آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد
مقام معظم رهبری در حکمی آیت‌ا... آملی لاریجانی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.
يکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷
ساعت ۲۰:۳۷
کد مطلب: ۱۶۶۵۶
Share
اسکان نيوز: متن حکم مقام معظم رهبری به این شرح است:

«بسم ا... الرحمن الرحیم

آیت‌ا... جناب آقای حاج شیخ صادق آملی لاریجانی دامت توفیقاته

با توجه به نقش بی‌بدیل مجمع تشخیص مصلحت نظام در اداره و قوام و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی و با عنایت به ارتحال عالم مجاهد آیت‌ا... هاشمی شاهرودی رحمه‌ا...‌علیه و ضرورت سامان‌یابی هرچه سریع‌تر ارکان مجمع، جنابعالی را به ریاست آن مجمع مهم و تأثیرگذار و نیز به عضویت فقهای شورای محترم نگهبان منصوب می‌کنم.

همان‌طور که پیش از این در حکم دوره جدید آمده است، مجمع در این دوره عهده‌دار مسئولیت مهم و اساسی تغییرات در ساختار و محتوای آن نهاد مؤثر و مهم نیز است که با توجه به سابقه برجسته و ارزشمند جنابعالی در شورای نگهبان و مدیریت پرتلاش و عالمانه و مخلصانه بر قوه قضائیه، امید می‌رود با حضور فعال و عالمانه اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایفای نقش مؤثر دبیرخانه و دبیر محترم در انجام وظایف خود تحت نظارت و اشراف ریاست مجمع، مسئولیت‌های محوله در این دوره در کمال اتقان و به بهترین وجه به انجام برسد.

با عنایت به اهمیت مسئولیت‌ها در مجمع و شورای نگهبان انتظار می‌رود در فرصت زمانی مناسب، با تنسیق امور در قوه قضائیه، در مسئولیت‌های خطیر یادشده مُتَمحّض گردید. از خداوند متعال توفیق وافر و کمک همه‌جانبه‌اش را برای آن جناب و همکاران مسألت می‌نمایم. والسلام علیکم و رحمه‌ا... سیّدعلی خامنه‌ای ۹ دی ۹۷».

مروری بر تغییرات کرسی ریاست

مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر اساس حکم امام خمینی رحمه‌ا... در تاریخ 17/11/66 شکل گرفت و آغاز به کارکرد. دوره نخست شکل‌گیری مجمع سال 66 تا سال 68 است که با فرمان حضرت امام خمینی آغاز شد. وظیفه این مجمع رفع اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان بود. امام خمینی در تاریخ 4/2/68، فرمانی مبنی بر بازنگری در قانون اساسی و تشکیل شورای آن را صادر کرد و از جمله مسائل مطرح در شورای بازنگری را «مجمع تشخیص مصلحت برای حل معضلات نظام و مشورت رهبری به صورتی که قدرتی در عرض قوای دیگر نباشد» اعلام کرد. با حکم مقام معظم رهبری آیت‌ا... هاشمی شاهرودی بر این کرسی تکیه زد و پس از درگذشت ایشان بود که مقام معظم رهبری روز گذشته طی حکمی آیت‌ا... صادق آملی لاریجانی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام معرفی کرد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.