در نامه فعالان و کوهنوردان شهرستان شاهرود به فرماندار عنوان شد:

ادامه مطالبه‌گری فعالان محیط زیست تا تعطیلی کامل معدنکاوی در "شاهوار"

ادامه مطالبه‌گری فعالان محیط زیست تا تعطیلی کامل معدنکاوی در "شاهوار"
با گذشت بیش از دو هفته از وعده فرماندار شاهرود مبنی بر تعطیل شدن "معدن بوکسیت تاش(جاجرم) و فرجه ای دوماهه فرماندار به صاحبان معدن، تشکل های زیست محیطی و گروه های کوهنوردی شهرستان شاهرود، با ارسال نامه ای خطاب به فرماندار و رییس شورای تامین شاهرود، ضمن تشکر از همراهی و توجه او به این موضوع حیاتی، از وی خواستند برای نجات کامل "شاهوار" این وعده را محقق سازد.
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۳
کد مطلب: ۱۵۷۹۸
Share
به گزارش اسکان نيوز، در این نامه با تاکید بر گزارش 19 صفحه ای "مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی" و تایید زیانبار بودن فعالیت های معدن کاوی در "شاهوار"، از فرماندار شاهرود و دیگر مسوولان خواسته شده تا بزرگ ترین کانون آبساز  در البرز شرقی را نجات دهند.

در بخشی از این نامه آمده است: « فرماندار محترم شاهرود پس از فورجه ای دو ماهه به معدنکاران و حصول اطمینان از ویرانگر بودن معدن بوکسیت تاش،اعلام کرد  که با اختیارات قانونی خود معدن را تعطیل خواهد کرد، به جرات می توان گفت این رخداد ،امید بخش ترین گامی بود که دولت تدبیروامید در پنج سال اخیر در این استان برداشته است.  ما تشکل های زیست محیطی ، گروه های کوهنوردی و بخش بزرگی از مردم شاهرود ضمن اعلام حمایت قاطع خود از فرماندار محترم شاهرود اعلام می کنیم تا تعطیلی کامل معدن بوکسیت از پای نمی نشینیم و سرزمین عزیزمان را از این فاجعه بزرگ ملی نجات خواهیم داد. متن کامل این نامه در ادامه می آید.

از استاندار محترم سمنان ، نماینده محترم شاهرود ،

فرماندار محترم و رئیس شورای تأمین شهرستان شاهرود
جناب آقای مهندس محمدی

با سلام واحترام
شاهوار سرفراز، یگانه کانون آبساز دشت شاهرود و دشت بسطام، سال هاست توسط معدن گسترده و روباز "بوکسیت تاش (جاجرم) " غارت و چپاول می شود و افق آینده شاهرود نیز توسط آن در حال نابودی است. ما تشکل های زیست محیطی طی این سالیان بارها و بارها نسبت به عواقب این ویرانگری هشدار و انذار داده ایم که متأسفانه گوش شنوایی نیافت تا آنکه از دی ماه 96 این فاجعه بزرگ را با مردم درمیان نهادیم.

طی دو همایش و هزاران ساعت تلاش جمعی و همگانی به کمک رسانه های متعهد شهرمان موفق شدیم افکار عمومی مردم را نسبت به عواقب این ویرانگری آگاه و مطالبه گر ینمائیم و در پی آن، مسئولین شهرستان نیز کم کم به عمق فاجعه پی بردند و حال، اغلب آنان به لزوم توقف این ویرانگری بر بلندای شاهوار سرفراز اتفاق نظر دارند.

جناب مهندس محمدی در میانه این ماجرا سکان فرمانداری شاهرود را به دست گرفتند و برخلاف فرماندار پیشین، با حسن نیت و مدیریتی دانش محور و اقتداری ستودنی و با پشتوانه مردمی، توانستند این معدنکاوی لجام گسیخته و  ویرانگر را تا حدی لجام زنند و محدود سازند.
آخرین رخدادهای مهم در این عرصه اما مسئولیت ایشان و مطالبات مردم شاهرود را دو چندان نمود .

 مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پس از ماه ها بررسی کارشناسی در گزارش 19 صفحه ای خود، تمامی دغدغه های فعالان زیست محیطی در خصوص معدن بوکسیت تاش را تأیید نمود و بهترین راه حل را تعطیلی(جابه جایی) معدن دانست. یک هفته پس از آن سازمان حفاظت محیط زیست نیز اعلام کرد که فعالیت معدن بدون ارزیابی زیست محیطی از ابتدا نادرست بوده و با ادامه فعالیت آن مخالف است.

در همین راستا فرماندار محترم شاهرود پس از فورجه ای دو ماهه به معدنکاران و حصول اطمینان از ویرانگر بودن معدن بوکسیت تاش،اعلام کرد  که با اختیارات قانونی خود معدن را تعطیل خواهد کرد، به جرات می توان گفت این رخداد ،امید بخش ترین گامی بود که دولت تدبیروامید در پنج سال اخیر در این استان برداشته است ، ما تشکل های زیست محیطی ، گروه های کوهنوردی و بخش بزرگی از مردم شاهرود ضمن اعلام حمایت قاطع خود از فرماندار محترم شاهرود اعلام می کنیم تا تعطیلی کامل معدن بوکسیت از پای نمی نشینیم و سرزمین عزیزمان را از این فاجعه بزرگ ملی نجات خواهیم داد.

از استاندار محترم سمنان ، نماینده محترم شاهرود ، شورای تامین شهرستان ، امام جمعه محترم، دکتر کاظم جلالی و از کلیه مسئولین شاهرود مصرانه می خواهیم از فرماندار مسئولیت شناس و با ایمان مان حمایت کنند و وزارت صنعت و معدن را وادارند تا تصمیم نهایی را برمصلحت مردم این شهرستان و نه هیچ مصلحت دیگری بنا نهد. این لحظه ای تاریخی است و عملکرد کلیه مسئولین محترم در حافظه مردم فهیم شاهرود خواهد ماند .

با احترام و به امید نجات شاهوار که نزدیک است.
ألیس الصبح بقریب!

تشکل های زیست محیطی و گروه های کوهنوردی شهرستان شاهرود
 


  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.