تاکسی‌ها از کاروانسرا "زکی‌خانی" حذف شدند

تاکسی‌ها از کاروانسرا "زکی‌خانی" حذف شدند
عملیات بازگراندن کاروانسرا «زکی­خانی» از دوره صفویه که در مسیر راه تاریخی شیراز به اصفهان در زرقان فارس به ترمینال تاکسیرانی تبدیل شده بود، خواناسازی شد.
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب: ۱۵۳۷۳
Share
اسکان نيوز: اکبر عزیزی، سرپرست برنامه خواناسازی پلان کاروانسرا زکی­‌خانی زرقان با اعلام این خبر، گفت: محوطه کاروانسرا در دو دهه گذشته تبدیل به ترمینال تاکسی‌های برون شهری شهر زرقان شده بود و شهرداری با هدف زیباسازی فضا شهری تصمیم به تغییر کاربری به محوطه کاروانسرا گرفته بود، به همین دلیل با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس و شهرداری زرقان برنامه خواناسازی توسط باستان­‌شناسان انجام شد.

او با بیان این‌که متاسفانه حدود ۱۲ سال پیش شهردار وقت زرقان با تخریب بخش شرقی بنای کاروانسرا و آسفالت کردن سطح محوطه حیاط کاروانسرا و قسمت‌های تخریب شده تلاش در پاکسازی و زیباسازی شهر داشت، افزود: به همین دلیل کاوش باستان­شناسی با اولویت قراردادن خواناسازی پلان بنا ضروری بود.

وی خواناسازی این محوطه‌ی تاریخی با استناد و کمک گرفتن از تصاویر هوایی بین سال‌های ۱۳۴۵ تا امروز در محدوده بخش شرقی در قسمت‌های تخریب شده را از نخستین اقدامات در راستای بازگرداندن این محوطه‌ی تاریخ به حالت اولیه خود در کارگاه‌های کاوش بیان کرد.

عزیزی مساحت بخش خواناسازی شده را حدود  ۸۰۰مترمربع دانست و ادامه داد: با پاکسازی این قسمت‌ها از نخاله­‌های شهری و آوارهای ایجاد شده بقایای پی دیوارهای بنا نمایان شد.

 به گفته این باستان‌شناس، پلان کاوش شده بخش شرقی، نشان دهنده قرینه بودن این قسمت با قسمت شمالی کاروانسرا است که البته آن هنوز سالم و پابرجاست.

وی با اشاره به استفاده از سنگ‌های لاشه و تراش‌خورده در ساخت پی و دیوار بنا و ترکیب آهک و خاک به عنوان ملات در بین رج سنگ‌ها گفت: دیوارها و سقف کاروانسرا با آجر ساخته شده است.

او با استناد به  متون تاریخی، تاریخ تقریبی ساخت کاروانسرا را بین اواخر دوره صفویه تا آغاز زندیه اعلام کرد و گفت: کاروانسرا «زکی­‌خانی» که در مسیر راه تاریخی شیراز به اصفهان قرار داشته در زمان ساخت خارج از شهر و از جمله کاروانسراهای برون شهری محسوب می­‌شد و در میان بافت شهری قرار گرفته است.

وی با تاکید بر این‌که بخش باختری کاروانسرا نیز تبدیل به پیاده­‌رو حاشیه خیابان و بخش جنوبی با ساخت سرویس بهداشتی، اتاق فروش بلیت و استراحتگاه رانندگان از بین رفته است، اضافه کرد: با خواناسازی پلان بخش‌های تخریب شده بخش شرقی برنامه در این فصل به پایان رسید.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.