لطفاً مرا مرمت نكنيد!

لطفاً مرا مرمت نكنيد!
چزاره برندی (Cesare Brandi) نظريه‌پرداز ايتاليايی می‌گويد: مرمت؛ لحظه متدی دوباره شناسايی شده كار هنری در كالبد فيزيكی آن و همچنين در دو قطب مختلف زيبايی‌‌شناسی و تاريخی به طوری كه بتوانيم آن را برای آيندگان تحويل دهيم ولی حالا بايد بنايی را به آيندگان تحويل دهيم كه بر پايه هيچ مرمت شده است، البته اگر تا آن زمان باقی بماند.
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب: ۱۳۴۷۴
Share
به گزارش اسکان نيوز، دبيرستان امام خمينی (ره) (پهلوی سابق) بروجرد شايد يكی از معدود دبيرستان‌های غرب كشور است كه برخلاف دانسته‌های قبلی، ابتدا به صورت يك پادگان نظامی تاسيس می‌گردد. اين بنا به دستور مستقيم رضاخان در سال 1315 شمسي با قصد ايجاد پادگان جهت سركوب نيروهای عشاير لر اطراف بروجرد ساخته و در اوايل حكومت پهلوی دوم به عنوان مدرسه مورد استفاده قرار گرفته است. بنايی دو طبقه با يك زيرزمين، دارای ايوان ستوندار در هر دو طبقه در سمت جنوب و دارای سقف شيروانی كه مانند يك چتر حفاظتی برای ساختمان عمل می‌نمايد. اين شيروانی يكبار در سال 1358 شمسی مرمت شده است. پلان بنا شبيه به بوده كه سالن آمفی تئاتر در گوشه شمال غربي بدان چسبيده است. به نظر می‌رسد كه طراح اصلی اين بنا معمار H حرف انگليسی فرانسوی ماكسيم سيرو بوده است كه بر اجرا آن نظارت داشته است. هر آن‌چه از هنر آجركاري و گچبريهاي تزئيني آن بگوئيمكم گفته‌ايم. مطالبی كه ذكر شد تنها برای آشنايی با اهميت اين مدرسه تاريخی است.

اين مدرسه در دهه هشتاد يكبار دچار حريق شد و در سال 1385 شمسی در زلزله بروجرد به شدت آسيب ديد. چند سالی هم می‌شود كه اين بنا بدون استفاده، مملو از خاطرات و با زخم‌های كهنه و نو دست و پنجه نرم ميكند. بنايی ثبتی كه متولی آن آموزش و پرورش می‌باشد.پلان و برش ساختمان دبيرستانتصاويري از سالن آمفي تئاتر با گچبرهاي بالاي سنتصويري قديمي نماي جنوبي و ايوان ستوندار دبيرستانتصويري از نماي جنوبي و ايوان ستوندار دبيرستان

شايد بتوان گفت كه مدرسه ايرانشهر كه در سال 1306 شمسی توسط اندره گدار و با همكاری ماكسيم سيرو ساخته شده، هم‌عصر با بنا مذكور است. شايد بپرسيد چه نيازي به مقايسه است؟ اين مقايسه جهت ورود يه بحث حفاظت و مرمت اين مجموعه كه به تازگی توسط اداره آموزش و پرورش بروجرد و با نظارت اداره ميراث فرهنگی اين شهرستان انجام شده، می‌باشد.تصويري از مدرسه ايرانشهر يزدتصويري از وضعيت دبيرستان امام قبل و در حين عمليات مرمت

نگاه كشورهای ديگر به مرمت مدرسه‌های تاريخی

اكثر مرمت‌هايی كه در كشورهای اروپايی و آمريكايی انجام می‌شود، مبتنی بر مشاركت خود مردم در امر مرمت می‌باشد.

عملياتی كه بر پايه بنيان‌های علمی و با پشتوانه مردم انجام می‌شود. به عبارتی حفاظت مبتنی بر اجتماع (مرد)
(led Community  Conservation ).

