اهدا کتیبه میخی اوراتویی به میراث فرهنگی آذربایجان غربی

اهدا کتیبه میخی اوراتویی به میراث فرهنگی آذربایجان غربی
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از اهدا یک قطعه سنگ کتیبه میخی ارزشمند جهت حفظ و نگهداری به میراث فرهنگی ماکو خبرداد.
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: ۱۵۳۳۴
Share
اسکان نيوز: جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی افزود: این کتیبه میخی نسبتا سالم است که بنا به گفته فرد اهدا کننده، در حوالی محوطه باستانی قلعه بسطام شهرستان چایپاره و بصورت اتفاقی کشف شده است.

وی با بیان این‌که این اثر فرهنگی با توجه به ابعاد آن از ارزش زیادی در مطالعات باستان شناختی برخوردار است  ادامه داد: متن میخی آن هم اکنون در دست ترجمه بوده و بزودی اطلاعات علمی این کتیبه در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

جباری با بیان این‌که تاکنون دو دوره کاوش‌های باستان شناسی این قلعه تاریخی با همکاری هیات‌های آلمانی و ایرانی انجام شده است، گفت: امسال برای مرمت، فنس کشی و نیز کاوش‌های باستان شناسی در این اثر تاریخی بیش از 230 میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته که 90 میلیون تومان برای مرمت و ساماندهی و 60 میلیون تومان نیز برای تعیین حریم این قلعه هزینه شده است که محدوده حریم این قلعه در دست بررسی و تصویب نهایی است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی یادآور شد: مرمت، ساماندهی و تعیین حریم از مقدمات ثبت آثار تاریخی در فهرست جهانی است که پرونده این اثر تاریخی برای ثبت در فهرست آثار جهانی آماده شده است.

قلعه بسطام دومین سکونتگاه بزرگ تمدن اوراتویی است که در فاصله 10 کیلومتری غرب شهر قره ضیاءالدین مرکز شهرستان چایپاره واقع در شمال آذربایجان غربی قرار دارد.

این محوطه باستانی بر روی کوه تقریبا منفردی در محل خروجی رودخانه آغ چای از میان دره‌های میان کوهی و ورود آن به دشت چایپاره قرار گرفته و شامل سه بخش عمده: پایین قلعه (شامل دروازه جنوبی به عنوان اصلی‌ترین ورودی به داخل قلعه و فضاهای مرتبط با این دروازه نظیر اتاق نگهبانی، اسلحه خانه، انبار آذوقه و تالار ستون دار)، میان قلعه (شامل بنای معبد خدای خالدی و انبار ذخیره مایعات) ،بالا قلعه شامل بناهای مختلفی است، که احتمال می‌رود به حاکم قلعه اختصاص داشته است.

در دامنه کوه، جهت شرقی و شمالی قلعه، ساختارهای معماری دیگری نظیرمحله مسکونی، ساختمان شرقی و دروازه شمالی قرار دارد، علاوه بر این، در جهت غربی قلعه و در امتداد بستر رودخانه، دیوار سنگی طویل و بزرگی توسط "ولفرام کلایس"آلمانی کشف گردید که به نظر می‌رسد، در ارتباط با سیستم آب رسانی قلعه بوده باشد.

کاوش‌های باستانی نشان می‌دهد که این قلعه طی ۵۰ سال و در سه مرحله ساخته شده و دارای معبد، بازار، مقر حکومتی، برج، بارو، دروازه و راه‌های مخفی خروج مخصوص بوده است.

هیات باستان شناسی آلمانی طی کاوش‌های باستانی از ۱۹۶۹ - ۱۹۷۸ در ناحیه بسطام و اطرافش چهار دژ اوراتویی، یکی در بسطام و سه تای دیگر در قلعه اوغلو، اوزوب تپه و آشاقی قوریل (هریک در چند کیلومتری بسطام) و یک کتیبه آسیب دیده اوراتویی و مقادیر قابل توجهی ظروف سفالی و فلزی کشف کردند.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.