گلایه متخصصان از اجرا غیرتخصصی طرح پیاده‌راه‌سازی چهارباغ:

تا دیر نشده سردر خیمه‌گاه را دریابید

تا دیر نشده سردر خیمه‌گاه را دریابید
خیابان چهارباغ عباسی به عنوان یکی از معروفترین خیابان‌های تاریخی جهان همواره به‌خاطر اجرا طرح‌های غیرتخصصی مورد بی‌مهری مسئولان استانی و حتی کشوری بوده است. عبور خط مترو، بدنه‌سازی این خیابان که ظاهرا برابر شرایط تاریخی نبوده و اکنون اجرا طرح پیاده‌راه‌سازی، که بسیاری از فعالان و متخصصان میراثی بر این باور هستند، بازهم در اجرا این طرح شرایط تاریخی چهارباغ آن‌طور که بایسته و شایسته بوده، انجام نشده است.
پنجشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب: ۱۳۸۵۳
Share
به گزارش اسکان نيوز،  حالا بعد از اتمام پروژه پیاده‌راه‌سازی چهارباغ عباسی  بر سر احیا سردر خیمه‌گاه، احیا آب نما و آب‌راه میانی، مرمت و احیا پوسته بیرونی بازارچه بلند، رفع تعرض به باغ بلبل )پارک شهید رجایی(  و احیا باغ و جابجایی پارکینگ‌ها و ... و ثبت باغ، میزان و نحوه دخالت شهرداری برای احیا سینما همایون و هتل جهان،  بالاخانه مغازه‍‌ها و ... که همگی بخشی از این محور فرهنگی است، نگرانی جدی وجود دارد.

هر طرحی که مغایر اصول باستان شناسی باشد محکوم به شکست است

برخی از متخصصان حوزه میراث فرهنگی بر این باور هستند که  اجرا پروژه پیاده‌راه‌سازی چهارباغ عباسی منطقی و کارشناسی نبوده است؛اصفهان یکی از شهرهای تاریخی ایران بوده و به همین دلیل اجرا هر پروژه‌ای باید براساس پیوست باستان‌شناسی باشد و در غیر این صورت طرح پایدار و مناسب با هویت شهر اصفهان محسوب نمی‌شود و طبیعتا هر طرحی که مغایر با نظرات باستان شناسان و تاریخ‌شناسان اصفهان باید، محکوم به شکست است.

گفتنی است اجرا طرح  بدنه‌سازی چهارباغ هم  مورد تایید و موافقت هیچکدام از متخصصانی که سال‌ها در مورد اصفهان مطالعه و تحقیق کرده‌اند، نبود.

 

 

با توجه به کشف برخی آثار تاریخی در محور چهارباغ این انتظار وجود داشت که برای کاووش و بررسی بیشتر طرح متوقف و یا با سرعت کندتری پیش برود، اما چنین نشد. محققان و باستان شناسان می‌دانند در هر گوشه  این محور چه چیزهایی مدفون شده و در حقیقت این مورد را دست‌اندرکاران امر باید پاسخ دهند؛ طبق گفته میراث فرهنگی این پروژه ناظر داشته اما طبیعتا ناظری که توسط شهرداری تامین می‎شود شناخت کافی نسبت به اصفهان ندارد و نمی‌تواند نظر کارشناسی بدهد.

این اتفاق مسبوق به سابقه است و پروژه‌هایی که شهرداری اصفهان به بهانه باسازی بافت تاریخی اجرا کرده صدمات غیرقابل جبرانی به میراث فرهنگی زده است.


در احیا چهارباغ عباسی زوایا تاریخی در نظر گرفته نشده

اما شاهین سپنتا، عضو انجمن دوستدران اصفهان ضمن تایید اجرا طرح پیاده‌راه‌سازی خیابان چهارباغ عباسی، اظهار کرد: چهارباغ، خیابان سپه و میدان نقش جهان همگی مجموعه بافت تاریخی دوره صفوی را تشکل می‌دهد. در مورد پیاده‎راه شدن چهارباغ هیچ بحثی نیست اما این‌که این پروژه چگونه اجرا شود و دقیقا بحث احیا چهارباغ انجام شده یا نه؟ موضوع دیگری است.

سپنتا در گفت‌وگو با اسکان نيوز با تاکید بر این‌که متخصصان و دوستداران میراثی معتقدند بدنه‌سازی چهارباغ‌عباسی درست انجام نشده، گفت: باید برای احیا و کف‌سازی چهارباغ دقت بیشتر و زوایا تاریخی آن احیا می‌شد که این اتفاق نیفتاد.

به گفته عضو انجمن دوستداران اصفهان، در تمام دنیا محورهای تاریخی محل رفت‌وآمد اتومبیل، تاکسی و... نیستند و برای جابه‌جایی توریست از وسایلی همچون درشکه و... استفاده می‌شود. علاوه بر آن با راه‌اندازی مترو مساله حمل‌ونقل رفع می‌شود.

