رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان تهران خبر داد

ورود سازمان مدیریت استان تهران برای مقابله با ریزگردهای تهران

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان تهران از ورود این سازمان با بهره گیری از فناوری جدید برای مقابله با ریزگردهای پایتخت خبر داد.
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب: ۱۴۷۲۶
Share
اسکان نيوز: نعمت اله ترکی در تشریح روند عملیاتی شدن طرح پژوهشگاه ملی ژنتیک برای مقابله با ریزگردهای جنوب پایتخت گفت: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان تهران برای مقابله با ریزگردها با استفاده از ظرفیت های علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک طرح ویژه ای را تعریف کرده است.
 
وی افزود: جلسه ای برای بررسی طرح "تثبیت زیستی خاک با هدف مهار ریزگردها" در تهران میان سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان تهران و پژوهشگاه ملی ژنتیک برگزار شد و برای اولین بار در سازمان مدیریت و برنامه ریزی،  طرح پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برای مقابله با ریزگرد های استان تهران عملیاتی شد.

وی ادامه داد: مقرر شد تا سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان ناظر طرح تثبیت زیستی خاک و ادارات کل محیط زیست و منابع طبیعی به عنوان مجری طرح و تامین کننده مالی و همچنین ارگان هایی همچون محیط زیست، منابع طبیعی در این طرح وارد عمل شوند. سال ۱۳۹۶، کار بررسی طرح  به پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری سپرده و در نتیجه این پژوهش، فناوری "سیمان زیستی" برای جایگزین کردن روش های گذشته انتخاب شد. این  تکنولوژی جدید در تثبیت زیستی خاک موثر بوده و عارضه جدیدی برای محیط زیست و منابع طبیعی ایجاد نمی کند.

وی تاکید کرد: این طرح به شکل آزمایشی در چند نقطه استان از جمله ملارد عملیاتی می شود. البته پیشنهاد شد این طرح در استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان با توجه به وجود حجم بالای ریزگرد در این مناطق هم اجرایی شود.

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان تهران با اشاره به مشکل پدیده ریزگردها در کشور بویژه جنوب  تهران، افزود: در گذشته برای تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش آن  از روش مالچ پاشی استفاده می شد. بر همین اساس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران وارد عمل شد و طی جلساتی که با اساتید دانشگاه های تهران و پژوهشکده های تخصصی برگزار شد، مقرر شد تا طرحی برای جایگزینی روش های بی اثر گذشته انتخاب شود.

وی به برنامه ششم توسعه و ضرورت وجود پیوست علمی برای برنامه های توسعه ای دستگاه های اجرایی تاکید کرد و افزود: اگر برنامه ای پیوست علمی نداشته باشد، یک ریال بودجه و اعتبار نخواهیم داد. قرار نیست بدون حساب و کتاب بودجه کشور را توزیع کنیم و نظارتی هم نباشد.  نباید قوانین بالادستی برای اعمال نظرات شخصی برخی مدیران دستگاه  کنار گذاشته شود.

ترکی بر حمایت و پشتیبانی مالی از طرح های بومی با فناوری داخلی پژوهش های کاربردی در استان تهران تاکید کرد و ادامه داد: دنیایی از فعالیت های پژوهشی انجام می شود که بسیاری از مدیران از آن ها اطلاعی ندارند و دغدغه هایی که ما مسئولان در استان و کشور داریم در پژوهش ها دیده می شود که بدون نگاه به مادیات انجام شده است. متاسفانه در این زمینه غفلت کردیم. پیشنهاد می کنم جلسات دستگاه های اجرایی برای حل هر مشکلی در مراکز علمی برگزار شود.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.