وجود بیش از 34 بنا تاریخی در منطقه 12 / خطر تخریب هویت مشروطه تهران

وجود بیش از 34 بنا تاریخی در منطقه 12 / خطر تخریب هویت مشروطه  تهران
بیش از 34 بنا تاریخی با ارزش هویتی و معماری از زمان مشروطه در منطقه 12 شهر تهران وجود دارد که ثبت ملی نشده و خطر تخریب این بناها را تهدید می‌کند.
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۴۴
کد مطلب: ۱۲۹۷۴
Share
به گزارش اسکان نيوز، حجت نظری، مخبر کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران طی دو  روز گذشته در توئیتی و به هنگام بازدید از منطقه 12 تهران از ایجاد مسیر گردشگری  مشروطه خبر داد.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، حدود 34 ملک تاریخی که ثبت ملی نشده و در معرض خطر تخریب  است در منطقه 12 وجود دارد که شناسایی این املاک به عهده سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی  بوده اما این خانه‌ها  توسط اعضا شورای شهر شناسایی شده‌اند.


نظری پیشنهاد داده پس از بازسازی،  مسیر گردشگری مشروطه ایجاد شود. چرا که قوانین شهری تهران به عنوان شهری مدرن از دوران مشروطیت به جا مانده است.

براساس پیگیری اسکان نيوز، طبق بررسی‌های شورای شهر تهران خانه‌های منطقه 12 پایتخت مربوط به دوران مشروطه بوده که حدود 5 عدد از این خانه‌ها به ثبت میراثی رسیده و تعدادی از آن‌ها هم کلا تخریب شده و امکان بازسازی آن وجود ندارد؛ اما بسیاری از این بناها قابل مرمت بوده که به دلایل مختلف از جمله مشکل تملک،  ورثه و... تاکنون اقدامی برای ثبت آن‌ها انجام نشده است.

گفتنی است که با توجه به حساسیت شورای شهر این دوره بر میراث فرهنگی این امیدواری وجود دارد که اقدامات لازم در جهت مرمت و ثبت این بناها انجام شود.

یکی از کارشناسان مدیریت شهری در پاسخ اسکان نيوز مبنی بر این‌که آیا شورای شهر تهران در صدد ثبت و حفظ خانه‌های تاریخی منطقه 12 است؟ گفت: یکی از مشکلات پیش‌رو در این زمینه مساله بودجه است؛ اما شهرداری تهران و میراث فرهنگی باید در این خصوص اقدامات لازم را انجام بدهند. این بناها دارای ارزش هویتی و معنوی هستند.

ممانعت از نوسازی بناهای تاریخی در منطقه 12

در همین رابطه سپیده سیروس‌نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن تاکید بر این‌که منطقه 12 دارای خانه‌های ارزشمندی بوده که تعداد آ‌ن‌ها حتی بیشتر از 34 بنا است، اظهار کرد: بودجه میراث فرهنگی خیلی محدود است و طبیعتا کار مرمت و رسیدگی به این بناها را دشوار می‌کند. اما در عین حال از اجرا نوسازی و تغییر موقعیت بناها در حد امکان جلوگیری می‌شود.

به گفته سیروس‌نیا، برای برخی از این بناها برنامه‌های حمایتی در نظر گرفته شده تا با تعیین کاربری مناسب و جذب سرمایه‌گذار این بناها بازسازی و حفظ شوند. اما سازمان میراث فرهنگی به تنهایی نمی‌تواند در مورد حفظ این آثار اقدامی انجام دهد و نیاز به همکاری بسیاری از ارگان‌ها از جمله شهرداری، اوقافف و... است. بناهای تاریخی منطقه 12 دارای ارزش هویتی، شان ملیتی و ارزش معماری هستند.
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.