ماجراهای مشکوک خیابان ۱۵ خرداد و شکستن حریم کاخ گلستان

نقش شورای فنی تهران در تخریب و نوسازی سرای موقوفه منیرالسلطنه چیست؟

نقش شورای فنی تهران در تخریب و نوسازی سرای موقوفه منیرالسلطنه چیست؟
اتفاقات رخ داده در تکیه دولت، خیابان ناصر خسرو پشت عمارت بادگیر کاخ گلستان و مرتفع‌سازی در سرا ثبت ملی تخریب شده سرای دلگشا هنوز به پایان نرسیده که این بار خبرمی رسد شورای فنی تهران مجوز تخریب و نوسازی سرا 125 ساله سیگارچی را در شهریور 97 صادر کرده است؟!
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب: ۱۴۶۳۶
Share
اسکان نيوز: هنوز موضوع ساخت مجتمع تجاری به جای سرای ثبت ملی قاجاری و دستور کاهش ارتفاع بنا به دلیل شکستن حریم کاخ گلستان به نتیجه نرسیده است و به راحتی می‌توان تاورکرینی را که بالای این بنا خوش رقصی می‌کند، دید که پای سرا سیگارچی در تقاطع گلوبندک به میان می‌آید همان بنایی که گفته می‌شود فریبرز دولت آبادی معاون اسبق میراث فرهنگی کشور، مشاوره طرح آن است و از او به عنوان عضو شورای فنی استان تهران هم یاد می‌شود.
 

بهانه تخریب این بار تهیه کریدوری برای مترو پانزده خرداد است؟! چندین سال پیش موضوع زیرگذر ۱۵ خرداد مطرح شده بود که در همان زمان هم با مخالفت شدید فعالان و اصحاب رسانه میراث فرهنگی اجرای آن به تاخیر افتاد و گویا اکنون قرعه به نام تخریب این بنا قاجاری رسیده است. حال شنیده می‌شود که برای ساخت چند طیقه زیرزمین و ایجاد یک کریدور شبه تجاری با شورای فنی تهران توافق‌هایی صورت گرفته است و مجوز این اقدام صادر شده است.

شورای فنی تهران در حالی اجازه تخریب و نوسازی با ۱۰/۵ متر ارتفاع و دو طبقه زیر زمین را صادر کرده است که به طور واضح به زیرزمین اشاره نکرده و اعلام شده که از زیر این بنا راهی به ایستگاه مترو متصل شود و یک کریدور ایجاد شود! حال این پرسش مطرح است که این اقدام چه کمکی به بازار خواهد کرد؟ ضمن آن که اخیرا شهرداری و بخش زیباسازی شهرداری روی جداره سرای ۱۰۸۰ مترمربع سیگارچی و سایر بناهای اطراف آن اقدامات بهسازی نسبتا خوبی انجام داده‌اند و در حال حاضر این ساختمان یک بنا سرپا و سالم است. نکته قابل تأمل آن که بر سردر ورودی سرای سیگارچی حک شده: موقوفه منیر‌‌‌السلطنه ۱۳۱۱ ه.ق (۱۲۷۲ ه.ش).


حال پرسش آن است شورای فنی تهران چگونه چنین مجوزی را صادر کرده است؟ مگر این بنا در محدوده کاخ ثبت جهانی گلستان نیست و مگر بازار ثبت ملی نیست؟ این اقدامات بر اساس کدام یک از اصول میراث فرهنگی قابل اجرا است؟ آیا کاوش‌های باستان‌شناسی در این محدوده شکل گرفته است؟ آیا بنا خطری دارد و جان افراد را تهدید می‌کند؟ در این صورت کدام جلسه ایمن‌سازی برگزار شده که اکنون حکم به تخریب بنایی با قدمت ۱۲۵ سال می‌دهید؟ آیا لازم نیست این موضوع به لحاظ اهمیت و قرار گرفتن در محدوده ثبت جهانی از شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به سازمان مرکزی میراث فرهنگی ارجاع داده شود و در صورت تصویب و تایید سازمان میراث فرهنگی قابل اجرا شود؟ آیا هادی احمدی، مدیرکل بافت‌ها، محوطه‌ها و بناها و محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی حاضرند چنین ریسک بزرگی بکنند و حکم تخریب و ساخت کریدور زیر زمین برای یک بنای تاریخی موقوفه در دل بازار و محله تاریخی ارگ تهران را بدهند؟


چگوندلاور بزرگ‌نیا، مدیر کل استان تهران؛ سپیده سیروس‌نیا، معاون میراث فرهنگی وقت اداره کل میراث فرهنگی؛ فریبرز دولت‌آبادی، علیرضا قلی‌نژاد پیربازاری، معاون فناوری و کاربردسازی پژوهشگاه میراث فرهنگی؛ سیداحمد محیط‌طباطبایی، مشاور پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ حسین رایتی‌مقدم، رکسانا سرکاری، محمدرضا نعمتی، اسکندر مختاری، اکبر تقی‌زاده، کیانوش تکلو، سامان کارگر به عنوان اعضای شورای فنی تهران در شهریور ماه با چنین مجوزی موافقت کرده‌اند؟ {اسناد در چمدان موجود است}


پیش‌تر هم اعضا شورای فنی تهران در اقدامی عجیب مجوز تخریب بنایی در ناصر خسرو و در حریم بلافصل کاخ گلستان را صادر کرده‌اند؟ آیا دستگاه‌های نظارتی به این موضوعات ورود پیدا خواهند کرد، در این صورت واکنش آن‌ها به مجوزهای میراث فرهنگی برای ساخت‌وسازهای محدوده بازار چه خواهد بود؟ آیا علی‌اصغر مونسان از اقدامات شورای فنی تهران در محدوده بازار تهران مطلع است در این صورت چه اقدامی در خصوص اعضا شورای فنی و موضوعات میراث فرهنگی تهران انجام خواهد داد؟

مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.