هشدار و درخواست یک فعال محیط زیست گلستان از رییس و اعضای شورایعالی آب کشور

انتقال آب"زرین گل"به شاهرود را به علت تخریب محیط زیست و سرزمین لغو کنید

انتقال آب"زرین گل"به شاهرود را به علت تخریب محیط زیست و سرزمین لغو کنید
یک فعال محیط زیست با نامه به حسن روحانی رییس جمهور و رییس شورایعالی آب کشور، از او و دیگر اعضای شورایعالی آب درخواست کرد نسبت به طرح غیرقانونی "انتقال آب زرین گل در شرق استان گلستان به شاهرود" در استان سمنان، به علت انواع آثار و پیامدهای مخرب بر کشاورزی، دامپروری، آبزی پروری و جنگل ها و محیط زیست شرق گلستان، واکنش نشان داده و زمینه های توقف و برگشت آب را به استان مبدا فراهم کند.
پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب: ۱۶۴۰۸
Share
به گزارش اسکان نيوز، عیسی اسفندیاری دبیر سابق "ستاد بازگشت آب سرچشمه های زرین گل" در شرق گلستان، با ارسال نامه ای خطاب به رییس شورایعالی آب کشور، ضمن بیان تخریب های متعدد جنگل و محیط زیست در اثر لوله گذاری مسیر جنگل ابر و حفر چاه های متعدد غیرمجاز از او خواست که نسبت به این موضوع تصمیم هایی منطبق با قانون گرفته و دستور ترمیم شرایط و محیط طبیعی منطقه را بدهد.
 
در بخشی از این نامه آمده است:« چشمه قطری در مجاورت امامزاده قطری و در حوزه جغرافیایی شهرستان شاهرود استان سمنان قرار داشته و هیچ گونه ارتباطی با منطقه عملیات اجرایی انجام شده ندارد و هدف اصلی انتقال آب چشمه مرده شور به عنوان منبع اصلی بوده و حتی یک قطره از آب چشمه قطری آنهم به دلیل اعتراض ساکنین روستای ابر، توسط لوله های این طرح به سمنان منتقل نمی شود و تنها بدین دلیل شهرت نام چشمه قطری در این طرح استفاده شده که برای عموم مردم محلی و بومی انتقال آب از حوزه آبریز سمنان را القا کنند.»
 
همچنین در بخش دیگری از نامه تاکید شده که انتقال آب های شیرین بالادست و حذف آن از منطقه، باعث کمبود منابع آبی منطقه و خشک شدن چشمه های موقت و فصلی موجود در جنگل، کم شدن رطوبت نسبی خاک و تغییر بافت خاک به مرور زمان، کاهش درختان منطقه به خصوص درختان نادر "سرخدار" که بسیار به تغییر شرایط زیستگاه حساس هستند و در نهایت به مخاطره افتادن بقای حیات وحش در جنگل و احتمال انقراض گونه های ضعیف تر می شود و بدتر از همه این اتفاقات ادغام آب شور با آب شیرین است که با شور شدن آب رودخانه بقای حیات منطقه علی آباد کاملاً به خطر می افتد.

ضمناً به دلیل شور بودن آب رودخانه که تنها منبع تأمین کننده آب کشاورزی روستاهای پایین دست دهنه زرین گل است عملأ دیگر شاهد هیچگونه کشاورزی در سطح منطقه نخواهیم بود و تمامی واحدهای پرورش ماهی نیز قادر به فعالیت نمی باشند که این امر تبعات گسترده ای را در سطح استان ایجاد می کند. و در نهایت وجود بیش از هزار هکتار از اراضی شالیزاری، هزاران هکتار اراضی گندم کاری ، چاههای فراوان کشاورزی در اطراف رودخانه، چاههای آب شرب علی آباد کتول و روستاهای پایین دست، آب بندانهای متعدد کشاورزی و پرورش ماهی، هزاران راس دام در دهنه زرین گل بسوی نابودی خواهد رفت.»

متن کامل این نامه در ادامه می آید.
 
بنام خدای آفریننده هستی

ریاست محترم شورایعالی آب کشور جناب دکتر حسن روحانی و اعضای محترم
موضوع : انتقال آب چشمه های زرین گل به شاهرود
 
با سلام و احترام به استحضار جنابان عالی می رساند پیمانکار شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان در سال های گذشته به بهانه انتقال آب از "چشمه قطری" واقع در حوزه شهرستان شاهرود چشمه های واقع در ارتفاعات آبریز شهرستان علی آباد کتول موسوم به چشمه های "زرین گل" سیاه رودبار، اقدام به ایجاد تخریب گسترده جنگل، احداث جاده، حفر چاله و چاه های بزرگ و لوله گذاری در مسیر کرده که این امر با توجه به تغییر سیما و تخریب های متعدد در زیستگاه طبیعی، قطع گونه های با ارزش گیاهی از جمله پیرو، بلوط، کچف، کرکو و ... و همچنین دست درازی به منابع و آب های ذخیره ای بالادست و آلودگی مراتع و حوزه های آبی، را در بر داشته است. این طرح شوم و نا مبارک بنام انتقال آب چشمه قطری مطرح شده است که در اجرا و واقعیت اتفاق دیگری روی داده است.
 
