اولتیماتوم قضایی به شهرداران شهرهای تاریخی

انفصال از خدمت شهردار محدوده تاریخی ارومیه به دلیل تخریب ۱۶۰ پلاک و گذر تاریخی

انفصال از خدمت شهردار محدوده تاریخی ارومیه به دلیل تخریب ۱۶۰ پلاک و گذر تاریخی
شهردار منطقه ۴ ارومیه به دلیل رعایت نکردن ضوابط بافت تاریخی در تخریب ۱۶۰ پلاک و گذر تاریخی این شهر به یکسال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۵۵
کد مطلب: ۱۴۸۳۴
Share
اسکان نيوز: این حکم همچنین به دلیل استعلام نکردن ضوابط بافت تاریخی از سازمان میراث‌فرهنگی توسط شهرداری منطقه ۴ ارومیه و تخریب و نوسازی ۱۶۰ پلاک و گذر تاریخی در این شهر توسط دادگاه صادر شد.

براساس این حکم شهردار محدوده تاریخی ارومیه به دلیل رعایت نکردن ماده ۱۰۲ قانون شهرداری‌ها، براساس ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی تعزیرات، به مدت یک سال از خدمات دولتی محروم است.

پس از انتشار گزارش صدای میراث مبنی بر تخریب و نوسازی ۱۶۰ پلاک و گذر تاریخی در ارومیه و پیگیری‌های حقوقی اداره کل میراث فرهنگی ارومیه و همچنین مکاتبات معاون میراث فرهنگی کشور با معاون شهرسازی و معماری وزارت راه، حکم برکناری شهردار ارومیه صادر شد.

در حکم دادگاه آمده است که شهرداری منطقه چهار ارومیه بدون رعایت ضوابط در استعلام از اداره میراث فرهنگی ارومیه مجوز ساخت‌وساز در بافت تاریخی شهر را صادر کرده است.

همچنین تاکید شده است: شهرداری این منطقه بدون توجه به تذکر میراث فرهنگی مبنی بر توقف عملیات ساخت‌وساز و همچنین مکاتبه معاون میراث فرهنگی با معاون شهرسازی و معماری وزارت راه که طی آن نیاز به استعلام از سازمان میراث فرهنگی در صدور مجوز ساخت، تذکر داده شده بود و بر ابطال مصوبه کمیسیون ماده ۵ تاکید شده بود صادر شد.

شهردار منطقه ۴ ارومیه بدون توجه به اعلام توقف عملیات عمرانی، اقدام به صدور مجوز تخریب و نوسازی ۱۶۰ پلاک و گذر تاریخی این شهر کرد و براساس حکم دادگاه،  بزه انتسابی محرز دانسته شد و مستند به ماده ۵۷۶ از قانون مجازات اسلامی تعزیرات، متهم به انفصال موقت از خدمات دولتی به مدت یکسال محکوم شد.

سایت صدای میراث، اول خردادماه سال جاری گزارشی از تخریب ۱۶۰ پلاک مسکونی توسط شهرداری بدون استعلام از میراث فرهنگی در بافت تاریخی شهر ارومیه منتشر کرد. در این گزارش کارشناسان میراث فرهنگی از ایجاد معبر ۱۴ متری در کنار خانه ثبت ملی شده انصاری و احداث خیابان ۳۵ متری در خیابان سرداران این شهر خبر دادند.
 
مرجع: صدای میراث

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.