به گفته سپنتا، در مراحل مختلف اجرا ناظران میراث فرهنگی حضور داشتند و آثاری هم که در زمان اجرا پیدا شد به صوت موزه روباز در اختیار عموم است. برای کاووش کل محور چهارباغ نیاز نیاز به توان مالی و استعداد عظیم در میراث فرهنگی بوده که این امر امکان‌پذیر نیست.

 سپنتا بحث احیا آب‌راه‌ها و حوض‌ها  در خیابان چهارباغ عباسی را موضوعی جدا از اجرا طرح پیاده‌راه دانست و افزود: بسیاری از کارشناسان بر این باورند که کار نظارت در این پروژه درست انجام نشده و می‌توانست با کیفیت بیشتری انجام شود. اما آن‌چه که مسلم است این طرح مورد تصویب شهرداری و میراث فرهنگی بوده.

برج جهان‌نما، عبور مترو از چهارباغ عباسی ( در مورد ضرورت مترو بحثی نیست، مهم محل عبور آن است)  و .... نمونه پروژه‌هایی بوده که به بافت تاریخی آسیب زده است. در هر صورت پیاده‌راه‌سازی چهارباغ عباسی انجام شده و کف‌سازی آن هم بخاطر شروع جشنواره کودک و نوجوان به عجله اجرا شد.

عضو انجمن دوستداران اصفهان احیا سردر خیمه‌گاه در بدنه چهارباغ را مهمترین موضوع دانست و تاکید کرد: در صورت امکان باید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان باغ بلبل را ثبت و سردرهشت بهشت را هم با استفاده از عکس‌های تاریخی برجامانده بازسازی کند. علاوه بر آن بدنه بازارچه بلند( بازار سلطانی) نیاز به مرمت دارد.  قرار بود که هتل جهان بازسازی شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

سپنتا با اشاره به این‌که پیاده‌راه‌سازی خیابان چهارباغ امری مهم بوده و در گردشگری منطقه تاثیر بسزایی دارد، گفت: معمولا این‌گونه پروژه‌ها در حد ایده‌آل انجام نمی‌شود؛ چرا که علی‌رغم درخواست‌های مکرر فعالان میراثی از شهرداری و میراث فرهنگی مبنی بر این‌که قبل از اجرا هر پروژه  نظر کارشناسان و متخصصان گرفته شود، تا کنون این مهم انجام نشده و همیشه در حین اجرا پروژه‌ مخالفت‌هایی مطرح می‌شود که تقریبا تاثیری ندارد.


چهارباغ تنها یک قدم به گذشته تاریخی خود نزدیک می‌شود

ناصر طاهری، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان متولی پروژه پیاده‌راه‌سازی چهارباغ عباسی را سازمان نوسازی و بهسازی  معرفی کرد و گفت:  سازمان میراث فرهنگی تنها به عنوان ناظر در این پروژه نظارت کرده است. در عین حال این پروژه روند عادی را طی کرده و سرعت اجرا آن تحت تاثیر هیچ موضوع یا مناسبتی نبوده است.

به گفته معاون میراث فرهنگی اصفهان، خیابان چهارباغ به عنوان یک گذر تاریخی به طور کامل به ثبت رسیده و علی‌رغم انتقادهای بسیار، موضوع مهم این است که  هر اثر میراثی  حتی  یک قدم هم که شده به شکل تاریخی خودش نزدیک شود.

طاهری در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن تاکید بر این‌که بررسی‌های تخصصی و گمانه‌زنی‌ها لازم در خصوص خیابان چهارباغ عباسی انجام شده، تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان به این بلوغ رسیده که در مورد یک گذر تاریخی به چه شکلی رفتار کند. تمام این نگرانی‌ها در جلسات متعدد شورای فنی مورد بررسی قرار گرفته است.

این مسئول میراثی با اعتقاد به این‌که 400 سال از عمر خیابان  چهارباغ گذشته  و تغییرات زیادی کرده، گفت: بازگرداند این خیابان به شکل اولش ممکن نیست و تا حد توان بازسازی می‌شود. برای اجرا یک پروژه موارد متعددی از جمله مغازه‌دار، متخصصان، دانشگاهیان شهروندان و... را باید در نظر گرفت.

 ما ادعا نداریم که چهارباغ را بازسازی تاریخی کردیم، چهارباغ تنها یک قدم به گذشته تاریخی خود نزدیک می‌شود.

طاهری در خصوص مرمت و بازسازی سردر خیمه‌گاه به اسکان نيوز گفت:  بر روی جداره یکی از مغازه‌های این منطقه در زمان تخریب  بقایایی از سردر مشاهده شد که سردر خیمه‌گاه است. در صورت امکان و دسترسی به مستندات تخصصی، باید در مورد مرمت آن تصمیم‌گیری کرد.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.