بیانیه روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

اعلام منتخبان دریافت نشان خرس قهوه ای ۱۳۹۷Posted by تحریریه on شهریور ۲۰, ۱۳۹۷ // Leave Your Comment
بیانیه روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات
هفت سال قبل در چنین روزی، انتشار فیلمی کوتاه، دردناک و جانکاه از رفتار سبوعانه شکارچیان با یک ماده خرس و دو توله اش توسط دیده بان حقوق حیوانات منجر به جلب توجه بی سابقه عامه به جنایاتی شد که در حق حیوانات و حیات وحش ایران روا داشته می شد. بازخورد بی سابقه ایرانیان داخل و خارج کشور به این جنایت، بهانه ای شد تا شماری از فعال ترین سازمان های مردم نهاد این روز را با عنوان «روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات» نام نهادند و تعهد کردند طنین ضجه های دو توله خرس را که شکمشان به تیغ نادانی دریده شده بود، تا همیشه در تاریخ تکرار کنند.
پنجشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب: ۱۴۰۴۶
Share
به گزارش اسکان نيوز، در این هفت سال، توجه به مقوله حقوق حیوانات چنان متحول شده که نه تنها بر خلاف گذشته پرداختن به حقوق حیوانات با بازخوردهایی چون تهدید، تمسخر، ارعاب، جرم، اتهام، تابو همراه نیست، بلکه میلیون ها هموطن، در برابر انواع و اقسام جلوه های نقض حقوق حیوانات، شجاعانه و هوشمندانه عکس العمل نشان می دهند.

دیده بان حقوق حیوانات همچون همیشه ضمن دعوت عامه به احترام به حقوق حیوانات و پرهیز از هرگونه خشونت بر علیه آنها در همه عرصه ها فارغ از نژاد و گونه و جنس و شکل، امید دارد در آینده نزدیک:

از آنجا که شرایط خاص اقتصادی از یک سو باعث تضعیف اقدامات حفاظتی و از دیگر سو باعث دست اندازی سودجویانه به حیات وحش خواهد شد، بخش قابل توجه و بیشتری از منابع انسانی، مالی و فکری فعالان حقوق حیوانات به کمک به حفاظت از حیات وحش اختصاص یابد.

تصمیم گیری در زمینه حیوانات اعم از اهلی، خانگی، شهری، حیات وحش، که گاه به بهانه های سودجویانه و با حضور افراد ذی نفع در خفا انجام می شود، به صورت کامل و بدون استثنا شفاف شده و به اطلاع حامیان حقوق حیوانات و مردم به عنوان «ولی نعمتان» مسوولان برسد.

بر معامله کردن حیوانات، اعم از زنده یا مرده، اهلی یا وحشی، بومی یا غیر بومی، نظارت جدی انجام شده و با تخلفات قانونی، شرعی، عرفی و اخلاقی قاطع و موثر برخورد شود.

تعریف «حیوان آزاری» در کشور، به تراز عرف بین المللی رسیده، ضوابط و معیارهای اخلاقی مرتبط اجرایی شوند.

مرتبطان با حیوانات و حیات وحش از رفتار غلط با حیوانات چه با پوشش حیوان دوستانه و چه با ادعاهای شبه علم، پرهیز کرده و همگان را از وجود خطر جدی رفتار غیرعالمانه آگاه سازند.

منتخبان نشان خرس قهوه ای ۱۳۹۵

نیمه اول سال ۱۳۹۷ و ماه های اخیر، اتفاقاتی دردناک باعث از دست رفتن عزیزانی شد که در خط مقدم حفاظت و حراست از حیوانات در عرصه های طبیعی مشغول خدمت رسمی یا داوطلبانه هستند. با احترام تمام به محضر کلیه فعالان حقوق حیوانات، به رسم همیشه و برای زنده داشتن یاد و نام این عزیزان از دست رفته، منتخبان سال ۱۳۹۷ نشان خرس قهوه ای به این شرح اعلام می شوند:

به پاس جانفشانی درحین انجام وظیفه در حراست از حیات وحش، نشان خرس قهوه ای ۱۳۹۷ به همراه لوح سپاس مشترکا به محیط بانان شهید، شادروان مهدی احمدی نیک و شادروان علی خاجویی اهدا می شود.ضمن ادای احترام به شهیدان سبز شادروان شریف باجور عضو انجمن سبز چیا، شادروان امید کهنه پوشی عضو انجمن سبز چیا، شادروان محمد پژوهی و شادروان رحمت حکیمی نیا، به پاس تلاش های بدون چشمداشت تیمی در حفاظت از زیستگاه طبیعی حیات وحش، فعالیت پایدار، ترویجی و به دور از حاشیه در زمینه حقوق حیوانات، امدادرسانی و نجات حیات وحش در سالهای متمادی، «نشان خرس قهوه ای ۱۳۹۷» به همراه لوح سپاس به انجمن سبز چیا اهدا می شود.به پاس اقدام داوطلبانه، زیبا و اصولی در امدادرسانی و نجات تمساح پوزه کوتاه ایرانی (گاندو) «نشان خرس قهوه ای ۱۳۹۷» به همراه لوح سپاس به ذکریا بشیره اهدا می شود.

با امید برای طبیعت، آرزوی سلامت محافظان حیات وحش و حیوانات، جهت اهدای نشان خرس قهوه ای و لوح های سپاس عزیزان با عزیزان یا وابستگان تماس گرفته خواهد شد

 
مرجع: دیده بان حقوق حیوانات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.