مونوریل قم آینه عبرت اجرا طرح‌های غیرکارشناسی

مونوریل قم آینه عبرت اجرا طرح‌های غیرکارشناسی
توقف طرح احداث مونوریل در قم با وجود صرف میلیاردها تومان هزینه، بار دیگر نشان داد مهمترین عامل برای اجرا موفق طرح‌های عمرانی، داشتن مطالعات کارشناسی و کنار گذاشتن نگاه شخص محور است.
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب: ۱۵۳۲۸
Share
اسکان نيوز: در سال‌های اخیر احداث مونوریل در قم به یکی از بحث برانگیزترین طرح‌های عمرانی کشور تبدیل شده است و بسیاری از مسئولان و کارشناسان اعتقاد دارند این طرح از ابتدا بدون انجام مطالعات لازم و توجیه اقتصادی اجرا شده و حتی در صورت نهایی شدن هم نمی‌تواند نقش موثری در کاهش بار ترافیکی شهر داشته باشد.

اجرا طرح مونوریل قم از سال 1389 در بستر رودخانه قمرود قم آغاز شد که مرحله نخست این طرح از پارک سوار شمالی قم تا مصلای قدس است.

در طول مسیر 6.8 کلیومتری مرحله نخست طرح مونوریل قم، هشت ایستگاه از جمله ایستگاه پایانه، فرهنگیان، امام موسی صدر، پل رضوی، پل شهید رجایی، شهید مطهری، مطهر و مصلا در نظر گرفته شده است.

یکی از مهمترین مشکل‌های اجرا طرح احداث مونوریل در قم، هزینه بسیار بالا آن است که موجب شده هیچ ارگان دولتی و یا خصوصی توان برعهده گرفتن مسئولیت آن را نداشته باشد؛ به گفته کارشناسان حتی اگر قرار باشد تنها بخش کوچکی از این طرح به بهره‌برداری برسد به بیش از 110 میلیارد تومان اعتبار نیاز است؛ رقمی که با آن می‌توان در عمل بسیاری از مشکل‌های جاری شهر قم را حل کرد و صرف آن برای تکمیل مونوریل، فایده چندانی برای شهروندان قمی نخواهد داشت.

بسیاری از مسئولان استان در اظهار نظرهای خود پیرامون روند شکل گیری طرح احداث مونوریل در شهر قم، علت را در وجود نگاه «شخص محوری» و نبود مطالعات کارشناسی مورد نیاز خلاصه و بیان می‌کنند، از ابتدا مشخص بود که این طرح با صرف هزینه‌های کلان، تناسب چندانی با شهر قم و وضعیت ترافیکی آن نداشته و نمی‌تواند دستاورد قابل توجهی به همراه داشته باشد.

به هر حال امروز مونوریل به عنوان یک طرح عمرانی نیمه تمام در مقابل چشم مسئولان و مردم قم همچون آینه عبرت خودنمایی می‌کند، اما هنوز هیچ راهکار عملی برای ادامه ساخت و یا جمع‌آوری سازه‌های آن ارائه نشده است و با وجود پیگیری‌های ملی و استانی از سوی مسئولان و مردم این وضعیت همچنان ادامه دارد.

مونوریل داستانی غم‌انگیز در شهر قم

استاندار قم در این رابطه گفت: مونوریل قم داستان غم‌انگیزی است و اکنون برای جلوگیری از ضررهای بیشتر، ادامه ساخت آن متوقف شده است تا تصمیم‌گیری‌های کارشناسی در خصوص آن ارائه شود.

سیدمهدی صادقی افزود: اکنون مسیر مونوریل از 18 کیلومتر به 4.7 کیلومتر کاهش یافته و هیچ تصمیم جدیدی در این خصوص گرفته نشده است، تنها در جلسه‌های کارشناسی قرار بر آن شد که تکلیف طرح زودتر روشن شود.

وی ادامه داد: حتی اگر قرار باشد 4.7 کیلومتر از خط مونوریل قم افتتاح شود به بیش از 110 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در حال حاضر نه دولت، نه شهرداری و نه بخش خصوصی، به دلیل هزینه‌های سنگین، آماده ورود به آن نیست.

