وقتی شهرداری از ارائه خدمات در بافت‌ها و پهنه‌های شهری ناتوان است

الحاق 140 هکتار به محدوده اصفهان یعنی تهدید آینده شهر

الحاق 140 هکتار به محدوده  اصفهان یعنی  تهدید آینده شهر
با توجه به بحران کم‌آبی، وجود هشت منطقه حاشیه‌نشین از مجموع 15 منطقه شهرداری و قرار گرفتن اصفهان در رتبه نخست مهاجرپذیری، منطقی برای الحاق 140 هکتار به محدوده شهر وجود ندارد.
شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۴۱
کد مطلب: ۱۴۴۲۱
Share
 نائب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز با انتقاد از تصویب لایحه الحاق سه پهنه (جی شیر، کردآباد و پینارت) به مساحت تقریبی 140 هکتار به محدوده شهرداری منطقه 4 اصفهان، گفت: در حال حاضر اصفهان بیشترین حجم مهاجر را در خود جای‌داده است و در مقام یک آسیب‌شناس اجتماعی معتقدم اصفهان دیگر ظرفیت پذیرش حتی یک مهاجر را هم ندارد. این در حالی است که شهرداری با طرح بحث الحاق 140 هکتار به محدوده شهر بستر ایجاد محلات ضعیف که معمولا به سکونتگاه‌های ارزان برای مهاجران تبدیل می‌شوند را فراهم می‌کند.

کوروش محمدی بابیان این‌که در حال حاضر مدیریت شهری اصفهان توان لازم برای ساماندهی پهنه‌های موجود را ندارد، ادامه داد: بی‌تردید اضافه کردن و الحاق پهنه‌ای جدید سبب بروز مشکلات غیرقابل‌جبران اجتماعی برای شهر می‌شود.

 در دفاعیات مدیران شهری مطرح شد که با الحاق درپی کسب درآمد برای منطقه 4 هستند. پرسش این است که چرا شهرداری منطقه برای درآمدزایی از 76 هکتار بافت فرسوده منطقه اقدام نمی‌کند. بافتی که به‌عنوان یک منبع درآمد سرشار در منطقه وجود دارد اما شهرداری نسبت به آن بی‌توجه است.

 محمدی با اشاره به وجود بافت‌ها و پهنه‌های استفاده‌ نشده موجود در منطقه 4 افزود: پرسش این است که چرا شهرداری برای ساماندهی پهنه‌های محروم در منطقه طرحی ارائه نکرده است. این پرسش جدی است که وقتی شهرداری از ارائه خدمات در بافت‌ها و پهنه‌های موجود در محدوده شهرداری منطقه 4 ناتوان است، چگونه توانایی ساماندهی 140 هکتار را دارد. گفتن 140 هکتار در کلام ساده و آسان است اما در واقعیت یعنی الحاق یک شهر کوچک به کلان‌شهر اصفهان.

رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران با اشاره به درگیری مدیریت شهری اصفهان با مناطق حاشیه‌نشین شهر، افزود: آیا شهرداری برای مدیریت حوزه اجتماعی، کنترل آسیب‌ها و جلوگیری از شکل‌گیری منطقه حاشیه‌ای جدید در شهر برنامه دارد یا صرفا برای کسب درآمد در پی الحاق 140 هکتار به محدوده اصفهان است.

متاسفانه در دفاعیه شهرداری از این لایحه در صحن علنی شورا هیچ توجیهی برای این موضوعات مطرح نشد، پس به‌عنوان یک متخصص و کارشناس آسیب‌شناسی اجتماعی می‌گویم این طرح آینده شهر را تهدید می‌کند.

محمدی گفت: در حال حاضر ساکنان بسیاری از مناطق حاشیه‌ای اصفهان خدمات کافی دریافت نمی‌کنند، مناطقی که بافت شهری و خدمات ارائه‌شده در آن با مرکز شهر بسیار متفاوت است. معتقدم مدیریت شهری به‌جای اضافه کردن پهنه‌ای دیگر و ایجاد حاشیه‌ای جدید برای بهبود ارائه خدمات در مناطق موجود برنامه‌ریزی کند.

 نائب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اصفهان ادامه داد: با توجه به بالا بودن هزینه ارائه خدمات شهری اگر نتوانیم خدمات مناسب در این مناطق ارائه دهیم، این یعنی تولید یک منطقه حاشیه جدید و کم برخوردار در شهر که شایسته اصفهان نیست.

محمدی با اشاره به هویت تاریخی و فرهنگی اصفهان تصریح کرد: با ارائه پیشنهادهای این‌چنین به هویت شهر ظلم می‌کنیم. اصفهان دارای هویت تاریخی است عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران و جهان اسلام را دارد یکی از شهرهای مقصد گردشگری است. وقتی این‌چنین بدون کار کارشناسی و مطالعات تخصصی حاشیه به شهر اضافه می‌کنیم، ناخواسته هویت شهر را مخدوش می‌کنیم. نبود هم‌خوانی در بارگذاری فرهنگی، اجتماعی و جمعیتی در مناطق مختلف هویت اصفهان را تحت تأثیر قرار داده است، به‌گونه‌ای که امروز جرئت نداریم بسیاری از مناطق شهر را به گردشگر خارجی نشان دهیم. حتی خودمان هم قبول نداریم که این مناطق جز شهر اصفهان هستند با این شرایط به دنبال الحاق پهنه‌های جدید و مدیریت آن هستیم.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اصفهان با تاکید بر حفظ زمین‌های کشاورزی و باغ‌های موجود در پهنه پیشنهادی برای الحاق به شهر، گفت: حق نداریم با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها آن‌ها را به بافت‌های ضعیف شهری تبدیل کنیم.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.