 چشمه قطری در مجاورت امامزاده قطری و در حوزه جغرافیایی شهرستان شاهرود استان سمنان قرار داشته و هیچ گونه ارتباطی با منطقه عملیات اجرایی انجام شده ندارد و هدف اصلی انتقال آب چشمه مرده شور بعنوان منبع اصلی و چشمه های رشیدان، قربان تالار، زغال چال و لته های گز بعنوان منابع پشتیبان بوده و حتی یک قطره از آب چشمه قطری آنهم بدلیل اعتراض ساکنین روستای ابر، توسط لوله های این طرح به سمنان منتقل نمی شود و تنها بدین دلیل شهرت نام چشمه قطری در این طرح استفاده شده که برای عموم مردم محلی و بومی انتقال آب از حوزه آبریز سمنان را القاء نمایند.
 
 متاسفانه طبق توافق های بعمل آمده شرکت های آب منطقه ای استان های گلستان و سمنان مقرر بود سالیانه پنج میلیون متر مکعب آب از چشمه های مذکور به سمت سمنان انتقال داده شود. منابع آبی که جهت انتقال به استان سمنان در نظر گرفته شده زیر دکل قاسم خان و در قسمت شرقی قرار داشته و جزء حوزه آبریز شهرستان علی آباد کتول می باشد. لوله گذاری ها و ایجاد چاهک های متعدد تا دهانه چشمه مرده شور ( منبع اصلی ) انجام گرفته و قرار است بوسیله لوله های کوچکتر آب های چشمه های دیگر مانند رشیدان، مرده شور، قربان تالار، زغال چال و لته های گز به منبع اصلی منتقل شود. این چشمه ها از طریق دره هایی مانند توسکایی دره ، ملجی و دره سرخ لم به رودخانه اصلی دهنه پونه آرام می پیوندند. که این رودخانه نیز علاوه بر تأمین نیاز آبی مردم پایین دست منطقه برای پوشش گیاهی جنگلی بخصوص جنگل سرخداری و بقاء حیات وحش منطقه نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.
 
 یکی دیگر از منابع تأمین کننده آب این رودخانه، چشمه آب شور واقع در قسمت شمالی جنگل سرخداری بوده که آب آن در طول سال جریان داشته و دائمی می باشد و در اثر ادغام با آب شیرین، آب رودخانه شور می شود که با اجرای طرح انتقال منابع آبی بالادست به استان سمنان، تأثیر چشمه شور در شوری رودخانه افزایش خواهد یافت . انتقال آب های شیرین بالادست و حذف آن از منطقه، باعث کمبود منابع آبی منطقه و خشک شدن چشمه های موقت و فصلی موجود در جنگل، کم شدن رطوبت نسبی خاک و تغییر بافت خاک به مرور زمان، کاهش درختان منطقه بخصوص درختان نادر سرخدار که بسیار به تغییر شرایط زیستگاه حساس می باشند و در نهایت به مخاطره افتادن بقاء حیات وحش در جنگل و احتمال انقراض گونه های ضعیف تر می شود.
 
بدتر از همه این اتفاقات ادغام آب شور با آب شیرین می باشد در صورتی که با کم شدن آب شیرین موجود در رودخانه اصلی آنهم بدلیل انتقال غیرمجاز به استان سمنان، دبی آب شور از آب شیرین بیشتر و در نتیجه غلظت شوری آب رودخانه اصلی بیشتر شده و این امر علاوه بر مضرات ذکر شده قبلی، خسارات جبران ناپذیر زیست محیطی، اجتماعی و منطقه ای خواهد داشت و با شور شدن آب رودخانه بقای حیات منطقه علی آباد کاملاً به خطر می افتد.

ضمناً به دلیل شور بودن آب رودخانه که تنها منبع تأمین کننده آب کشاورزی روستاهای پایین دست دهنه زرین گل می باشد عملأ دیگر شاهد هیچگونه کشاورزی در سطح منطقه نخواهیم بود و تمامی واحدهای پرورش ماهی نیز قادر به فعالیت نمی باشند که این امر تبعات گسترده ای را در سطح استان ایجاد می کند. و در نهایت وجود بیش از هزار هکتار از اراضی شالیزاری، هزاران هکتار اراضی گندم کاری ، چاههای فراوان کشاورزی در اطراف رودخانه، چاههای آب شرب علی آباد کتول و روستاهای پایین دست، آب بندانهای متعدد کشاورزی و پرورش ماهی، هزاران راس دام در دهنه زرین گل بسوی نابودی خواهد رفت.