حالا نگاهی می‌اندازيم بر يكی از نمونه‌های موفق خارجی كه با مشاركت مردم مرمت شده است. مدرسه تاريخي گُلدفيلد (Goldfield High School) در Nevada يكی از نمونه‌های موفق مرمت اجتماع محور می‌باشد. ساختمانی كه از دهه 60 ميلادی مورد بی‌مهری ساكنان قرار گرفته بود. هدف حفاظت و مرمت مجموعه در نظر گرفتن مكانی به عنوان يك مركز اجتماعی جهت تامين نيازهای فرهنگی و اجتماعی بود. هدفی كه از سال‌ها پيش مورد مطالعه و بازبينی قرار گرفته بود. مطالعاتی وسيع و دانشبنيان برای نجات يك مدرسه تاريخی- از سال 2005 ميلادي تا 2015 ميلادی- يك دهه تلاش بی‌وقفه برای بازگرداندن حيات دوباره به مدرسه تاريخی. مطالعات اين طرح توسط گروه مهندسان Associates  &
Melvin Green انجام گرديد و شامل چند صد صفحه گزارشهاي جامع پيرامون: معماري، سازه، ژئوفيزيك، محيط اثر، بستر اثر و... بود.تصويري از وضعيت دبيرستان گلدفيلد قبل از مرمتتصويري از نماي دبيرستان گلدفيلد در سال 2014 ميلادي كه توسط شركت مهندسي تهيه و ترسيم شده است.
تصويري از نماي دبيرستان گلدفيلد بعد از مرمت
 
با اندكی مداقه در مطالب ذكر شده می‌توان نتيجه گرفت كه عمل مرمت، بر پايه دانش و تحقيقات گسترده و مداوم نهاده شده است و به غير از اين عملی موفق نخواهد شد. حال به دبيرستان تاريخی امام خمينی(ره) برمی‌گرديم. مرحله اول يعنی فراخوان گروه‌های اجتماعی در شهريور 1396 توسط دانشآموختگان سابق مدرسه انجام شد و با دعوت از يكی از خيران مدرسه‌ساز مقرر شد بودجه‌ای به مرمت اين مدرسه تعلق بگيرد. تا اين‌جا كارها خوب پيش رفت. اقدامات بعد از اين جلسه بسيار تاثربرانگيز بود. با اين‌كه در بين فارغالتحصيلان اشخاصی بودند كه در بالاترين سطوح رشته‌های معماري و مرمت بنا و ... جهت همكاری اعلام آمادگی كرده بودند و از ماه‌ها پيش نيز شناسايی شده بودند، متاسفانه متولی امر در سكوت بدون توجه به تلاش‌های انجام شده با چند معمار و بنا محلی شروع به مرمت ساختمان نمود. مرمتی كه بدون هيچ گونه مطالعه علمی و از روی مشاهده انجام می‌شد. تمام غوغا و بلواهای رسانه‌ای كه متولی مدرسه به راه انداخته بود گويا تنها برای جذب بودجه بود و از آن به بعد ديگر هيچ... عاقبت مرمت فاز يك مدرسه در شهريور 97 به پايان می‌رسد و يك بنا فاخر بدون ريشه‌يابی علل تخريب و فرسايش و از روی تجربه چند نفر غيرمتخصص مرمت می‌شود. نه طرح مرمتی، نه كارگروه متخصصی و نه مطالعاتی. نتيجه مرمت تكرار اشتباهات قبلی می‌شود كه نه تنها بنا را به حيات بازنمی‌گرداند، بلكه ريسك در معرض خطر قرار گرفتن بنا را نيز افزايش می‌دهد.

شايد اگر به قول جان راسكين (John Ruskin) نظريه‌پرداز مرمتی قرن نوزدهم، اين بنا را به حال خود رها می‌كرديم بهتر بود...
علي ايحال متوليان مرمت اين دبيرستان تاريخی فراتر از تئوری نظريه‌پردازان و منشورها، كنوانسيون‌ها و معاهدات مرمتی رفته و با علم و دانش خود و متكی بر علم كسانی كه حتی كوچكترين اطلاعی از علم مرمت ندارند، اقدام به عمل مرمت كرده‌اند.

چزاره برندی (Cesare Brandi) نظريه‌پرداز ايتاليايی می‌گويد: مرمت؛ لحظه متدی دوباره شناسايی شده كار هنری در كالبد فيزيكی آن و همچنين در دو قطب مختلف زيبايی‌‌شناسی و تاريخی به طوری كه بتوانيم آن را برای آيندگان تحويل دهيم ولی حالا بايد بنايی را به آيندگان تحويل دهيم كه بر پايه هيچ مرمت شده است، البته اگر تا آن زمان باقی بماند.

 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.