حامد مظاهریان در خصوص « نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران» گفت:

خلاقیت، رقابت و انتخاب شعار دبیرخانه/ ممانعت از ایجاد رانت

خلاقیت، رقابت و انتخاب شعار دبیرخانه/ ممانعت از ایجاد رانت
حامد مظاهریان بر این باور است که با برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی ایران علاوه بر افزایش کیفیت معماری و خلق آثار معماری بارز می‌توان از بروز رانت جلوگیری کرد و آثار برتر معماری را به منصه ظهور گذاشت.
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۱
کد مطلب: ۱۴۶۶۳
Share
به گزارش اسکان نيوز، نشست خبری « نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران» با حضور حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و رئیس دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی ایران؛ علی خدادای، دبیر دبیرخانه دائمی، رهام مقصودلو، دبیر نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران  و مسعود هم به عنوان مشاور معاون برگزار شد.

حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی  و رئیس دبیرخانه ادئمی مسابقات معماری و شهرسازی ایران با اشاره به این‌که معماری یکی از مظاهر شاخص تمدنی است، گفت: دستاوردهای مادی بشر در طول تاریخ که تمدن نامیده می‌شود، دستاوردهای فرهنگی و آثار فرهنگی از طریق معماری به جامعه معرفی می‌شود .به عبارتی جدای از مکتوبات و تحولات اجتماعی از طریق معماری هم می‌توان به به جوامع نگاه کرد.

مظاهریان با تاکید بر این‌که معماری بازتاب اتفاقات جامعه است، اظهار کرد:  داشتن بناهای شاخص و سمبل در کشور از ایده‌آل‌هایی بوده که پیگیری شده. آموزش، اقتصاد، سیستم‌های بوروکراتیک نظام‌مند، انظباط شهری، تکنولوژی و... همه این‌ها مواردی هستند که کیفیت معماری را شکل می‌دهند.

رئیس دبیرخانه « مسابقات معماری و شهرسازی ایران» این رویداد را فرصتی برای ارائه خلاقیت در یک رقابت سالم دانست و تاکید کرد: روند مسابقات تحت نظارت دبیرخانه بوده و اگر شعار این دبیرخانه را خلاقیت، رقابت و انتخاب بدانیم، در حقیقت شعار درستی را طرح کرده‌ایم.

مظاهریان ضمن اشاره به این‌که با عدم برگزاری انتخابات کارفرما یک معمار در غالب فرد حقیقی یا حقوقی انتخاب و خواسته‌هایش را در طرح اعمال می‌کند و کار را به معمار منتخب می‌سپارد، گفت: اما در این مسابقات معماران جوان می‌توانند به دور از لابی‌گری کارشان را به کارفرما معرفی می‌کنند و در حقیقت شاخصه مسابقه این است که  متخصص با کارش معرفی می‌شود.

به گفته رئیس دبیرخانه « مسابقات معماری و شهرسازی ایران»، کارفرما هم در این مسابقات این امکان را دارد که در بین نمونه‌ها برتر معماری بهترین طرح را انتخاب کند. در این شرایط شرکت‌کننده تمام نیروی خود را برای خلق طرح برتر به کار می‌گیرد و این به خلق معماری شاخص کمک می‌کند.

مظاهریان ارائه طرح با تمام خلاقیت را یکی دیگر از نکات بارز مسابقات معماری و شهرسازی دانست و گفت: در این شرایط طراح با آزادی کامل و به دور از محدودیت‌های اقتصادی و یا تحمیل نظر کارفرما می‌تواند طرح برتری ارائه دهد.

همچنین معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تدوان آموزش را یکی دیگر از نکات بارز این ریداد برشمر دو اظهار کرد: این مسابقات در ایران سابقه دیرینه دارد به عنوان مثال طرح میدان آزادی و سردردانشگاه تهران از طریق برگزاری مسابقه انتخاب شده است.

مظاهریان در ادامه افزود: یک نگرانی تا چندسال گذشته وجود داشت که خود مسابقات نیاز به فرهنگسازی و مجموعه مقرراتی دارد. اما در نهایت فرهنگستان هنر اولین گام را برداشت و آیین‌نامه‌ای را برای این مسابقات پیشنهاد دادو بعد مورد  تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.

در ادامه علی خدادی، دبیر دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی ایران با بیان این‌که دبیرخانه به عنوان رکن اجرایی مسابقات و هیات حل اختلاف از اجزا این آیین‌نامه محسوب می‌شوند، تصریح کرد: این دبیرخانه در سال 94 فعالیت خود را آغاز کرد که جامعه حرفه‌ای خیلی محتاط در این زمینه گار برداشت و حدود 52 درصد شرکت‌کننده در این مسابقات بود.

اما به مرور اعتماد جامعه حرفه‌ای به این رویداد بیشتر شد و در سال 96حدود 75 درصد و در سال 97 90 درصد طرح‌ها در دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی غایران به ثبت رسید.

خدادادی در ادامه افزود: در همه مسابقات تمامی ارکان از جمله کارفرما برگزار کننده، دبیر، داوران و جامعه شرکت‌کننده حضور دارند. علاوه بر آن تمامی حقوق مادی و معنوی حفظ می‌شود. همچنین  مسابقاتی که مصوبات بالادستی را نداشته باشند برگزار نمی‌شود.

در ادامه رهام مقصودلو، دبیر دبیرخانه « نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران» با اعلام این‌که این رویداد در روز 22 و 23 مهرماه سال جاری برگزار می‌شود، گفت: برگزاری نمایشگاه آثار منتخب مسابقات معماری و شهرسازی، رونمایی از کتاب « مسابقات معماری و شهرسازی: تجارب جهانی، الزامات و توصیه‌ها، سخنرانی و نشست‌های تخصصی از جمله برنامه‌های این رویداد خواهد بود.
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.