پسماند همچنان مهمترین تهدید زیست محیطی گیلان

پسماند همچنان مهمترین تهدید زیست محیطی گیلان
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: پسماند و شیرابه زباله‌ها مهمترین تهدیدات زیست محیطی استان هستند.
يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۴۰
کد مطلب: ۱۴۹۷۷
Share
اسکان نيوز: قربانعلی محمدپو، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در جلسه شورای پدافند غیرعامل و قرارگاه زیستی، گفت: یازده تهدید زیستی در 5سال اخیر در گیلان شناسایی شده است که پسماند بدترین وضعیت را دارد.

وی افزود: شیرابه پسماندها، ورود  فاضلاب‌ها به منابع آبی نیز از دیگر تهدیدات زیست محیطی گیلان محسوب می شوند.

محمدپور رشد سنبل آبی در اکو سیستم‌های ارزشمند را مشکلی جدی برای استان عنوان کرد و ادامه داد: تاکنون 400هکتار اراضی تالابی در محاصره این گیاه مزاحم مورد پایش قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که 15 سال طول می کشد تا این گیاه به طور کامل از استان حذف شود، تصریح کرد: هر جا که سنبل آبی ورود کند بعد از گذشت 6ماه نیم متر تراز آبی محدوده خود را کاهش می دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: بیماری هاری و شیوع طاعون نشخوار کنندگان در استان، بیماری بلاست شمشادها از دیگر،تهدیدات زیستی گیلان محسوب می‌شوند.

وی با بیان این‌که مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی از دیگر تهدیدات زیست محیطی است خاطرنشان کرد: 90در صد آب در حوزه کشاورزی مصرف می شود. امسال اگر چه کاهش یافت اما کافی نیست،باید تدبیر انجام شود تا درصد مصرف بیشتر کاهش یابد.

محمدپور آتش‌سوزی تالاب را یکی دیگر از تهدیدات زیستی در گیلان عنوان کرد و افزود:در 5سال اخیر بیش از 12مورد آتش‌سوزی در تالاب‌های استان رخ داده است. ضمن این‌که تغییرکاربری اراضی نیز از تهدیدات مهم استان محسوب می‌شود.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.