تنه فرسایش خاک در فارس به مسئله آب

فرسایشی که جابجایی خاک ایجاد می‌کند/ زمینه سیلاب فراهم نشود

فرسایشی که جابجایی خاک ایجاد می‌کند/ زمینه سیلاب فراهم نشود
جابجایی خاک برای انتقال به اراضی کشاورزی و از بین بردن پوشش گیاهی مراتع، باعث می‌شود خاک در استان فارس رو به فرسایش برود و زمینه‌ای برای وقوع سیلاب شود.
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب: ۱۶۳۴۱
Share
اسکان نيوز:  برخی از کارشناسان بر این باورند که فرسایش خاک در کشور و به ویژه استان فارس نیز وضعیت بهتری از مساله آب ندارد به گونه‌ای که برخی فرسایش خاک در کشور و فارس را از متوسط جهانی بیشتر می‌دانند.

چندی پیش فرسایش خاک در فارس را سالانه بالغ بر ۱۱ تن در هکتار اعلام کردند در صورتی که متوسط جهانی آن ۵.۳ تن در هکتار است. آمار نشان می دهد که فرسایش خاک در فارس دو برابر متوسط جهانی است.

کارشناسان اعلام کرده‌اند که حوزه سد درودزن، شهرستان‎های جنوبی چون مهر و لامرد و منطقه دشمن زیاری در شهرستان ممسنی از جمله کانون‌های بحران فرسایش خاک در استان هستند و این بار هم مانند دیگر مشکلات زیست محیطی از جمله خشک شدن دریاچه‌ها یا پایین رفتن سطح سفره آب‌های زیرزمینی ردپا انسال به چشم می‌خورد چرا که علل این همه فرسایش خاک انسان است.

از بین بردن پوشش گیاهی، استفاده از روش‌های نامناسب کشاورزی و خشکسالی و رها کردن زمین‌های کشاورزی و علاوه بر این جابه‌جایی خاک برای اراضی از جمله دلایل فرسایش خاک در استان فارس است.

لایه سطحی خاک که قطر زیادی هم ندارد ( ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر) سرشار از مواد آلی و مغذی هست و زمانی که فرسایش خاک صورت می‌گیرد این لایه از بین رفته و در نتیجه خاک دیگر برای رشد گیاه مناسب نیست.


با از بین رفتن لایه، خاک نفوذپذیری خود را از دست داده و امکان جذب آب‌ را ندارد در نتیجه بارش باران سبب سیل می‌شود.
پایش بیش از ۴۵ هزار نمونه خاک با پراکنش مناسب در ۳۰ شهرستان استان فارس نشان داد ۷۰ درصد از خاک‎های کشاورزی استان کمتر از یک درصد مواد آلی دارند و این به معنا وضعیت بحرانی حاصل‎خیزی خاک‎های کشاورزی است.

در این میان مدیرکل منابع طبیعی استان فارس گفت: در این استان تاکنون گزارشی مبنی بر قاچاق خاک گزارش نشد و به احتمال زیاد قاچاق خاک مربوط به استان‌های مرزی است.

خط قرمز منابع طبیعی جابجایی خاک است

مهرزاد بوستانی با اشاره به این‌که قاچاق خاک در استان نیست اما جابه‌جایی خاک چرا، اظهار کرد: متاسفانه موضوع اساسی که در مورد خاک در این استان وجود دارد مربوط به جابه‌ی خاک است زیرا بعضا گزارش شده افرادی اقدام به جابه‌جایی خاک و انتقال آن به اراضی کشاورزی می‌کنند که این مساله نگران‌کننده است.

وی با انتقاد از جابه‌جایی خاک در استان فارس افزود: خط قرمز منابع طبیعی برای جابه‌جایی خاک پوشش‌های گیاهی است زیرا بعضا مشاهده شده افرادی اقدام به جابه‌جایی خاک می‌ند که این امر در از بین رفتن پوشش‌های گیاهی موثر بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس با بیان این‌که جابه‌جایی خاک باعث فرسایش می‌شود، گفت: متاسفانه برخی افراد بدون نظارت اقدام به جابه‌جایی خاک در سطح استان می‌کنند که این مساله باعث فرسایش خاک می‌شود.


وی ادامه داد: جابه‌جایی خام دارای تشریفات خاصی است که بر این اساس افراد باید از طریق صنعت- معدن و تجارت مجوز گرفته و سپس به منابع طبیعی مراجعه کنند و در صورتی که برداشت خاک در نقاطی باشد که ایرادی نداشته باشد منابع طبیعی با جابه‌جایی آن موافقت می‌کند در غیر این صورت مجوز داده نمی‌شود.

بوستانی گفت: براساس قانون افرادی که بدون مجوز اقدام به جابه‌جایی خاک می‌کنند برای آن‌ها از سه ماه تا یک سال زندان به همراه جریمه‌های سنگین درنظر گرفته می‌شود.

وی بیان کرد: در همه شهرستان‌های استان فارس مشکل فرسایش خاک دیده می‌شود که اغلب علل انسانی دارد. از بین بردن پوشش گیاهی، استفاده از روش‌های نامناسب کشاورزی و خشکسالی و رها کردن زمین‌های کشاورزی از جمله دلایل فرسایش خاک در استان فارس است.

زمینه وقوع سیلاب با فرسایش خاک

یک کارشناس حوزه محیط زیست نیز در خصوص فرسایش خاک گفت: زمانی که فرسایش رخ دهد شرایط برای وقوع سیلاب به دنبال کوچکترین بارش باران فراهم می‌شود از این رو ضروری است که به موضوع خاک توجه جدی شود.

علی‌اکبر کاظمینی با انتقاد از جابه‌جایی خاک در استان فارس بیان کرد: هر خاکی در آب و هوای خاصی و با یک شرایط خاص به وجود می‌آید از این رو جابه‌جایی خاک می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورد.

وی با بیان این‌که تشکیل هر سانتی متر خاک به زمانی از ۴۰۰ تا ۶۰۰ سال نیاز دارد، اظهار کرد: این برداشت خاک می‌تواند باعث از بین رفتن گونه‌های زیستی و گیاهی شود و به عنوان یک خطر در استان تلقی می‌شود.

این فعال حوزه محیط زیست با اشاره به این‌که در تمام دنیا به دنبال تبدیل اراضی کشاورزی به مرتع هستند، گفت: متاسفانه در کشور ما برعکس است و افرادی در حال از بین بردن خاک هستند.

کاظمینی ادامه داد: انتقال خاک از منطقه ای به منطقه دیگر باعث فرسایش خاک می شود و این امر می‌تواند باعث ایجاد سیلاب شود.

وی تاکید کرد: برای تشکیل هر سانتی متر خاک به سالیان سال نیاز است از این رو نباید با اقدامات خود باعث ایجاد مشکلاتی در این حوزه شد.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.