محمدسعید ایزدی در پاسخ به اسکان نیوز تاکید کرد:

مخالفت شورای عالی با مصوبه کمیسیون ماده 5 در زمان قالیباف/ کاهش بارگذاری در پادگان 06

مخالفت شورای عالی با مصوبه کمیسیون ماده 5 در زمان قالیباف/  کاهش بارگذاری در پادگان 06
شورا‌ی عالی شهرسازی و معماری با موضوع بارگذاری در پادگان 06 تهران که در زمان شهرداری محمدباقر قالیباف در کمیسیون ماده 5 به تصویب رسیده مخالف بوده و در صدد کاهش میزان بارگذاری است.
دوشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۹
کد مطلب: ۱۳۹۷۴
Share
به گزارش اسکان نيوز، محمدسعید ایزدی، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با تاکید بر این‌که شورای عالی شهرسازی و معماری در صدد استفاده حداکثری از فضا پادگان 06 تهران برای خدمات شهری است، گفت: در زمان مدیریت محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران یک میلیون و دویست هزار متر مربع برای بارگذاری پادگان 06 در کمیسیون ماده 5 به تصوریب رسید که این میزان در حال حاضر مورد تایید شورای عالی شهرسازی و معماری کشور نیست.

گفتنی است که این میزان از بارگذاری تمام فضا را می‌گیرد و حتی اگر بارگزاری با درصد 70 به 30 در نظر گرفته شود بازهم آن 30 درصد تنها پاسخگو بارگذاری 70درصدی خواهد بود.

به گفته دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری در پادگان 06 باغات و درختان بی‌نظیر و حتی دو میدان مشق از دوره پهلوی اول وجود داردکه تلاش براین است تا این دو میدان آزاد و از میزان بارگذاری در منطقه کاسته شود.

 ایزدی با اشاره موضوع  انتقال و جابه‌جایی پادگان‌ها از بافت شهری به حاشیه شهرها، گفت: براساس تعاملی که ارتش جمهوری اسلامی ایران با شورای عالی شهرسازی و معماری انجام داده مقرر شد تا دو هزار و 400 هکتار از اراضی پادگان‌ها برای ارائه خدمات عمومی به مردم، به شورای عالی شهرسازی و معمارری واگذار شود.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور انتقال و جابجایی پادگان‌ها در شهرهای یک فرصت عالی برای توسعه و ارائه خدمات شهری دانست و تصریح کرد: 19 پادگان در برنامه جابجایی این شورای قرار دارد؛ پادگان 07نزاجا لرستان، لشکر64 ارومیه، 04 نزاجا بیرجند، لشکر 21 تبریز و پادگان اصفهان از جمله موارد تایید شده برای جابجایی بشمار می‌روند.

74 هکتار ارومیه، 270 هکتار اهواز، 400 هکتار مشهد، بوشهر 150 هکتار و بیرجند 103 هکتار از پادگان‌های نامبرده در اختیار شهر قرار می‌گیرد.

ایزدی با اشاره به واژه اراضی قهوه‌ای که در کل دنیا مرسوم است و در ایران با عنوان اراضی ذخیره نوسازی از آن یاد می‌شود، گفت: 5400 هکتار اراضی ذخیره نوسازی در تهران شناسایی شده و در حقیقت آخرین فرصت برای توسعه شهر محسوب می‌شود که تنها برای خدمات شهری در نظر گرفته شده و طرح مسکن یا بارگزاری دیگری در این محدوده هیچ جایگاهی ندارد.

به گزارش اسکان نيوز، پادگان 06 ارتش محوطه‌ای نظامی در چهارراه پاسداران تهران است که با اعتراض برخی از هنرمندان و دوستداران میراث فرهنگی توجه همگان را به خود جلب کرد. محوطه‌ای که درختان آن در حال خشک شدن بوده و عمارت‌های قدیمی‌اش در حال تخریب است.

براساس آخرین شنیده‌ها احتمالا بخش‌هایی از این پادگان به بانک و مجتمع تجاری تبدیل می‌شود.  اما کارشناسان شهری براین باورند که این محوطه تنها فضا باقیمانده برای نجات تهرانی‌ها در زمان زلزله و آتش‌سوزی و حفظ آن از حقوق شهروندی آن‌هاست و کارشناسان میراث‌فرهنگی هم معتقدند که این پادگان بخشی از هویت ملی‌ و شهری محسوب می‌شود.

از سوی دیگرشورای شهر هم قول نجات این پادگان را داده است. تا جایی که رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از بارگذاری یک میلیون متر مربعی در پادگان 06 انتقاد کرده و از شهرداری خواسته که با این اقدام مخالفت کند.

گفتنی است 50 هکتار مساحت این پادگان در محدوده خیابان‌های پاسداران، دولت، گلستان و اتوبان صیاد شیرازی قرار دارد، و به لحاظ سرانه‌های شهری و به‌خصوص ترافیکی، وضعیت بحرانی دارد.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.