سخنگو کمیسیون اصل 90 دربازید از قلعه شاه دژ اصفهان:

الزام همگان به تمکین از قانون / منتظر ارائه مستندات شهرداری اصفهان هستیم

الزام همگان به تمکین از قانون / منتظر ارائه مستندات شهرداری اصفهان هستیم
شهرداری اصفهان در حالی مدعی است که برای ساخت‌وساز در کوه صفه اصفهان مجوزهای لازم را دریافت و طبق ضوابط و قوانین فعالیت کرده که حجت‌الله غلامی مدیر کل راه و شهرسازی استان اصفهان با صراحت اعلام می‌کند: تا کنون برای فعالیت در عرصه طبیعی و اکولوژِیک صفه هیچ گونه مجوز قانونی صادر نشده است.
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: ۱۳۰۲۴
Share
اسکان نيوز-  سمیه قنبری: پس از سال‌ها سکوت مسئولان و دستگاه‌های نظارتی در استان اصفهان، تظلم‌خواهی حدود هزار نفر از شهروندان اصفهانی برای رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در کوه صفه اصفهان و تخریب بخشی از بقایای دیوار باستانی شاه دژ به شورای حفاظت از بیت‌المال مجلس نتیجه داد.

بعدازظهر یک‌شنبه (14 مرداد) ولی دادشی، سخنگو کمیسیون اصل 90 مجلس در پی شکایت واصله به کمیسیون از ایستگاه 4 تله‌کابین اصفهان بر فراز کوه صفه بازدید کرد.
 

دادشی دراین‌باره گفت: شهروندان و فعالان میراث فرهنگی و محیط‌زیست دغدغه‌های قابل‌تاملی درباره صفه و اتفاقات روی‌داده بر آن دارند. دغدغه‌های ارزشمندی که باید از آن‌ها استقبال کرد.

دادشی دربازید از ایستگاه 4 تله‌کابین اصفهان، ایستگاهی که در حین ساخت آن بخشی از بقایای دیوار قلعه شاه دژ تخریب‌شده است، تصریح کرد: گروهی از فعالان میراث فرهنگی معتقدند که ساخت‌وسازهای انجام‌شده در حریم شاه دژ و ایستگاه 4 تله‌کابین فاقد مصوبات و مجوزهای قانونی است، در طرف مقابل شهرداری اصفهان مدعی است که همه فعالیت‌ها در کوه صفه طبق ضوابط، مقررات و بر اساس مجوزهای قانونی صورت گرفته است.


بازید از منطقه نخستین اقدام در جهت بررسی صحت سقم ادعا طرفین بود که انجام شد. در اسرع وقت نیز جلسه‌ای با حضور متخصصان و کارشناسان برگزار و در آن مستندات و مدارکی که شهرداری اصفهان مدعی است برای فعالیت در منطقه کوه صفه دریافت کرده است، بررسی و درنهایت بر اساس مدارک و مستندات و کار کارشناسی تصمیم‌گیری می‌شود. تصمیمی بر اساس قانون که همه باید از آن تمکین کنیم.

شهرداری اصفهان در حالی مدعی است که برای ساخت‌وساز در کوه صفه اصفهان مجوزهای لازم را دریافت و طبق ضوابط و قوانین فعالیت کرده که حجت‌الله غلامی، مدیر کل راه و شهرسازی استان اصفهان با صراحت اعلام می‌کند: تا کنون برای فعالیت در عرصه طبیعی و اکولوژِیک صفه هیچ گونه مجوز قانونی صادر نشده است.


 غلامی در گفت‌وگو با اسکان نيوز گفت: شهرداری تاکنون هیچ مجوز قانونی برای فعالیت در پهنه اکولوژیک و باستانی کوه صفه و قلعه شاه دژ دریافت نکرده است همه اقدامات انجام‌شده در آن‌جا که جز اراضی ملی و خارج از محدوده شهر اصفهان است فاقد مجوز و غیرقانونی است.

اراضی که طبق ضوابط طرح تفصیلی مصوب سال 1372 با کاربری پارک کوهستانی تعریف‌شده و هرگونه ساخت‌وساز در آن ممنوع است.


هرچند علی معینی، مدیرعامل شرکت توسعه مجتمع‌های سیاحتی، فرهنگی ورزشی سپاهان معتقد است، چون منطقه صفه جز مناطق نمونه گردشگری است ساخت‌وساز در آن قانونی و ادامه فعالیت و بهره‌برداری از ایستگاه 4 تله‌کابین صفه بلامانع است.

گفتنی است، اردیبهشت‌ماه سال 88 در دومین دور سفرهای هیات دولت به اصفهان، به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آب گرم ورتون، آتشگاه، برسیان، تپه اشرف، ورزنه، دستجرد، محمدآباد، قورتان و صفه به‌عنوان مناطق نمونه گردشگری مصوب شدند. مناطقی که طبق ضوابط و قوانین معاونت برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی فرایند سرمایه‌گذاری در آن شامل: انجام مطالعات توسط سرمایه‌گذار به همراه گزارش ارزیابی زیست‌محیطی، تصویب طرح در کارگروه گردشگری استان، تصویب طرح در کارگروه امور زیربنایی، تصویب طرح در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و در نهایت تصویب طرح و نقشه‌های اجرایی در شورای عالی شهرسازی و معماری برای سرمایه‌گذاری در این مناطق ضروری است. با توجه به گفته معینی ضروری است تا شهرداری اصفهان به‌منظور تنویر افکار عمومی مستندات و مجوزهای دریافت کرده برای فعالیت در منطقه نمونه گردشگری صفه از مراجع مربوطه در استان و کشور را منتشر کند.
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.