امیرهوشنگ زاریان در گفت‌وگو با اسکان نیوز:

نظام مهندسی ساختمان متولی توسعه اشتغال در عرصه مهندسی است

منتخب ائتلاف توسعه پایدار می‌گوید: طبق ماده 4 آیین‌نامه اجرایی قانون، توسعه اشتغال وظیفه سازمان نظام مهندسی ساختمان بوده اما این نهاد در طی سال‍‌های گذشته مستقیما درگیر بحث نظارت، حق‌الزحمه مهندسان، تخلفات ساختمانی بین مهندس و مالک و... شده و از وظیفه اصلی خود فاصله گرفته است.
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۷:۵۸
کد مطلب: ۱۴۵۰۲
Share
امیرهوشنگ زاریان، منتخب ائتلاف پایدار و دکترا معماری در گفت‌وگو با اسکان نيوز با اشاره به هشتمین سند برنامه راهبردی توسعه پایدار نظام مهندسی ساختمان و شهرسازی، گفت: سازمان نظام مهندسی در سال 74 و با هدف اعتلا وضعیت نظام مهندسی کشور تاسیس شد. حدود 22 سال از عمر این سازمان می‌گذرد و با توجه به روند سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور نمی‌تواند یک سازمان کامل و بدون نقصی باشد.

منتخب ائتلاف پایدار حوزه عمرانی و توسعه کشور را محدوده فعالیت سازمان نظام مهندسی ساختمان دانست و افزود: در زمینه‌های آموزشی، تضمین قوانین و ضوابط و روش‌ها و اصول اجرایی اشکالات زیادی وجود دارد و به همین جهت  نظام مهندسی ساختمان استان‌ها  تا به حال نتوانسته رضایت مهندسان، اعضا سازمان و مردم به عنوان بهره‌برداران محصول ساختمانی را به‌دست بیاورد.

زاریان نقصان در قوانین، روش‌های علمی، شرایط اقتصادی، فعالیت‌های عمرانی و سیاست‌های توسعه از مهمترین دلایل برای عدم انجام وظیفه سازمان نظام مهندسی ساختمان برشمردو گفت: این نهاد با چند چالش که مهمترین آن رکود ساختمان بوده، مواجه است و این در حالیست که جامعه مهندسان کشور متشکل از جوانان نخبه است.

منتخب ائتلاف پایدار با تاکید بر این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها باید زمینه‌ساز اشتغال باشد که البته تاکنون در این مورد  موفق نبوده، تصریح کرد: قوانین نظارتی کشور کامل نیست و نظارت‌هایی که انجام می‌شود، ابتدایی است.  لذا درکوتاه‌مدت در قوانین نظارتی باید بازبینی شود و در این زمینه باید از مشارکت همه اعضا و نخبگان این مجموعه استفاده کرد.

زاریان با اعتقاد به این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان باید در زمینه اشتغال‌زایی و معیشت مهندسان فعالیت داشته باشد، گفت: زمینه صدور پروانه اشتغال را سازمان نظام مهندسی مهیا می‌کند و این پروانه به واسطه عملیات و فعالیت‌های سازمان صادر می‌شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان باید زمینه‌ساز اشتغال مهندسان شود بخصوص  در زمینه ترافیک، ساخت‌وسازهای کم‌دوام و بی‌دوام، تجاری‌سازی، بلندمرتبه‌سازی و بی‌عدالتی در شهرسازی که جنوب و شمال شهر فاصل خیلی زیاد طبقاتی دارند کارهای تحقیقاتی و پژوهشی انجام دهد که این پژوهش‌ها را مهندسان نخبه می‌توانند انجام دهند.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.