دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی:

کل اعتبارات تخصیص یافته برای احیا دریاچه ارومیه زیر 40 درصد است

کل اعتبارات تخصیص یافته برای احیا دریاچه ارومیه زیر 40 درصد است
دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی گفت: کل اعتبارات تخصیص یافته برای احیا دریاچه ارومیه از بدو تاسیس ستاد احیا از سال 93، زیر 40 درصد است.
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب: ۱۵۲۷۰
Share
اسکان نيوز: خلیل ساعی، دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به آخرین وضعیت تراز آبی دریاچه ارومیه در آبان ماه برابر با 1270.22 بوده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته تغییری نکرده است، اظهار کرد: بارندگی‌های امسال هنوز به طور مطلوب در استان انجام نشده است و طبق پیش بینی اداره کل هواشناسی برای هفته آینده نیز بارش خاصی در استان نخواهیم داشت. 
  
وی با اشاره پروژه‌های احیا دریاچه ارومیه که از طریق شرکت‌ آب و منطقه‌ای، اداره کل جهاد کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی انجام می‌شوند، افزود: متاسفانه امسال تاکنون برای انجام پروژه‌های این دستگاه‌ها اعتباری تخصیص نیافته است، حدود 500 میلیارد تومان برای استان‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه از جمله سه استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و کردستان مطرح بوده ولی هنوز سهم استان ما مشخص نشده و اعتباری تخصیص نیافته است. 
  
دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که برای احیا دریاچه ارومیه مشارکت مردم و تامین اعتبار نیاز است، افزود: شورای فرهنگی و اجتماعی ستاد احیا نیز وظیفه دارد در راستا آگاه‌سازی و اطلاع رسانی مردم در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی دریاچه ارومیه تلاش کند و به همین دلیل در برخی جلسات تاکید می‌شود که کار روی مسائل فرهنگی و اجتماعی مهم‌تر از بحث‌های فنی است، مردم نیز در این خصوص باید همراهی کرده و کشاورزان، خود را با سیاست‌های ستاد احیا وفق دهند و بدانند که آب محدود است و به طور مداوم نمی‌توان از آن در سنوات بعدی استفاده کرد. 
  
وی افزود: حدود 18 درصد کاهش بارندگی در بازه زمانی طولانی مدت با تغییر اقلیم داشته‌ایم. 
  
وی با اشاره به موضوع انتقال آب از حوضه‌ای به حوضه دیگر، خاطرنشان کرد: دولت قصد داشت آب مستمر و مطمئنی برای تامین نیاز و حق آبه‌ی زیست محیطی دریاچه، انتقال دهد که در این راستا پروژه‌ی آب کانی سیب یا زاب کردستان به دریاچه ارومیه مطرح شد و مقرر شد برای انتقال آب، 36 کیلومتر تونل حفاری شود، این تونل در برخی مکان‌ها حدود 70 متر و 580 متر زیر خاک حرکت می‌کند. 
  
ساعی پروژه تونل زاب را یکی از برنامه‌های اولویت دار دولت دانست و ادامه داد: طبق آخرین اطلاعات اعلام شده از ستاد احیا آذربایجان غربی، تاکنون 23 کیلومتر از تونل زاب کار شده و براساس برنامه زمان بندی، 13 کیلومتر آن نیز تا پایان سال 98 به اتمام می‌رسد البته این پروژه جهت بهره برداری نیاز به اعتبار دارد. 
  
وی با بیان این‌که سال 97 هیچ اعتباری برای احیای دریاچه ارومیه ابلاغ نشده است، افزود: سال 97 تصویب اعتبار برای انجام پروژه‌های احیا به مبلغ 500 میلیارد تومان بوده ولی هنوز ریالی برای انجام پروژه‌ها تخصیص نیافته است، اگر این اعتبار تخصیص یابد پروژه‌های احیا به خوبی اجرا می‌شود. 
  
وی یادآور شد: مدول دوم تصفیه خانه شهر تبریز نیز با پیشرفت قابل ملاحضه‌ای کار می‌شود ولی تحقق آن نیز نیازمند تزریق اعتبار است تا 123 میلیون متر مکعب آب مطمئن به دریاچه وارد شود، همچنین با اتمام پروژه‌ی تصفیه خانه شهر ارومیه نیز 55 میلیون متر مکعب آب به دریاچه وارد می‌شود. 
  
دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: طی پنج سال گذشته هر گونه بارشی که در استان‌ها رخ می داد، از این بارش‌ها، قطره‌ای آب به دریاچه ارومیه منتقل نمی‌شد ولی اکنون با لایروبی حدود 100 کیلومتر از کانال‌های استان، آب قابل توجهی به پیکره‌ی دریاچه وارد می‌شود. 
  
وی در بخش دیگر سخنان خود، با بیان این‌که دانشگاه علوم پزشکی مشتاقانه متولی و ارزیابی آسیب شناسی بحث سلامت را بر عهده گرفته است، گفت: این یک واقعیت است که اگر دریاچه ارومیه احیا نشود، طوفان‌های نمکی و ریزگردها روی سلامت انسان‌ها بی‌تاثیر نخواهد بود. 
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.