بیانیه حزب کارگزاران سازندگی استان‌های شمالی درباره انتقال آب خزر

به دغدغه‌های فعالان محیط زیست ایران احترام بگذارید

به دغدغه‌های فعالان محیط زیست ایران احترام بگذارید
حزب کارگزاران سازندگی ایران- استان‌های مازندران، گلستان و گیلان، در ارتباط با اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر انتقال آب دریای کاسپین بیانیه‌ای را صاد کرد.
يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۲۱:۲۱
کد مطلب: ۱۶۱۳۵
Share
به گزارش اسکان نيوز، در این بیانیه با تاکید بر ضرورت توجه به ملاحظات اقتصادی، مسائل اکولوژیکی و زیست محیطی و نیز معاهدات بین المللی، از رییس دولت "تدبیر و امید" خواسته شده به گستردگی نگرانی های متخصصان و فعالان محیط زیست کشور و شهروندان محترم سه استان شمالی در ارتباط با چنین پروژه‌ای توجه داشته باشد.

همچنین پیش بینی شده که به مخاطره افتادن اکوسیستم هیرکان در پی اجرای چنین پروژه‌ای، شمال کشور را با چالشی سیاسی و اجتماعی مواجه کند.

در ادامه نیز با اشاره به آماری از کاهش سطح جنگل‌های کشور که در سال 1395 ، از سوی "موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور" منتشر شد و سطح جنگل‌های هیرکانی از زمان روی کار آمدن دولت نهم تا آن سال را حدود 350 هزار هکتار معادل 15 درصد اعلام کرد پرسیده است:《 آیا از کارشناسان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور پرسیده اند که در صورت اجرایی شدن چنین پروژه ای، چه آسیبی بر پیکر نحیف این میراث طبیعی ایرانیان وارد خواهد شد؟!》

در پایان این بیانیه نیز از حسن روحانی رییس جمهور و دولت او خواسته شده از تصمیم های پوپولیستی بر حذر باشند و با فعالان محیط زیست کشور ، با کرامت و مهربانی وارد گفت و گو شوند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است :


به نام خدا

اظهارات اخیر ریاست محترم جمهور در سفر استانی به سمنان مبنی بر انتقال آب دریاچه کاسپین، موجی از نگرانی را در بین فعالان محیط زیست کشور پدید آورده است!

 جدای از ضرورت توجه به ملاحظات اقتصادی، مسائل اکولوژیکی و زیست محیطی و نیز معاهدات بین المللی، از ریاست محترم دولت "تدبیر و امید" انتظار می رود به گستردگی نگرانی های متخصصان و فعالان محیط زیست کشور و شهروندان محترم سه استان شمالی در ارتباط با چنین پروژه ای توجه داشته باشند؛ جناب دکتر روحانی که سال ها در شورای عالی امنیت ملی حضور داشتند و سیاستمداری باتجربه هستند به خوبی می دانند که باید به ضرورت تحکیم اعتماد و وحدت ملی توجه شود و به صلاح ایشان و کشور نیست که خود را در برابر دوستداران زیست بوم ایران و مردم صبور و باغیرت مازندران و گلستان و گیلان قرار دهند!

همچنین پیش بینی می شود به مخاطره افتادن اکوسیستم هیرکان در پی اجرای چنین پروژه ای، شمال کشور را با چالشی سیاسی و اجتماعی مواجه کند. هر چند که قوم گرائی در برابر وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور، مذموم است اما سیاستمداران باید با بهره گیری از مشاوره های خردمندان به حساسیت های اجتماعی توجه ویژه داشته باشند و نگذارند اعتماد و امید نسبت به اصحاب سیاست در بین مردم رو به زوال رود.

از بُعدی دیگر، این سئوال پیش می آید که در کجای جهان نمونه ای از اجرای چنین پروژه‌ای را می‌توان مثال زد که آبی که حدود 27 متر پائین تر از سطح آب آزاد قرار دارد را با عبور از ارتفاعات بیش از 2500 متری به منطقه ای که به طور میانگین حدود 1130 متر بالاتر از سطح آب آزاد قرار دارد انتقال داده باشند! از طرفی با توجه به پسروی های سال های اخیر ساحل دریاچه کاسپین، احتمال می رود انتقال آب این دریاچه ی بسته، سرانجامِ دریاچه ارومیه را برای آن در پی داشته باشد؛ اگر قرار باشد کشورهای حاشیه دریاچه کاسپین از آن آب بکِشند دیگر چه از نام و نشان این دریاچه باقی خواهد ماند؟!

فرض کنیم معاهدات بین‌المللی نیز مانعی در برابر اجرای این پروژه قرار ندهد، آیا به پیکر بیمار اکوسیستم جنگل‌های هیرکانی که گرفتار آفات و امراض و مصائبی متعدد است توجه شده است؟

طبق آماری که سال 1395 موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور منتشر کرده سطح جنگل‌های هیرکانی از زمان روی کار آمدن دولت نهم تا آن سال، حدود 350 هزار هکتار معادل 15 درصد کاهش پیدا کرده است؛ آیا از کارشناسان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور پرسیده اند که در صورت اجرایی شدن چنین پروژه ای، چه آسیبی بر پیکر نحیف این میراث طبیعی ایرانیان وارد خواهد شد؟!

حال اگر جناب رئیس جمهور و دولت محترم، تمامی ملاحظاتی که ذکر شد را مورد توجه قرار داده باشند، باید پرسید که با نمک حاصل از شیرین سازی آب دریاچه چه خواهند کرد؟! بیم آن می رود که اجرای این پروژه، فاجعه ای عظیم تر از گتوند را برای شمال کشور رقم بزند.

نظر به تمامی این نکات و نگرانی ها، از منتخب ملت انتظار داریم که به فکر جمهور مردم ایران بوده و به زیست بوم کشور نگاهی همه جانبه داشته باشد؛ رئیس جمهور محترم حتما به مشکلات و مصائب زیست محیطی امروز کشورمان آگاه هستند؛ مصیبت دریاچه ارومیه و نابودی تالاب های کشور همچون گاوخونی، هامون، بختگان و ارژنگ موجب سرافکندگی نسل حاضر شده است. پس بهتر است بجای انتقال آب بین حوضه ای، به دنبال اجرای برنامه مدیریتی نوینی برای بازچرخانی آب مصرفی در صنعت بوده و آمایش سرزمین و اصلاح الگوی کشت در کشاورزی و بازنگری در استقرار صنایع آب بَر را در اولویت قرار دهیم.

ما کارگزاران سازندگی مازندران، گلستان و گیلان، از جناب دکتر روحانی و دولت محترم تقاضا داریم که به نظرات و دیدگاه خردمندان و کارشناسان احترام بگذارند و از تصمیم های پوپولیستی بر حذر باشند و با فعالان محیط زیست کشور عزیزمان با کرامت و مهربانی وارد گفت و گو شوند.

حزب کارگزاران سازندگی ایران- استان های مازندران، گلستان و گیلان
18 آذر 1397

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.