عقلایی است اما هیچگاه در عمل نتیجه‌ای دربرنداشته و اصولا براساس یک تفکر همه‌جانبه و تلاش جدی مطرح نشده است. عموما این گفتمان در حوزه گردشگری در حد فکر بوده است.

نورآقایی در گفت‌وگو با اسکان نيوز با فرض درستی این گفتمان، اظهار کرد: گرانی دلار در ایران موضوع جدیدی نیست و هر چندسال یک‌بار، دلار یک افزایش قیمت سحرآمیز دارد و به عبارتی همیشه فرصت توسعه گردشگری براساس گرانی دلار بوده. اما هیچ زمانی این تهدیدها به فرصت تبدیل نشده است.

این راهنما گردشگری افزایش قیمت دلار و افزایش گردشگر  در ایران را دارای نقاط ضعفی هم دانست و گفت: در چنین زمانی طرف مقابل، یعنی گردشگر خارجی ایران را به عنوان یک مقصد ارزان می‌شناسد؛ آیا به این موضوع فکر شده که قرار است ایران مقصد ارزان باشد؟  مقصد ارزان در بهترین حالت  با خودش توریست انبوه و زیاد می‌آورد؛ آیا اساس کشور ایران از لحاظ سخت‌افزاری، نرم‌افزاری،  شرع و عرف حاکم برجامعه برای پذیرش گردشگر زیاد آماده است؟

نورآقایی بر این باور است که اصولا در مکان‌های ارزان همه چیز از جمله اخلاق ارزان خواهد بود،  آیا خروج ایران از بحران اقتصادی به قیمت نابودی  حوزه اجتماعی، فرهنگی و محیط زیست ارزش دارد؟

این راهنما گردشگری خاطرنشان کرد: باید ایران به جای پذیرش گردشگری خارجی زیاد، در پی جذب گردشگر ماندگار باشد، به این معنا که اگر قرار است 10 گردشگر 1شب در ایران اقامت داشته باشد، 1 گردشگر با 10 شب اقامت جایگزین شود، چرا که یک گردشگر صدمه کمتری به حوزه اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست و.. وارد می‌‎کند. اما آیا در ایران جاذبه و بستر مناسب وجود دارد که توریست خارجی 10 شب اقامت داشته باشد؟ همه این موارد فکر می‌خواهد، این گفتمان‌ها همیشه و همیشه وجود داشته است.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