به استناد بررسی‌های میدانی و ثبت مختصات جغرافیایی چشمه‌های موجود منطقه تمامی چشمه‌ها در دامنه شمالی البرز واقع و در مرز سیاسی استان گلستان قرار دارد. بی‌تردید موارد مصرفی استفاده از آب چشمه‌های قطری علاوه بر آب شرب در استان سمنان، عمدتاً برای انجام کشاورزی مصرف خواهد شد و این در حالی است که استان گلستان ضمن توجه به حق مالکیت، رتبه بالای خشکسالی را در کشور داراست و نیاز مبرم برای حفظ زیستگاه‌های جنگلی و بعد از آن استفاده شرب و کشاورزی بسیار محسوس می‌باشد.
 
تاکنون هیچ‌گونه مطالعه، ادله محکم و یا مدارک و مستندات توجیه اجرای طرح ارائه نشده است. قابل اذعان است که اولویت‌های نیاز آبی استان اعم از تامین آب حقابه محیط زیست، شرب و کشاورزی با توجه به شرایط خاص خشکسالی استان گلستان بر تمامی موارد دیگر رجحان دارد. در حال حاضر بهره برداری از آب چشمه های سرخ لم 1 و2 و قربان تلار 1 و2  توسط شرکت آب و فاضلاب آب روستایی استان سمنان به صورت غیر قانونی در حال انجام است. خوشبختانه با شجاعت رییس وقت اداره اداره حفاظت محیط زیست شهرستان علی آباد و اعلام جرم علیه پیمانکار مربوطه، طرح توسعه پروژه آبرسانی و برداشت آب از چشمه های دیگر متوقف شده است.
 
 این پروژه غیرقانونی تا کنون باعث تخریب و دخل و تصرف در اکوسیستم منطقه و منابع طبیعی بواسطه؛ احداث جاده در عمق بهترین زیستگاه حیات وحش به طول حدودا  پنج کیلومتر، قطع درختان در اراضی جنگلی و نیمه جنگلی و تخریب رستنی ها، جمع آوری کلیه آبهای سطحی منطقه بواسطه حفر چاه و قنات در حدود 30 حلقه، عدم رعایت حقآبه حیات وحش،دسترسی آسان به عمق مناطق جنگلی و آسیب پذیری گونه های زیستی،تخریب سیمای طبیعی(خاک ، سنگ ،صخره و...)که جملگی تاثیرات منفی بر وضعیت اکولوژیکی منطقه که موجب خسارات زیست محیطی در کوتاه مدت و همچنین درازمدت شده و حذف فیزیکی بعضی از گونه های گیاهی و جانوری را باخود به همراه داشته است.

لازم به ذکر است:

1- باستناد ماده 2 تصویب نامه شماره 214287/ت 45880 ه مورخ 3/11/90 هیئت وزیران مجریان طرح ها را موظف نموده تا در مرحله امکان سنجی و مکان یابی آنها ، گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی مربوط را تهیه و جهت بررسی و تایید کارگروه ارزیابی اثرات زیست محیطی به سازمان ارائه نمایند. لذا تاکنون مدرکی دال بر ارائه مجوز ارزیابی اثرات زیست محیطی از سازمان متبوع به مراجع ذیربط ارائه نگردیده است.

2- بند(ه) از ماده 17 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و تنفیذی برنامه پنجم اعلام می دارد که؛ طرح های انتقال آب بین حوزه ای از دیدگاه توسعه پایدار، با رعایت حقوق ذینفعان و برای تامین نیازهای مختلف مصرف، مشروط به توجیه فنی ،اقتصادی،اجتماعی و زیست محیطی و منافع ملی مورد نظر قرار می گیرد. که متاسفانه در این طرح انتقال ، هیچکدام از معیارهای ذکر شده در بالا رعایت نگردیده است.

بنابراین با توجه به بازدیدی که از سوی کمیته تخصصی که توسط خود شورای عالی آب به عنوان کمیته فنی یا حقیقت یاب تعیین شد و در 19 اردیبهشت ماه سال جاری (97) از محل اجرای طرح (جنگل ابر) واقع در استان گلستان به عمل آوردند و گزارش آن را در تاریخ 9 خرداد 97 به حضورتان ارسال کردند و موارد بسیار مهم و فراوانی در آن گزارش وجود دارد(که به پیوست خدمتتان ارسال می گردد) لذا خواهشمندیم هر چه سریعتر تصمیمات کمیته فنی به صورت دستورالعمل به دستگاه های مربوطه ابلاغ و اجرایی گردد و همچنین مجدانه خواستار بازگشت آب همه چشمه هایی که از سال 1388 بدون مجوز و به صورت غیر قانونی در حال انتقال است هستیم و همچنین رفع آثار تجاوز و بازگرداندن وضعیت طبیعی را استدعا داریم.

عیسی اسفندیاری
دبیر سابق "ستاد مردمی بازگشت آب سرچشمه های زرین گل"
 
 
رونوشت :
 • وزیر محترم نیرو
  رییس محترم سازمان حفاظت محیط زیست
  ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور
  رییس محترم فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی
  استانداری گلستان
  مجمع نمایندگان استان گلستان
  ریاست محترم دادگستری استان گلستان
  شبکه سمن های محیط زیستی کشور
  شبکه سمن های محیط زیستی استان گلستان
 
 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.