برگی دیگر از عملکرد پرسش برانگیز شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران

خانه «ارزشمند» خیابان ایران در کمتر از یک سال «بی‌ارزش» شد!

خانه «ارزشمند» خیابان ایران در کمتر از یک سال «بی‌ارزش» شد!
پیش‌تر اطلاع دادم که یکی از خانه‌های ارزشمند خیابان ایران (موسوم به خانه گیاهی) با قدمتی حدود صد سال در آستانه تخریب قرار دارد و این تخریب با مجوز شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران صورت خواهد گرفت.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب: ۱۳۲۰۵
Share
به گزارش اسکان نيوز، حمیدرضا حسینی، فعال حوزه میارث فرهنگی در یادداشتی در کانال تلگرامی‌اش نوشت: اکنون منابع آگاه در سازمان میراث فرهنگی، اطلاعاتی را در اختیار قرار داده‌اند که برگی دیگر از عملکرد پرسش برانگیز شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران را روشن می‌سازد. طبق این اطلاعات، هنگامی که مالکان خانه مزبور (خیابان ایران، نبش کوچه دکتر سنگ) برای تخریب و نوسازی ملک خود به شهرداری مراجعه می‌کنند، شهرداری مراتب را از میراث فرهنگی استان تهران استعلام می‌کند و در پاسخ، آقای رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل وقت میراث تهران در آذرماه سال 1393اعلام می‌دارد که بنای مذکور دارای ارزش‌های تاریخی و فرهنگی است و تخریب آن مجاز نیست.

با وجود این، آقای خسروآبادی کمتر از یک سال بعد، در آبان 1394 مجددا نامه‌ای را به شهرداری منطقه 12 می‌نویسد و این‌بار موافقت سازمان متبوع خود با تخریب ملک موصوف را اعلام می‌کند!


نکته جالب این‌جاست که در همین زمان، روزنامه ایران گزارشی را در این باره به چاپ می‌رساند و با اشاره به نارضایتی اهالی خیابان ایران از تخریب خانه مزبور، صدور مجوز تخریب را به شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران نسبت می‌دهد. در این گزارش، روزنامه ایران به نقل از سیداحمد محیط‌طباطبایی، عضو شورای فنی استان تهران می‌نویسد: «رای به تخریب خانه با اجماع اعضا حاضر در جلسه صورت گرفت. این خانه در دوره پهلوی اول ساخته شده اما در 24 سال گذشته مورد دخل و تصرفات فراوان قرار گرفته است، به گونه‌ای که می‎‌توانیم بگوییم بنایی که قرار است تخریب شود، عملا قدمت چندانی ندارد.

البته او به روزنامه ایران می‌گوید: «از نظر من اگر خانه مذکور را خراب نکنند، بهتر است. حتا اگر برای چهل سال پیش باشد، باز هم نباید خراب کنند؛ چون اوضاع به‌قدری بحرانی است که حفظ وضع کنونی همیشه به صلاح است.»

چنان‌که در گزارش‌های قبلی نوشتم، تصمیم به موافقت با تخریب این بنا، به همت یکی دیگر از اعضا شورای فنی استان تهران صورت می‌گیرد. دست‌کم دو نفر از اعضا این شورا به نگارنده متذکر شدند که این شخص در مجاب کردن سایر اعضا به صدور مجوز تخریب خانه تاریخی واقع در خیابان ایران نقش محوری داشته است.

نکته دیگر این‌که طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری با عنوان «ضوابط و شاخص‌های لازم جهت بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی ایران» که در تاریخ  14/12/1391 به تصویب رسیده، «بازسازی در این بخش از شهرها (بافت‌های فرهنگی و تاریخی) در خصوص بناهای ساخته شده تا سال 1340 شمسی، صرفا به صورت عین به عین امکان‌پذیر خواهد بود»

همچنین مطلع شدم که شهرداری تهران موضوع را در دست بررسی قرار داده و بر آن است تا از اداره‌کل میراث استان تهران، علت نظرات متعارض این اداره‌کل درباره خانه تاریخی گیاهی را جویا شود که چگونه ممکن است یک خانه واجد «ارزش‌های تاریخی و فرهنگی» در کمتر از یک سال، بدون ارایه هیچ دلیل مشخصی، بی‌ارزش شود؟!

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.