اجرا گذر فرهنگی به کافه‌های نوفل لو شاتو آسیب نمی‌زند

اجرا گذر فرهنگی به کافه‌های نوفل لو شاتو آسیب نمی‌زند
عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران گفت: اجرا گذر فرهنگی به کسب‌وکار مغازه‌ها، کافه‌ها و تماشاخانه‌ها رونق می‌بخشد.
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب: ۱۳۰۱۲
Share
به گزارش اسکان نيوز، احمد مسجدجامعی از عدم اجرا طرح گذر فرهنگی گلایه کرده و یکی از تذکرات خود را در مدیریت جدید شهری به این طرح اختصاص داد.

این عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با اسکان نيوز، تاکید کرد: طرح گذر فرهنگی در برنامه چهارم توسعه دولت اصلاحات پیش‌بینی و مطالعات و فازبندی آن نیز انجام شد. در فاز نخست آن خیابان شهریار (کنار تالار وحدت) تا تئاتر شهر به صورت یک گذر فرهنگی پیوسته طراحی شد.

وی به فاز دوم طرح گذر فرهنگی اشاره کرده و افزود: در فاز دوم این طرح، با توجه به بناهای ارزشمندی که پیرامون این خیابان وجود دارد، مقرر شد طرح گذر فرهنگی تا خیابان نوفل لوشاتو در سمت جنوب و خیابان انقلاب  در شمال گسترش پیدا کرده و ساختارهای جدیدی به آن اضافه شود. ضمن آن که مطالعات ترافیکی و طراحی مبلمان شهری طرح نیز در دستور کار قرار گرفت. در حقیقت اجرای این طرح باعث می شود، فضاهای فرهنگی این مجموعه به هم پیوسته شده و از یکدیگر حمایت کنند.

به گفته مسجد جامعی، این طرح در دولت آقای خاتمی به تصویب رسید اما در دولت آقای احمدی نژاد به طور کاملا متوقف شد.

وی گفت: پس از ورود به شورای شهر، این ایده در قالب مصوباتی عرضه و به تائید رسید و در شورای سوم؛ طرح مطالعاتی آن نیز انجام شد. به واقع دست کم  دوبار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران، امکان سنجی برای اجرا این پروژه انجام شده و به تائید رسیده است.

عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران تاکید کرد: متاسفانه در دوره جدید  طرحی که باید در دو، سه فاز انجام می‌شد با نگاه اجرا یکباره روب‌هرو شد. در دوره مدیریت شهری  آقای نجفی برای اجرای فاز اول طرح گذر فرهنگی اعتباری بالغ بر 10میلیارد تومان پیش‌بینی شد. این اعتبار برای فاز اول کافی است چرا که مبلغی هم سازمان‌های ذی‌ربط برای اجرا و بهره‌برداری فاز اول طرح گذر فرهنگی در نظر گرفته‌اند.

مسجدجامعی به نگرانی‌هایی اشاره کرد که به دلیل تاخیر در اجرا طرح به وجود آمده و تاکید کرد: در خیابان نوفل لوشاتو تا چهار راه امیراکرم، مغازه‌ها، کافه‌ها و تماشاخانه‌هایی وجود دارد که منبع کسب‌وکار و تجارت شهروندان تهرانی است. وجود این‌ها نگرانی‌هایی به وجود آورده که با بسط و گسترش پهنه طرح گذر فرهنگی و جلوگیری احتمالی از آمد و شد وسائل نقلیه این نگرانی را به وجود آورده که  کسب‌وکارها با مشکل روبرو شود و بیم آن رود و جای گشایش در کار مردم موجب نارضایتی آن‌ها شویم.  این نگرانی بجاست  و به هیچ وجه لازم نیست حوزه اجرا از خیابان شهریار - حد فاصل تالار وحدت و تئاتر شهر - فراتر رود  به ویژه در شرایط کنونی که امکان سرمایه‌گذاری چندانی وجود ندارد.

وی با اشاره به چهلمین سال پیروزی انقلاب گفت: امیدوارم بروکراسی و بلندپروازی مانع اجرا این طرح در سال جاری نشو. متاسفانه مطالعه در مطالعه، بروکراسی زیاد و بلندپروازی‌ها مانع اجرا این طرح شد.

مسجدجامعی با بیان این‌که شاید اشکال کار در این است که طرح گذر فرهنگی در حیطه وظایف معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری پیش بینی شده است، تاکید کرد: موفقیت در ساخت این پروژه‌ها برای معاونت معماری و شهرسازی اصلا دشوار نیست، چرا که در این حوزه تخصص دارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.