رییس اداره محیط زیست شهرستان ری:

نشت نفت به چاه‌های آب از پالایشگاه تندگویان سابقه دارد/ انجام نمونه‌برداری و تکمیل مستندات

رییس اداره محیط زیست شهرستان ری با بیان اینکه پالایشگاه نفت شهیدگویان پیش از این نیز مشکلات زیست محیطی داشته است و حتی چند سال پیش یکی از روستاها به دلیل نشت نفت به چاه‌های آب تخلیه شده بود، گفت: ما در حال نمونه‌برداری و تکمیل مستندات برای ارائه به دادگاه هستیم.
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب: ۱۳۴۱۹
Share
اسکان نيوز: حدود دو هفته گذشته کیومرث کلانتری - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران - در بازدید از اراضی اطراف پالایشگاه نفت شهید تندگویان تهران با انتقاد شدید از عملکرد این مجموعه در حوزه محیط زیست اظهار کرده بود که نفت به چاه‌های آب کشاورزی و زمین‌های اطراف نفوذ کرده و باعث آلودگی آن‌ها شده است.
 
زهره عبادتی، رییس اداره محیط زیست شهرستان ری با اشاره به اینکه این موضوع در دادگاه طرح دعوی شده است، گفت: پرونده این پالایشگاه در مراجع قضایی در مرحله رسیدگی است. پالایشگاه نفت و شرکت‌های نفتی که در آلودگی آب‌های زیرزمینی دخیل هستند باید طرح‌های و برنامه‌های خود برای رفع آلایندگی را به محیط زیست ارائه دهند تا ما در جریان برنامه‌های این واحدها برای از بین بردن آلودگی باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه کارشناسان اداره محیط زیست در حال نمونه‌برداری از چاه‌های آب اطراف پالایشگاه نفت شهید تندگویان هستند، تصریح کرد: ما در حال تکمیل مستندات خود و ارائه آن به دادگاه هستیم.

عبادتی افزود: پالایشگاه نفت شهید تندگویان پیش از این نیز پایش شده بود و مشکلاتی زیست محیطی داشت. برای مثال چند سال قبل به دلیل نشت نفت چاه‌های روستای عظیم‌آباد پلمب و حتی روستا تخلیه شد. یکی از چاه‌های روستای قمصر نیز در گذشته آلوده شده بود که پس از تذکرات محیط زیستی نواقص لوله‌های نفتی برطرف شد.

رییس اداره محیط زیست شهرستان ری با اشاره به اینکه نشت نفت از ضلع غربی پالایشگاه به‌تازگی اتفاق افتاده و به ما گزارش شده است، اظهار کرد: پروژه‌هایی برای رفع آلودگی نفتی اجرا شده است و تا حدودی تاثیرگذار بود. در حال حاضر به دنبال این هستیم که چرا این آلودگی به ضلع غربی نیز نشت پیدا کرده است.

وی ادامه داد: نشت نفت به چاه‌های آب در درجه اول آلودگی آب‌های کشاورزی را به دنبال دارد چراکه از این آب برای اراضی کشاورزی استفاده می‌شود. در درجه دوم نشت نفت سبب آلودگی خاک می‌شود و کشت محصولات کشاورزی را با مشکل مواجه می‌کند.

عبادتی در پایان تاکید کرد: اداره محیط زیست با همکاری دستگاه قضایی در حال پیگیری رفع مشکل این پالایشگاه نفت و شرکت‌های نفتی اطراف آن است.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.