کاروانسرا گدوک سال ۷۹ قرار مرمت داشت/ راهداری مازندران بنا صفوی را تعویض روغنی کرد

کاروانسرا گدوک سال ۷۹ قرار مرمت داشت/ راهداری مازندران بنا صفوی را تعویض روغنی کرد
کاروانسرا ثبت ملی شده گدوک در فیروزکوه که به ادعا کارشناسان میراث فرهنگی قدمت آن حتی به پیش از دوران صفویه نیز می‌رسد و اکنون تبدیل به گاراژ و محل تعویض روغن راهداری استان مازندران است، قرار بود سال ۷۹ مرمت و احیا شود.
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۸
کد مطلب: ۱۵۳۳۹
Share
اسکان نيوز: چندی پیش و پس از ۱۸ سال، علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که به بازدید از این اثر پرداخت در سخنانی وضعیت این کاروانسرا تاریخی را نامناسب خواند و گفت که مقصر اصلی وضعیت کنونی این کاروانسرا تاریخی ناهماهنگی میراث فرهنگی و راهداری است.

پیگیری‌ها از مسئولان وقت نمایندگی میراث فرهنگی فیروزکوه در دهه ۷۰، اما مشخص کرد که اداره راهداری استان مازندران در واکنش به تلاش آن زمان نمایندگی میراث فرهنگی فیروزکوه برای مرمت این اثر تاریخی مدعی شد که این اثر در منطقه استحفاظی استان مازندران قرار دارد و این استان مالک این کاروانسرای صفوی است.

آن زمان، موضع‌گیری راهداری استان مازندران نه به دلیل دلسوزی برای حفاظت از ارزش‌های تاریخی کاروانسرا گدوک فیروزکوه و مرمت این اثر که بر سر دعوا برای تعیین مرز این استان با تهران و فیروزکوه صورت گرفت.

نمایندگی وقت میراث فرهنگی فیروزکوه اما موضوع را رها نکرد و همانرمان به وزارت کشور رفت و پیگیر ماجرا شد تا آن‌که مشخص شد کاروانسرا عباسی فیروزکوه در محدوده استان تهران و جزو خاک فیروزکوه است.

پس از مشخص شدن این موضوع، بهمن، فرماندار وقت و نمایندگی میراث‌فرهنگی فیروزکوه به طرح شکایت از راهداری استان مازندران در مراجع قضایی در موضوع تعیین تکلیف کاروانسرای صفوی گدوک پرداختند و این موضوع رسانه‌ای هم شد.

کارشناسان وقت نمایندگی میراث فرهنگی فیروزکوه حتی  اعلام کرده‌اند که آن زمان حتی دادگاه نیز حکم تخلیه کاروانسرا گدوک را صادر کرد و اکبری، مسئول وقت میراث‌فرهنگی شهرستان دماوند تلاش‌هایی برای اجرایی شدن این حکم انجام داد.

اما ظاهرا زور اداره راهداری استان مازندران بر تمامی این تلاش‌ها چربید و اکنون که ۱۸ سال از برداشتن نخستین گام‌ها برای تخلیه کاروانسرا گدوک از خودروهای سنگین اداره راهداری و برچیدن بساط تعویض روغنی در این اثر ارزشمند تاریخی می‌گذرد اما، همین هفته گذشته رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در بازدید از این کاروانسرا اعلام کرد که ناهماهنگی اداره میراث فرهنگی و راهداری کاروانسرا گدوک را به این روز انداخته است که حالا در تصاویر قابل مشاهده است.

به‌رغم آن‌که علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، درخواست تعیین تکلیف سریع و مرمت این اثر تاریخی را اعلام کرده است، باید دید آیا او در دوران مسئولیت خود توان پایان دادن به تصرف کاروانسرا گدوک توسط اداره راهداری که برخی کارشناسان میراث فرهنگی قدمت آن را حتی به سال‌هایی دورتر از دوران صفویه منتسب می‌دانند، خواهد داشت؟
 
مرجع: صدای میراث

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.