پایان مرمت اضطراری کاروانسرا الحاک میامی

پایان مرمت اضطراری کاروانسرا الحاک میامی
مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: مرمت اضطراری کاروانسرا الحاک میامی به اتمام رسید.
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب: ۱۵۳۶۸
Share
اسکان نيوز: محمدصادق رضویان، مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی امروز و در گفت‌وگویی افزود: در این مرحله، کار مرمت اضطراری این کاروانسرا تاریخی با انجام کاهگل حفاظتی، اصلاح آبراه‌ها و ناودان‌ها انجام شد.

رضویان با اشاره به این‌که به علت ناامن بودن مسیر دسترسی به کاروانسرا در گذشته، فرم کاروانسرا حالت دژ دفاعی و قلعه نظامی داشته، گفت: کاروانسرای الحاک دارای هفت برج مراقبت بوده که هم اکنون سه برج آن باقی مانده است.

وی افزود: در فاصله حدود 25 متری جنوب و غرب این کاروانسرا، آثار برج و باروی قدیمی مشاهده می‌شود که از گل چینه ساخته شده و به کاروانسرا الحاق شده و به نظر می رسد هدف از ساخت این برج، توسعه فضای استحفاظی کاروانسرا بوده است.

رضویان گفت: جاری بودن قنات الحاک و نیز درختان انار و بادام اطراف این کاروانسرا در کنار پوشش گیاهی خاص منطقه تفرجگاه مناسبی را برای گردشگران بخصوص در فصول پاییز و زمستان ایجاد کرده و مجاورت این بنا با منطقه حفاظت شده توران و کویر دوشاخ عباس آباد، بر اهمیت گردشگری آن افزوده است.

کاروانسرا الحاک در 60 کیلومتری شرق میامی قرار دارد و به دلیل تغییر مسیر جاده، امروزه در فاصله دو کیلومتری جنوب محور ارتباطی میامی - سبزوار واقع شده است.

کاروانسرا الحاک در دوره صفوی بنا شده و به شماره 2812 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 
مرجع: میراث فرهنگی سمنان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.