عضو منتخب ائتلاف پایدار در گفت‌و‌گو با «اسکان نیوز» تاکید کرد:

غفلت سازمان‌ها از اهداف عالیه قانون/ بازگشت اعتبار نظام مهندسی، ماموریت هیات مدیره دوره هشتم

عضو منتخب ائتلاف پایدار با اشاره به رسالت مهم هیات مدیره دوره هشتم سازمان نظام مهندسی، گفت: شیوه شکل گیری ترکیب هیات مدیره طبق آن‌چه که قانون‌گذار دیده است، ازجمله مواردی است که باید در اصلاح قانون به روی آن تکیه شود.
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۱۲
کد مطلب: ۱۴۴۹۸
Share
داود مجدنیا، منتخب ائتلاف پایدار و کارشناس معماری  در گفت‌وگو با «اسکان نيوز» با اشاره به هشتمین سند برنامه راهبردی توسعه پایدار نظام مهندسی ساختمان و شهرسازی تشریح کرد: درواقع از 25 عضو هیات مدیره دوره هشتم سازمان نظام مهندسی انتظار می‌رود که به یک ید واحد تبدیل شوند و سکان سازمان نظام مهندسی را در دست بگیرند که البته این مهم تاکنون در هیچ دوره‌ای تحقق نیافته است.

بازی با اعداد ریاضی در ترکیب هیات مدیره

منتخب ائتلاف پایدار با انتقاد از این‌که ترکیب نفرات هیات مدیره‌ها بازی با اعداد ریاضی بوده است، ادامه داد: درواقع ترکیب نفرات بر اساس گرایشات رشته‌های مهندسی چیده شده است. به طور مثال گفته شده که تعداد نفرات رشته عمران به نسبت تعداد اعضا سازمان باید 11 نفر باشد. درنتیجه در هیچ کدام از ادوار، هیات مدیره متفق‌القول و فرارشته‌ای فکر و عمل نکرده‌اند.

مجدنیا با بیان این‌که هیات مدیره‌ها تاکنون فقط به رشته‌های خود اعتنا کرده‌اند، گفت: در چنین وضعیتی به محصول توجه نشده و در هر دوره‌ای فعالیت هیات مدیره‌ها خسته کننده و تکراری شده است. به نحوی که همه دم از شفافیت می‌زنند یا وعده اشتغال‌زایی برای مهندسان جوان یا تعامل با ارگان‌ها را می دهند و به قدری این مباحث تکراری عنوان شده که وجاهت محتوایی آن به خصوص از دوره ششم تاکنون خالی شده و رنگ باخته است.

واریز پول به حساب سازمان، زمینه‌ساز معضلات امروز

مجدنیا به تبعات این موضوع اشاره کرد و گفت: وجوه واریز شده به حساب سازمان، به جاهایی ختم شد که از اهداف قانون نظام مهندسی دور بود و بسیاری از زمینه‌ها را به نحوی شکل داد که بعضی از هیات مدیره‌ها دچار لغزش شدند و به مسیرهای دیگری حرکت کردند. چون قاعدتا نظام مهندسی باید یک سازمان غیرانتفاعی باشد، اما این رویکرد برخلاف آن نگرش شکل گرفت.

منتخب ائتلاف پایدار در عین حال با انتقاد از اختلاس‌های اخیر در نظام مهندسی تهران، تصریح کرد: اخیرا خروج میلیاردها تومان از حساب سازمان نشان می‌دهد که آمدن این پول‌های هنگفت نه تنها درجهت تحقق اهداف قانون به کار گرفته نشده، بلکه زمینه‌ساز معضلاتی شده که اکنون حیثیت سازمان نظام مهندسی به مخاطره افتاده است.

مجدنیا درخصوص راهکار پیشنهادی برای حل این مشکل گفت: معضل هیات مدیره‌های جدید نظام مهندسی که باید با آن دست و پنجه نرم کنند، این است که سازمان‌ها را به حالتی بازگردانند که اعتبار از دست رفته آن را بازیافت کنند که کار بسیار دشواری است.

سازمان‌ها به روزمرگی دچار شده‌اند

مجدنیا یادآور شد: قرار بود سازمان‌ها عمدتا روی محور تنسیق امور مهندسی ساختمان و نیز ترفیع و ارتقا کیفیت  ساخت‌وساز و مشارکت کلیه حرفه‌مندان اعم از مهندسان عضو سازمان و سایر صنوف و تشکل‌هایی فعالیت کنند.

منتخب ائتلاف پایدار در پایان خاطرنشان کرد: این در حالی است که امروز سازمان‌ها به روزمرگی دچار و به حیطه امور اجرایی وارد شده اند که این روند اصلا هدف قانونگذار از تاسیس این سازمان‌ها نبوده است.
 
 
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.