جامعه باستان‌شناسی ایران با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد

واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری‌ها به زیان میراث فرهنگی است

واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری‌ها به زیان میراث فرهنگی است
جامعه باستان‌شناسی ایران اعلام کرده که واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری‌ها موجب تخریب‌ها و تعرضات بیشتر خواهد شد و این امر به زیان میراث فرهنگی است.
دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۵
کد مطلب: ۱۵۱۸۸
Share
اسکان نيوز: جامعه باستان‌شناسی ایران در بیانیه‌ای واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری‌ها را زیان آورد دانست و اعلام کرد:
به تازگی لایحه­‌ای با عنوان «اصلاحیه قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور» با امضا رئیس­ جمهور، به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است. آن لایحه «به منظور احیا و بهره ‌برداری بهینه از بافت‌­ها و بناهای فرهنگی و تاریخی و مشارکت در ساماندهی اماکن مذکور توسط شهرداری­‌ها در زمینه شناسایی آن‌ها که به عنوان میراث فرهنگی در محدوده و حریم شهرها شناخته می­‌شوند و همچنین تملک، مرمت و بهره‌برداری از آن‌ها»، برای تشریفات قانونی به جناب آقای دکتر لاریجانی، رییس محترم مجلس شورای اسلامی،  تقدیم و ارسال شده است.

هم‌اکنون این لایحه در حال بررسی در جلسات مجلس شورای اسلامی و کمیسیونهای مربوطه است. در این لایحه، ماده واحده­‌های بسیاری به عنوان تبصره­‌های متمم به اساسنامه مذکور اضافه شده که به شهرداری­ها حق «تملک» و «نگهداری و بهره‌برداری» از «بناهای فرهنگی–تاریخی واقع در محدوده و حریم شهرها» را می دهد. بر این اساس، سازمان میراث فرهنگی و شوراهای اسلامی شهرها، موظف هستند خدمات لازم و تسهیلات و کمک‌های فنی و اعتباری مورد نیاز را در اختیار «شهرداری‌ها» قرار دهند. هرچند، در این لایحه همچنان حق «نظارت» برای کلیه اماکن مذکور برای سازمان محفوظ مانده است، اما با توجه به مفاد «لایحه اصلاحیه قانون اساسنامه میراث فرهنگی»، شهرداری‌ها امکان تملک این اماکن را خواهند داشت و -با توجه به تجارب گذشته- این مساله تهدید بزرگی برای بافت‌ها و ابنیه تاریخی و فرهنگی ایران است.

این در حالی است که با توجه به طرح وزارت میراث فرهنگی، بایستی اختیارات بیشتری به سازمان فعلی اعطا شود و نقش آن در خصوص چنین مواردی نباید به نهادی صرفا نظارتی تقلیل یابد و تصویب چنین لایحه ای در عمل متناقض با مفاد طرح وزارتخانه میراث فرهنگی خواهد بود.

اگرچه تاکنون نیز مسئولیت حفاظت، مرمت، و نگهداری بسیاری از اماکن و بناهای تاریخی-فرهنگی در دست شهرداری ها بوده، اما تملک و تعلق آن‌ها به سازمان میراث فرهنگی مانع کوچکی در مسیر سواستفاده‌ها و بهره‌برداری‌های بی ‌ضابطه تجاری و منفعت طلبانه از این اماکن محسوب می‌­شد. البته این قوانین نیز در بسیاری از موارد نادیده گرفته شده است و شاهد وقوع فجایعی مانند تخریب جبران ناپذیر بخش‌های وسیعی از بافت‌­ها و خانه‌های تاریخی در تهران، شیراز، اصفهان، دزفول و برخی دیگر از شهرهای میهن مان بوده‌ایم. در واقع، یکی از مواردی که پس از ورود شهرداری به اماکن و بناهای تاریخی و فرهنگی ظاهر خواهد شد، ورود شرکت‌­ها و نهادهای وابسته به شهرداری­‌ها در آن‌هاست که در اکثر موارد، از دیدگاه آن‌ها و مدیران اجرایی و برنامه‌ریزان شهری، چنین بافت‌هایی، بافت فرسوده تلقی شده و قربانی توسعه ناقص و بدفرجام شهرها می­‌شوند. شمار بسیار بالا پروژه‌های مخربِ بافت‌های تاریخی از سوی شهرداری‌ها در دهه‌های اخیر به روشنی نشان می‌دهد که حتی با وجود «اساسنامه کنونی»، سازمان میراث فرهنگی و کارشناسان آن در هیات‌های برنامه‌ریز، ارزیابی، و اجرایی شهرداری‌ها هیچ نقش موثری نداشته اند و چنین بافت‌هایی باتصمیمات شتابزده برخی از شهرداری‌ها بلعیده و نابود شده است.

حال با «لایحه اصلاحیه قانون اساسنامه میراث فرهنگی» دست شهرداری‌ها در بهره‌برداری‌های سوداگرانه از بافت‌های تاریخی و تجاوز به حریم بناها و اماکن تاریخی–فرهنگی بازتر خواهد شد. عجیب‌تر آن‌که ارائه و پیگیری این «اصلاحیه» در حالی صورت می‌گیرد که مدیران و مسئولان اجرایی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نسبت به آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند و خواهان استرداد و رد این لایحه از دستور رسیدگی‌های مجلس شده‌اند.

تصویب این «اصلاحیه» نه تنها سرآغاز افساد و مفسده، و آشکارا ناقض حقوق شهروندی است و روند تخریب بافت‌ها و اماکن تاریخی فرهنگی را تسریع و تسهیل می‌کند، بلکه خیانت در صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی محسوب می‌شود. آشکار است که تصویب این لایحه قصور دولت و مجلس محترم محسوب خواهد شد و مسئولیت هر پیامد ناگواری به عهده  دولت و مجلس شورای اسلامی خواهد بود. چنین قصور و تصمیم ناکارشناسانه‌ای در تقابل با حقوق شهروندی است و از تخریب فرصت‌ها و امکانات فرهنگی برای نسل‌های آینده نیز محسوب می‌شود.

«جامعه باستان شناسی ایران» عمیقا نگرانی خود را از طرح چنین بحثی اعلام می کند و امیدوار است با هوشمندی و تعهد و آینده‌نگریِ نمایندگان مجلس و مسئولان مربوطه از بروز چنین اشتباه بزرگی جلوگیری شود.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