مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی خبر داد:

رشد 55 درصدی تعداد بازدیدکنندگان از بزرگترین میراث تاریخی خشتی و گلی ایران

رشد 55 درصدی تعداد بازدیدکنندگان از بزرگترین میراث تاریخی خشتی و گلی ایران
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی از رشد 55 درصدی تعداد بازدیدکنندگان از شهر تاریخی بلقیس در اسفراین خبر داد.
سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب: ۱۶۶۹۳
Share
اسکان نيوز: حبیب یزدان‌پناه، مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: طی 9 ماه نخست سال جاری 60 هزار و 892 نفر از شهر تاریخی بلقیس بازدید کرده‌اند.

وی افزود: شهر تاریخی بلقیس بزرگترین بنا خشتی و گلی ایران است که در اسفراین واقع شده و سالانه تعداد زیادی از گردشگران از این محوطه باستانی بازدید می کنند.

یزدان پناه در ادامه با اشاره به این‌که شش موزه فعال در این استان وجود دارد، ادامه داد: مساحت این موزه ها به 10 هزار و 150 متر مربع می رسد.

وی اظهار کرد: طی سال جاری هشت هزار و 787 نفر از بازدیدکنندگان داخلی و خارجی از موزه‌های مذکور دیدن کرده‌اند.

در فاصله سه کیلومتری جنوب‌غربی شهر اسفراین در خراسان‌شمالی اثری باستانی بلقیس قرار دارد که اعراب به‌واسطه طبیعت زیبایش به آن بلقیس می‌گفتند و یکی از یادگارهای ارزشمند تاریخی کشورمان است. شهر بلقیس بنایی خشتی و گلی است که از جمله بزرگترین بناهای خشتی ایران محسوب می‌شود. وسعت این بازمانده تاریخی بیش از ۱۸۰ هکتار است و مجموعه‌ای شامل بقایای بازمانده از ارگ و خندق اطرافش، برج و بارو، مقبره شیخ آذری، ویرانه‌های منار تپه، یخدان‌ها، کوره سفالگری، بازار، آب‌انبار، کاروانسرا و گورستانی بزرگ ‌است. آن‌چه که از این میراث تاریخی باقی‌مانده و در حقیقت برجسته‌ترین و تا حدی سالم‌ترین قسمت ارگ این اثر است. این ارگ ۲۹ برج داشته که ارتفاع آن حدود ۱۱ متر است و از بزرگترین قلعه‌های باستانی ایران محسوب می‌شود.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.