فعال فرهنگی، هنری:

اجرا لند‌آرت‌ها نقش بسزایی در معرفی جزیره هرمز داشته است

اجرا لند‌آرت‌ها نقش بسزایی در معرفی جزیره هرمز داشته است
فعال فرهنگی، هنری گفت: اجرا لند آرت‌ها، تاثیر زیادی در معرفی جزیره هرمز در رسانه‌ها داشته است.
چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب: ۱۶۷۲۹
Share

اسکان نيوز: محمدسایبانی، فعال فرهنگی، هنری بیان کرد: کاری که در حال انجام آن در جزیره هرمز هستیم، طراحی یک لند آرت است. برای ساخت این اثر از سنگ‌های محیط اطراف استفاده می کنیم.

وی با اشاره به این‌که محوطه‌ای که در ان هستیم به ساحل فرش خاکی معروف است، اضافه کرد: از اواسط دهه 80 تا اوایل دهه 90 پروژه فرش‌های خاکی در این محل انجام شده است، به باور بسیاری معرفی جزیره هرمز به واسطه همین اثار هنری اتفاق افتاده است.

سایبانی با بیان سئوالی مبنی بر این که "این لند ارت چرا به نام فرش خاکی معروف شده است؟" افزود: در طراحی، طرح اولیه تیم طراح قصد نشان دادن هویت ایرانی بوده است، به همین علت از فرش ایرانی استفاده کرده و به همین ترتیب لند آرت اولیه، فرش خاکی نام گرفت.

این فعال فرهنگی و هنری عنوان کرد: فرش خاکی اولیه بازخورد رسانه‌ای بسیار خوبی به همراه داشت، تاثیرات خوبی برای جزیره و کارآفرینی برای  مهاجران صورت گرفت.

سایبانی ادامه داد: آن چیزی که نیاز امروز هرمز است این است که بومیان این جزیره در حوزه اکوتوریسم اموزش ببینند. تشکل‌های رسمی و تخصصی را در این حوزه ثبت کنند. این جزیره به جا تعاونی معدن به تعاونی گردشگری نیاز دارد به این ترتیب هم طبیعت و هم فرهنگ این جزیره حفظ می‌شود، از طرفی سبب کارافرینی نیز می‌شود و وضعیت اقتصادی و فرهنگی نیز رشد می‌کند.

وی در خصوص تاثیر برداشت این خاک‌ها از نقاط دیگر جزیره و انتقال ان به ساحل لند آرت، اظهار کرد: واقعیتی که در خصوص استفاده از خاک‌های رنگی هرمز وجود دارد این است که بدیهی است که تیمی که این متریال و ماده را معرفی می‌کند به عنوان ماده‌ای که می‌توان با ان این اثر هنری را طراحی کرد؛ خود،  حساسیت‌های لازم را داشته باشد تا طبیعت کمترین آسیب را ببیند.

سایبانی بیان کرد: گرایش این تیم‌های هنری طبیعت است. جمع اوری این خاک‌های رنگی به نوعی مشکل‌ترین بخش انجام آن پروژه است. این خاک‌ها قبل از فصل بارندگی از مسیل‌ها جمع‌آوری می‌شوند، پس با بلدوزر و بیل و کلنگ این خاک‌ها جمع‌آوری نمی‌شوند.

این فعال فرهنگی و هنری تصریح کرد: عجله‌ای برای این که لند ارت تمام شود نداریم و به همین علت تنها اواخر هفته به جزیره می‌آییم و از این نظر که متریال این لند ارت سنگ است نگرانی نیز بابت بارندگی و از بین رفتن و آسیب دیدن پروژه وجود ندارد. این چهارمین آخر هفته‌ای است که به هرمز سفر کرده‌ایم.

وی در پایان گفت: گردشگران می‌توانند در این طرح در جاهایی که مشخص شده است نقشی را که می‌خواهند روی آن پیاده کنند و بخشی از این کار شوند. احتمالا پس از تمام شدن پروژه قسمت هایی از ان را نیز با زباله چیدمان کنیم.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.