معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان هشدار داد:

وضعیت فوق بحرانی منابع آب‌های زیرزمینی اصفهان

وضعیت فوق بحرانی منابع آب‌های زیرزمینی اصفهان
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تنها ورودی آب به حوضه آبخوان دشت اصفهان رودخانه زاینده‌رود است، گفت: اگر فرایند برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی کنترل و جلوگیری نشود، طبیعتا فرونشست‌ زمین در دشت‌های مختلف استان اصفهان اتفاق خواهد افتاد.
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب: ۱۵۳۶۳
Share
اسکان نيوز: حسن ساسانی، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص منابع آب‌های زیرزمینی و فرونشست زمین در استان، اظهار کرد: متاسفانه دشت‌ها و منابع زیرزمینی آب استان اصفهان در وضعیت بحرانی و فوق بحرانی قرار دارند و متناسب با این موضوع برداشت‌های کشاورزی در این دشت‌ها ممنوع شده است.
 
وی با تاکید بر این‌که باید منابع آب موجود را حفظ کنیم، تصریح کرد: با مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای حجمی هوشمند، نظارت دقیق بر منابع و مصارف حوضه زاینده‌رود می‌توان از بدتر شدن وضعیت منابع آب‌های زیرزمینی جلوگیری کنیم.
 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان این‌که به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی شاهد فرونشست زمین در دشت‌های مهیار، دامنه و مناطقی از سمیرم هستیم، تاکید کرد: اگر فرایند برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی کنترل و جلوگیری نشود، طبیعتا فرونشست‌ها می‌تواند در دیگر دشت‌های استان اتفاق بیفتد.
 
وی با بیان این‌که تنها ورودی آب به حوضه آبخوان دشت اصفهان رودخانه زاینده‌رود است، گفت: وقتی آبی در رودخانه جاری نشود، به ‌طور قطع آبخوان‌ها تغذیه نمی‌شود و تا زمانی که برداشت‌ها از منابع آبی ادامه داشته باشد، نگرانی برای فرونشست زمین همچنان به جا خواهد بود.
 
ساسانی با اشاره به این‌که علاوه بر بحث‌های کمی آب‌های زیرزمینی، موضوع کیفیت این آب‌ها دارای اهمیت است، تاکید کرد: هر چه از میزان آب‌های زیرزمینی کاهش یابد بر کیفیت این آب‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشت، با این‌حال هر آن‌چه شرکت آب و فاضلاب برداشت می‌کند مسائل بهداشتی آب را پیوسته کنترل می‌کند.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.