خیابانی که بازارچه تاریخی سرخاب را نصف می‌کند

خیابانی که بازارچه تاریخی  سرخاب را نصف می‌کند
در حالی که مدیریت شهری تبریز با استناد به طرح تفصیلی و به اسم بازگرداندن زندگی به محلات تاریخی تبریز، بافت تاریخی را تخریب و خیابان‌کشی می‌کند اما این شهر پایین‌ترین سرانه فضا سبز را در کشور دارد و شاید لازم است براساس طرح تفصیلی قبل از تخریب بناهای تاریخی به احداث فضا سبز در این شهر توجه شود.
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب: ۱۴۹۶۳
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: طرح احداث خیابان در محله تاریخی سرخاب و امتداد این خیابان بازارچه این محله را از وسط نصف می‌کند. تا به حال هم حدود 3 خانه تاریخی تخریب شده و یک خانه تاریخی دیگر هم کاملا در مسیر تخریب قرار دارد.

کارشناسان میراثی بر این باور هستند که هدف از احداث این خیابان مشخص نیست، چرا که از منظر ترافیک نیاز به احداث خیابان در این منطقه نیز و به موازات سرخاب خیابان دیگری قرار دارد که نیازهای ساکنان منطقه را رفع می‌کند.

به گزارش اسکان نيوز، محله سرخاب در بافت تاریخی تبریز و داخل حریم منظری بازار تاریخی این شهر قرار دارد و از سوی دیگر بخشی از بازار سرخاب در عرصه تاریخی بازار تبریز قرار دارد.


استدلال مدیریت شهری برای احداث خیابان  و تخریب بافت تاریخی مصوبات طرح تفصیلی بوده و این در حالیست که در طرح تفصیلی شهر تبریز تامین فضا سبز هم دیده شده اما کسی به آن توجه نمی‌کند. تبریز یکی از پایین‌ترین سرانه‌های فضا سبز را در کشور دارد.

در حقیقت مدیریت شهری، شهر را یک قلک می‌داند که از طریق صدور پروانه ساخت و خیابان‌کشی هزینه‌های خود را تامین می‌کند و غافل از این است که تبریز با اجرا طرح‌های خیابان‌کشی و توسعه شهری غیراصولی هویت تاریخی محلات خود را از بین می‌برد.

محلات اطراف بازار تاریخی تبریز که زمانی  محل سکونت بازاریان بوده همگی تبدیل به انباری و کارگاه شده؛ به گزارش اسکان نيوز، در کنار رفتارهای غیرتخصصی مدیریت شهری باید در زمینه حفظ هویت تاریخی محلات فرهنگسازی کرد چرا که محلات بافت تاریخی و بخصوص اطراف بازار تبریز جذابیت خودشان را از دست داده‌اند.


شهرداری هم با تصور این‌که با ایجاد خیابان‌های جدید می‌تواند زندگی را به این خیابان‌ها برگرداند بافت تاریخی را تخریب می‌کند،  در صورتی که تنها چیزی که به این محلات آمده پاساژ و مغازه‌سازی است.

با احداث خیابان در محله سرخاب تبریز سردر و سه خانه تاریخی بطور کامل تخریب می‌شود.


 
با بررسی عکس‌های هوایی دهه هفتاد مشحص می‌شود که بخش اعظمی از بافت تخریب شده و در حال حاضر مدیریت شهری معتقد است که بافتی باقی نمانده که این حاصل تفکر تکنوکراتیک حاکم بر مدیریت شهری است، چرا مسائل فرهنگی و اجتماعی در این تفکر دارای اهمیت نیست.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.