بنا تاریخی گوهرتاج املش در آتش سوخت/ میراثی دیگر در گیلان در سایه بی‌توجهی مسئولان نابود شد

بنا تاریخی گوهرتاج املش در آتش سوخت/ میراثی دیگر در گیلان در سایه بی‌توجهی مسئولان نابود شد
بنا تاریخی گوهرتاج در شهرستان املش در حالی در آتش سوخت و به صورت کامل تخریب شد که میراث فرهنگی و شهرداری به ان کوچکترین توجهی نداشتند.
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۴۵
کد مطلب: ۱۶۲۵۶
Share
اسکان نيوز: یک سال پیش بود که این خبر در رسانه‌ها منتشر شد که خانه گوهر تاج خانم از بناهای تاریخی مربوط به دوره پهلوی که قدمت آن به سال ۱۳۱۰ برمی‌گردد و در شهریور ۱۳۸۲ به شماره ۹۹۲۹ به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده در حال حاضر با وجود قرار گرفتن در مرکز شهر املش به حال خود رها شده است.

حال  خبر می‌رسد که این خانه در آتش نابود شده است. مسئول واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری املش در این باره، گفت: بنا تاریخی گوهر تاج که در مرکز شهر املش قرار داشت در آتش سوخت و به صورت کامل تخریب شد. هنوز علت آتش‌سوزی این بنا تاریخی که نیمه شب چهارشنبه رخ داده است، مشخص نیست.

قاری‌زاده  ادامه داد: به محض اطلاع از آتش‌سوزی این بنا ۱۶ آتش نشان با ۸ خودروی اطفا حریق از املش، رانکوه، رحیم آباد، شلمان، کومله، اطاقور و لنگرود به مدت ۴ ساعت تلاش و از گسترش آتش‌سوزی و سرایت آن به ساختمان‌های جانبی جلوگیری کردند.

مسئول واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری املش با اشاره به این‌که این آتش‌سوزی هیچ خسارت جانی نداشته است، گفت: علت آتش‌سوزی و میزان خسارت در دست بررسی است.

 این بنا در قسمت جلگه‌ای در آستانه بافت قدیمی شهر املش و در ابتدا کوچه رهبری قرار دارد و  در مرکز محوطه‌ای وسیع در دو طبقه و با پنجره‌های چوبی و با مساحت ۵۴۰ متر مربع بنا شده است.

دسترسی به این بنا تاریخی از دو قسمت شمالی و جنوبی امکان پذیر است. در قسمت شمالی محوطه، ساختمان دیگری مشتمل بر حمام، توالت، مطبخ، انباری و آتش‌دان و جود دارد و سقف آن سفال پوش است.

این بنا در سال ۱۳۱۰ خورشیدی توسط استاد حاج احمد بنا و استاد حسین تهرانی ساخته شده است. پیشتر رسانه‌های محلی در سال ۹۴ خبرداده بودند که قبلا حیاط این بنا تاریخی قطعه بندی شده و آماده فروش بوده است.

بر اساس همین گزارش‌ها در سال ۱۳۸۹ وکیل ورثه گوهر تاج، مجوزی را از سازمان میراث فرهنگی مبنی بر احداث بنا به مساحت ۱۶۷ متر مربع و به ارتفاع ۸/۵ متر در عرصه بنا تاریخی گوهر تاج خانم دریافت کرده تا مجوزی برای فروش به متقاضیان جهت ساخت باشد.

به هرکدام از خریداران جهت پیشبرد کارشان رونوشت این مجوز داده می­‌شود.

در سا ل۹۲ با خرید بخشی از زمین مذکور جهت ساخت واحد تجاری مجددا از میراث فرهنگی استعلام می­‌شود و این بار نیز استعلام سال ۸۹ دوباره تایید می‌شود و شهرداری با استناد به آن  مجوز ساخت صادر می­‌کند. ظاهرا با ممانعت میراث فرهنگی املش مواجه شده و کار به محاکم قضایی کشیده می­‌شود و به استناد مجوز صادره از میراث، کار به جایی نمی‌­رسد.

در این مدت دوباره از طرف میراث فرهنگی برای خانم مالک در جبهه غربی بنا مجوز ساخت واحد مسکونی صادر می­‌شود که نامبرده نیز با تخریب بخشی از دروازه و مطبخ اقدام به ساخت می­‌کند. در سال ۱۳۹۲ با درخواست همین افراد برای کسب مجوز ساخت، این بار  میراث فرهنگی مخالفت می‌کند.

در آن زمان دغدغه‌مندان میراث فرهنگی املش این پرسش را مطرح می‌کردند که اگر میراث فرهنگی متولی امور تاریخی شهر است و به لحاظ قوانین بافت‌های تاریخی (ممنوع بودن هرگونه ساخت‌وساز در بافت‌ها) پس چگونه مجوز ساخت‌وساز در محوطه بناهای تاریخی صادر می‌شود.

اگر شهرداری، متولی امور شهر است، چرا بدون توجه به آثار ارزشمند تاریخی، پروانه­ ساخت داده می­‌شود! در همان ایام اعلام شد که سازمان میراث فرهنگی درصدد خرید منزل گوهر تاج خانم و تبدیل آن به موزه است.

مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.