تدوام عملیات حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن تبریز

تدوام عملیات حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن تبریز
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تدوام عملیات حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن تبریز خبر داد.
يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب: ۱۵۶۳۶
Share
اسکان نيوز:  مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ضمن اعلام این خبر گفت: محوطه باستانی عصرآهن که در شمال شرقی بنا مسجد کبود تبریز قرار دارد، گورستانی متعلق به عصر آهن و هزاره اول قبل از میلاد است، که به منظور حفاظت از آثار این سایت موزه، در سال 96 پروژه مرمت و استحکام بخشی چهار گور از این مجموعه و اسکلت‌های انسانی داخل آن‌ها توسط متخصصان حفاظت و مرمت اشیا تاریخی انجام پذیرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به این‌که سال گذشته همزمان با هفته میراث فرهنگی اولین نشست علمی بررسی حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصر آهن برگزار شد، ادامه داد:  پس از برگزاری نخستین نشست علمی بررسی حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصر آهن، فاز دوم این پروژه نیز در سال جاری به انجام رسید و طی آن 6 گور نیازمند به مرمت، اقدامات لازم حفاظتی و مرمتی در قالب  استحکام بخشی، رطوبت زدائی از دیواره قبور و مرمت اسکلت‌های انسانی داخل آن‌ها صورت پذیرفت.

آبدار در پایان خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و در راستای تدوام این پروژه فاز سوم مرمت آثار این سایت موزه عصر آهن با اختصاص اعتبار لازم  در سال 97 اجرا خواهد شد.

گفتنی است امور موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی استان درنظر دارد دومین نشست علمی بررسی حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن را در هفته پژوهش سال جاری در محل موزه آذربایجان برگزار نماید.

 
مرجع: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.