سرپرست میراث فرهنگی شهرستان گرمی:

کاوش نجات بخشی قلعه و گورستان «یل سویی» گرمی آغاز شد

کاوش نجات بخشی قلعه و گورستان «یل سویی» گرمی آغاز شد
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی از آغاز کاوش نجات بخشی محوطه قلعه و گورستان یل سویی تازه کند گرمی خبر داد.
دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب: ۱۵۱۷۵
Share
اسکان نيوز: صمد رحیمی، سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی صبح دوشنبه با اعلام این خبر، تصریح کرد: به منظور انجام پروژه سد تازه کند، کاوش نجات بخشی  محوطه باستانی قلعه یل سویی و گورستان‌های اقماری با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور از تاریخ 25 مهر ماه آغاز شده و تا 10 آذر ماه ادامه خواهد یافت.

او اضافه کرد: قلعه یل سویی بر بالا یک تپه بلند طبیعی که قسمتی از راس آن سنگی است بنا شده است. این تپه بلند طبیعت ساختاری مجزا از دیگر ارتفاعات مجاور داشته و از ارتفاعات اطراف توسط دره رود سمبور چایی و دیگر دره ها و شیارهای طبیعی جدا شده است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی راس تپه به صورت تمام سنگی بوده و رود سمبور چایی از طرف شرقی این تپه را در بر گرفته است.

به گفته رحیمی با توجه به شواهد به دست آمده از بررسی سطحی، استقرار در این محل برای اولین بار در عصر مفرغ متاخر و آهن شکل گرفته است.

او تاکید کرد: وجود گورستان‌های اقماری در اطراف این قلعه یکی از مشخصه‌های محوطه‌های عصر مفرغ و آهن این حوزه به شمار می‌آید؛ با توجه به داده‌های به دست آمده در این محوطه در سده‌های نخستین اسلامی نیز استقرار وجود داشته است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی تاکید کرد: با توجه به شواهد موجود استقرار در قلعه یل سویی تا پایان دوران سلجوقی تداوم داشته است و وضعیت استقرار در دوران مغول مشخص نیست و به نظر می‌رسد با حمله مغولان برای همیشه استقرار در این محوطه به پایان رسیده است.
 
    
مرجع: میراث فرهنگی اردبیل

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.