صادقی افزود: یکی از اقدام‌هایی که در استانداری قم صورت گرفت بازگرداندن خط «بی» مترو قم به مصوبه‌های عمرانی استان بود که در گذشته به دلیل ایجاد مونوریل حذف شده بود.

وی بیان کرد: مونوریل و فرودگاه مشکل‌هایی بودند که سایرین ایجاد کردند و ما امروز باید در خصوص آن اظهار نظر کنیم.

معاون عمرانی استاندار نیز در خصوص مونوریل قم گفت: این طرح وصله ناجور برای شهر قم است که چه ادامه آن و چه جمع‌آوری خطوطی که ایجاد شده هزینه بر و دارای زیان بسیار است و حتی در صورت اجرا شدن هم مشکلی از ترافیک شهر کم نمی‌کند.

محسن بهشتی افزود: 220 میلیارد تومان اعتباری که برای این طرح اختصاص یافته همه با هزینه ملت است و جمع‌آوری ستون‌های منوریل از سطح شهر، تبعات اجتماعی درپی دارد.

احداث مونوریل توجیه اقتصادی ندارد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قم نیز در این رابطه بیان کرد: طرح‌های نیمه تمامی در قم وجود دارد که برای سرمایه‌گذار جاذبه اقتصادی ندارد از جمله مونوریل که دولت تمایل به ادامه آن ندارد و بخش خصوصی نیز حاضر به انجام آن نیست.

سیدحسن رضوی ادامه داد: مونوریل در استان قم با نگاه شخص محوری جلو رفت و اگر به جای آن برای مترو سرمایه‌گذاری صورت می‌گرفت بسیار بهتر بود، طرح مونوریل در قم به عنوان یک سازه غیرفعال مطرح است که در صورت ساخت هم توجیه اقتصادی ندارد.

مونوریل قم باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر این که باید تکلیف طرح مونوریل برای مردم قم مشخص شود، تصریح کرد: در لایحه بودجه سال 97 برای هر استانی، اعتباری در راستا توسعه و تکمیل طرح‌های نیمه تمام اختصاص یافته که برای استان قم از این محل 670 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

احمد امیرآبادی‌فراهانی اضافه کرد: از این میزان 200 میلیارد ریال به سازمان قطار شهری اختصاص می‌یابد که شورای سازمان قطار شهری قم باید با بررسی‌های کارشناسی تکلیف مونوریل که چند سال است نیمه تمام باقی مانده و همیشه مورد سئوال مردم می باشد را به سرانجام قطعی برساند.

 مونوریل قم بدون مطالعه اجرایی شده است

شهردار قم نیز پیرامون آخرین وضعیت احداث مونوریل در این شهر، گفت: درحال حاضر با توجه به این که دولت هزینه‌‌های زیادی برای مونوریل انجام داده است، نمی‌توان آن را رها کرد، تنها راه حل این است که مونوریل را در ظرفیت‌های ویژه‌ای همچون گردشگری به کار بگیریم.

مرتضی سقائیان‌نژاد افزود: اقدام‌های فنی در طرح مونوریل تقریبا به اتمام رسیده و خط آن از 6.7 کیلومتر به 4.7 کیلومتر کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: اگر مباحث اعتباری و حقوقی طرح مونوریل رفع شود می‌توان آن را تکمیل کرده و در اختیار شهروندان قرار داد.
آن‌چه بیان شد نشان می‌دهد برای اجرا یک طرح موفق عمرانی تنها اختصاص بودجه‌های کلان در این وضعیت سخت اقتصادی کافی نیست و حتی اگر با وجود تنگناهای شدید مالی و اداری، بودجه‌ای میلیاردی برای طرحی اختصاص داده شود اما برای اجرا آن مطالعات پیمایشی لازم صورت نگرفته و نگاه شخص محوری بر نگاه کارشناسی حاکم باشد، نتیجه‌ای جز توقف طرح متصور نیست و این به معنا هدر رفتن سرمایه ملی مردم با وجود مشکل‌های بسیاری است که هر کدام از آن‌ها را می‌توان با اندکی تفکر و با صرف هزینه‌های بسیار کمتر برطرف کرد.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.