سیزدهمین سال خاموشی پدر گرافیک ایران

سیزدهمین سال خاموشی پدر گرافیک ایران
مرتضی ممیز در ۴ شهریور ۱۳۱۵ در تهران چشم به جهان گشود و ۵ آذر ۱۳۸۴ در تهران به‌دلیل ابتلا به عارضه سرطان درگذشت،ممیز را پدر هنر گرافیک معاصر ایرانی می‌دانند
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب: ۱۵۵۰۴
Share
اسکان نيوز: هنر گرافیک برای او با تورق مجله‌های «پولند» و «گرافیک» لهستان در کتابخانه وابسته فرهنگی سفارت این کشور آغاز شد. همین علاقه باعث شد تا در سال ۱۳۳۵ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته نقاشی شود. در همین دانشگاه با سهراب سپهری، پرویز کلانتری، ژازه طباطبائی، چنگیز شهوق و... آشنا می‌شود.

سال ۱۳۴۴ برای ادامه تحصیل راهی فرانسه می‌شود و گواهی طراحی غرفه را در مدرسه هنرهای تزئینی فرانسه اخذ می‌کند. مرتضی ممیز در همین سال‌هاست که طرح‌ها و لوگوهای مختلفی را طراحی می‌کند و همزمان بعد از آشنایی با احمد شاملو همکاری با کتاب هفته را می‌پذیرد و تصویرگر و گرافیست این مجله می‌شود. بعد از آن با نشریات متعددی چون کتاب ماه، اتاق صنایع و معادن، فرهنگ، اطلاعات سال، مجله کاوش و... همکاری می‌کند.

ممیز در دهه ۱۳۵۰ بیشتر وقت خود را صرف گرافیک فرهنگی کرده بود؛ برای تئاتر، فیلم و جشنواره به طراحی پوستر پرداخت، هرچند همچنان به نقاشی نیز می‌پرداخت که نتیجه آن نمایشگاه‌های «آبی»، «گنج» و «گستره» شد.

سال ۱۳۵۵ مرتضی ممیز و چند تن از همکارانش سندیکای گرافیست‌های ایران را تأسیس کردند. بعدتر به برپایی نمایشگاه ۵۰ سال گرافیک ایران پرداخت. در سال ۵۷ همراه با شاگردانش پوسترهایی برای انقلاب طراحی کرد.

ممیز را پدر هنر گرافیک معاصر ایرانی می‌دانند و حالا قرار است در سیزدهمین سالروز درگذشت اش، یک گرافیست فرانسوی به ایران بیاید و در کنار نمایش آثار خود به سخنرانی بپردازد.

نمایش اتودها و طراحی‌های مرتضی ممیز و سخنرانی و نمایش آثار تایپ دیزاین و پوسترهای توماس مارشاند - طراح گرافیک از فرانسه - برنامه‌هایی هستند که برای سیزدهمین یادبود مرتضی ممیز در نظر گرفته شده‌ است. گشایش این برنامه‌ها جمعه (دوم آذر ۱۳۹۷) ساعت ۱۷ در تالار شهناز خانه هنرمندان است و بازدید از نمایشگاه‌ها تا هشتم آذر ماه ادامه خواهد داشت.

ممیز ۴ شهریور ۱۳۱۵ در تهران چشم به جهان گشود و ۵ آذر ۱۳۸۴ در تهران به‌دلیل ابتلا به عارضه سرطان درگذشت.
 
مرجع: ایران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.