عقب نشینی از قانون / تفسیر قانون به سبک آقای شهردار

عقب نشینی از قانون / تفسیر قانون به سبک آقای شهردار
شهرداری که هنوز مصوبه مجلس در خصوص منع به کارگیری بازنشستگان درشورای نگهبان تصویب نشده بود، آن را در شهرداری اجرایی کرد و دو معاونش را به بهانه بازنشسته بودن جا به جا کرد، حالا می گوید برای اجرای این قانون تابع قانون است اما باید قانون درست تفسیر شود.
دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب: ۱۴۱۴۵
Share
اسکان نيوز: تفسیر درست قانون از نظر افشانی یعنی دیدگاه برخی از حقوقدانها که می گویند، شهرداران مشمول این قانون نمی شوند. او تمام تلاش خود را برای ماندن در شهرداری کرده است از رایزنی با وزارت کشور تا برخی از نمایندگان مجلس.

با وجود آن که رییس مجلس  و وزیر کشور بارها آب پاکی را روی دست مدیران شهری ریخته اند و گفته اند قانون جدید شامل حال شهرداران  می شود و شب گذشته هم رییس سازمان بازرسی کشور  تاکید کرد که شهردار تهران شامل حال این قانون می شود اما هنوز اعضای شورای شهر تهران نمی خواهند از رفتن افشانی سخن بگویند.

با وجود انکار رسانه ای اما به نظر می آید در جلسات هم اندیشی شورای شهر تهران موضوع رفتن افشانی هر هفته پیگیری و به بحث گذاشته می شود.

برخی از اعضای شورای شهرهم  تلاش هایی برای انتخاب گزینه های جایگزین کرده اند. گزینه هایی که همگی تاکنون به درخواست اعضای شورای شهر پاسخ منفی داده اند و حضور در پست های فعلی خود را به صندلی پرحاشیه ای که تاکنون بیش از 6 ماه به صاحبانش  وفا نکرده است ترجیح داده اند.

مخالفت اعضای شورا با رفتن محسن هاشمی به شهرداری با هدف حفظ انسجام شورا باعث شده است که پیدا کردن جایگزین برای افشانی سخت ترشود. گفته می شود به جزبرخی از اعضای شورای شهر تهران که تهدید کرده اند اگر هاشمی شهردار تهران شود از شورای شهر استعفا می دهند ،برخی از اعضای خانواده هاشمی هم چندان راضی به حضور وی در شهرداری نیستند.

گزینه های دیگری هم که به عنوان شهردار آینده تهران مطرح هستند و زمزمه های حضورشان این روزها به گوش می خورد همان حاشیه هایی برایشان پیش بینی می شود که برای نجفی ایجاد شد از مریضی ناگهانی تا دعوت نشدن به مراسم های حکومتی که معمولا شهرداران گذسته تهران در آن حضور داشتند.

به نظر می رسد تا پیدا کردن جایگزینی برای  افشانی، اعضای شورای شهرترجیح می دهند هر چند چندان از عملکرد چند ماه ابتدایی وی راضی نیستند برای ماندن وی تلاش  کنند.

اعضای شورای شهر تهران در این مدت 2 شهردار و 2 سرپرست انتخاب کرده اند، این شهر به دلیل بی ثباتی مدیریتی و تفاوت نگاه در اداره شهر توسط دو شهردار هزینه های زیادی داده اند . برخی از اعضای شورای شهر تهران از این زاویه تلاش می کنند مجلس و وزارت کشور را راضی به ماندگاری شهرداری تهران کنند. هرچند که این در هم به روی شهردار تهران بسته شد و طراحان قانون جدید مجلس یادآوری کردند هنگام انتخاب افشانی این موضوع را به اعضای شورای شهر تهران یادآوری کرده بودند.

نامه به وزارت کشور برای انتقال تقسیر مورد علاقه افشانی یکی دیگر از تلاش های اعضای شورای شهر برای حفظ شهردار  است . محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران امروز از نگارش نامه ای توسط کمیته منابع انسانی و کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر خبر می دهد که درآن استدلال های خود برای ماندن افشانی را آورده و بعد از اصلاح نامه به وزارت کشور ارسال می شود.

به گفته هاشمی،اعضای شورای شهر تهران حداکثر تلاش خود را می کنند تا از تفسیر قانون برای حفظ محمدعلی افشانی در پست شهرداری تهران استفاده کنند.

او اضافه می کند: ما شهردار را انتخاب کردیم و بر این اساس کار را انجام می دهیم مگر اینکه مراجع ذیصلاح کتبا و به طور رسمی به ما اعلام کنند که افشانی بازنشسته است. بازنشستگی محمد علی افشانی باید از طریق نامه مکتوب به شورای شهر برسد و مصاحبه تلویزیونی یا غیر از آن ملاک نیست.

زمان زیادی برای آن که رفتن افشانی نهایی شود نمانده است. نامه به وزارت کشور یا مجلس و جواب رسمی این دو نهاد تکلیف افشانی را مشخص می کند و به زودی اعضای شورای شهر تهران علنی تر گزینه های جایگزین افشانی را بررسی می کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.