ویلا سازها و باغدارها به جان الموت افتادند/ آبیاری درختان گیلاس قلعه را تهدید می‌کند

ویلا سازها و باغدارها به جان الموت افتادند/ آبیاری درختان گیلاس قلعه را تهدید می‌کند
دخل و تصرف در عرصه و حریم و بی‌توجهی به ضوابط تعیین شده یکی از دلایل به تعویق افتادن ثبت جهانی منطقه میراثی قلعه الموت است.
سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب: ۱۵۲۰۵
Share
اسکان نيوز: حمیده چوبک، مدیر پایگاه میراث فرهنگی  الموت با اشاره به این‌که  از سال 1380در منطقه الموت وظیفه  کاوش‌، حفاظت و مدیریت منظر فرهنگی  قلعه را بر عهده دارد، گفت: این منطقه مهم تاریخی دارای جایگاه ارزشی مذهبی، تاریخی، فرهنگی و طبیعی بود که در فهرست موقت میراث جهانی به ثبت رسیده ولی متاسفانه  به علت مشکلات و چالش‌های موجود در منطقه ارسال پرونده اصلی این منظر فرهنگی برای ثبت در میراث جهانی با مشکلاتی مواجه است.

چوبک دخل و تصرف در عرصه و حریم و بی‌توجهی به ضوابط تعیین شده را یکی از دلایل به تعویق افتادن ثبت جهانی این منطقه برشمرد و اظهار کرد: علی‌رغم ابلاغ و پیگیری‌های قانونی هنوز نتیجه قابل قبولی حاصل نشده. باغ تاریخی صفری بسیار ارزشمند بوده که بر اساس مطالعات انجام شده زیر این باغ آثار ارزشمندی وجود دارد. اما همانطور که گفته شد عدم رعایت  ضوابط ساخت‌و‌ساز در عرصه و حریم این منطقه ثبت جهانی الموت را با مشکل مواجه کرده است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی الموت ضمن اشاره به این‌که براساس ضوابط عرصه و حریم کشتی که قبلا وجود داشته بلامانع بوده اما گسترش آن باید محدود باشد، تاکید کرد: متاسفانه به علت این‌که کشت درخت گیلاس و سودی که عاید مردم می‌شود خیلی بالاست، به عرصه و حریم منطقه تجاوز و درخت‌کاری‌های بیشماری انجام شده و بخاطر سیراب کردن درخت گیلاس که نیاز به آب فراوان دارد، منبع‌ها و حوضچه‌های آب در عرصه و حریم ایجاد و آبیاری در پا قلعه باعث رانش خاک پیرامون آن شده که در دراز مدت مشکلاتی را بوجود خواهد آورد.

چوبک با تاکید بر این‌که میراث فرهنگی مانع کشت نبوده ولی درخواست آبیاری قطره‌ای داشته، تصریح کرد: طبق مقررات جهاد کشاورزی، مردم باید متقاضی آبیاری قطره‌ای بشوند؛ اما در زمانی که  طرح‌های بالادست  وسرمایه ملی مطرح است باید امکانات و تسهیلاتی  در اختیار مردم قرار بگیرد تا علاوه بر حفظ منافع مردم، میراث فرهنگی هم حفاظت بشود.

به گفته مدیرپایگاه میراث فرهنگی الموت، عرصه تنها بناها و معماری نیست و در حقیقت عیانی است، عرصه  گسترش مرتبط،  زمینه و بستری است که اثر تاریخی در بر روی آن قرار دارد.

چوبک همچنین یادآورشد: برخی از اهالی روستا مدعی مالکیت بر زمین‌های این منطقه هستند، که برای تطبیق عرصه، گمانه‌زنی و مشخص شد که فرضیه میراث فرهنگی درست بوده و  گورستان کهن منطقه الموت هم سند این موضوع است.
 
مرجع: صدای میراث

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.