گزارش اسکان نیوز از یک حادثه مرموز

روایت بوی مرموزی که آمدورفت / بی‌پناهی تهران در برابر بحران‌ها

روایت بوی مرموزی که آمدورفت / بی‌پناهی تهران در برابر بحران‌ها
هنوز منشا بوی مرموزی که عصر دیروز چند ساعتی شهر تهران را فراگرفته بود پیدا نشده است . بویی که نشان داد تهران در برابر حوادث احتمالی بی پناه است وعدم مدیریت واحد شهر چگونه می‌تواند به شهر در زمان های بحرانی آسیب برساند.
پنجشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۳۰
کد مطلب: ۱۶۷۵۱
Share
به گزارش اسکان نيوز ،منشا بوی نامطبوعی که عصر دیروز بخش هایی از شهر تهران را فراگرفت و با باد شبانه رفت ،هنوز مشخص نشده است . اما این بوی مرموز دوباره یادمان انداخت که تا چه میزان تهران در برابر حوادث و بحران‌های احتمالی بی‌پناه است.

تهران هم برای اداره‌کنندگانش و هم برای ساکنانش ناشناخته است و نه می‌دانیم روی زمین تهران چه خبر است و نه زیر آن. عصر دیروز وقتی مشخص شد انتشار بوی نا مطبوع سراسری است، اولین واکنش سازمان‌ها و نهادهایی که امکان داشت مسئولیتی دراین حادثه داشته باشند انکار بود.

سازمان آب و فاضلاب، شرکت ملی گاز، شهرداری تهران و زیر مجموعه‌هایش مانند مترو و حوزه خدمات شهری اعلام کردند ریشه بو تهران نا مشخص است و ربطی به حوزه مسئولیتی آن‌ها ندارد.

این بوی آزار دهند مدتی مشام تهرانی را آزرد اما چون آزار این بو به حدی نبود که پا آن‌ها به اورژانس باز شود اعلام شد جای نگرانی وجود ندارد و این بو خطرناک نیست. بنابراین مسئولان با آرامش بیشتری به جستجوی منشا بو رفتند.

یکی ازموضوعاتی که در همه بحران‌ها، بحرانش نمایان می‌شود، بحران اطلاع رسانی است. در این زمان هر چهره سیاسی، اجتماعی چه مسئولیتی در حوزه تهران داشته باشد و چه مسئولیتی نداشته باشد در خصوص بوی تهران اطلاع رسانی کرد.

یکی از اعضا کمیسیون سلامت شورای شهر منشا بو را وارونگی هوا عنوان می‌کرد، عضو دیگراین کمیسیون  آن را رد می‌کرد. نماینده مجلس به نقل از فرماندارتهران  اعلام می‌کرد منشا بو در متروی ایستگاه ملت است. معاون عمرانی فرماندار این موضوع را انکار می‌کرد.

مسئولی در حوزه خدمات شهری شهرداری تهران اصل انتشار بوی نامطبوع را رد می کرد و اعلام می کرد بویی به مشمامش نخورده است، از سوی دیگر رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تلاش‌های شهرداری برای منشا یابی بو گزارش می داد.

استاندار تهران تلفن همراه خود را تا زمانی که بوی نامطبوع در سطح شهر کاهش پیدا کرد بر روی شماره دفترش دایورت کرده بود.

اعلام شد کمیته‌ای ویژه ای برای منشا یابی بو تشکیل شده است اما مشخص نبود چه کسانی در این کمیته حضور دارند و برای چه اقداماتی برنامه ریزی می‌کنند.

صبح امروز از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام شد  که شب گذشته جهت باد شمال شرق به سمت جنوب غرب بوده و غلظت همه آلاینده‌ها اعم از ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون، ۱۰ میکرون و دی اکسید گوگرد بالا رفته است. که نشان دهنده آن است که  منشاء گوگرددار باعث افزایش شاخص آلاینده‌ها شده است.

استاندار تهران هم در حاشیه مراسمی به خبرنگارها در خصوص بوی نامطبوع عصر روز گذشته توضیح داحتمال داد، یک ماده شیمیایی که بوی تندی دارد مانند مرکاپتان در جایی ریخته شده آن هم به صورت عمد یا سهو و این در قسمتی از فضای تهران منتشر شده بود که ظرف ۲-۳ ساعت برطرف شده است.

مرکاپتان‌ها نوعی از سولفیدهای آلی هستند که بطور گسترده‌ای در محصولات نفت و گاز وجود دارند. همچنین عامل اصلی بوی نامطبوع در هیدروکربورها، ترکیبات گوگردی هستند و به صورت شاخص می توان مرکاپتان‌ها را نام برد.

به نظر می‌رسد پرونده این بوی نا مطبوع تا زمانی که دوباره شهروندان آن را احساس کنند ،بسته شود و همچنان ناشناخته باقی بماند.
 
 
اظهارات متفاوت مسئولان در پی انتشار بوی نامطبوع در برخی نقاط پایتخت
نام و سمت اظهار نظر
اصغر عطایی ؛مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران ما چنین بویی را استشمام نکرده‌ایم.‌به فرض اینکه در برخی نقاط شهر این بو استشمام شده باشد به شهرداری تهران ارتباطی ندارد چرا که ما آرادکوهی در تهران نداریم و یا اینکه زباله‌ای در شهر باقی نمانده است.
فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه تمامی خطوط را بررسی کرده ایم و هواکش‌ها فعال هستند و حرکت قطارها هم منظم انجام می‌شود و در داخل مترو مشکلی وجود ندارد.
ناهید خداکرمی عضو کیسیون سلامت شورای شهر احتمالا پدیده وارونگی هوا باعث بوی نامطبوع در سطح تهران است .
میثم جعفرزاده؛مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته در کلیه خطوط آب‌رسانی و فاضلاب، اکنون صراحتا باید گفت که بوی نامطبوع تهران هیچ ارتباطی با شبکه فاضلاب ندارد.
طیبه سیاوشی؛نماینده مجلش ساعت ۴ بعد از ظهر در حال بررسی مناطق مختلف هستند. آن‌ها می‌گویند آنچه احساس می‌شود بوی گوگرد نیست، بلکه بویی شبیه آمونیاک است که مشابه آن در مرکز دپوی زباله کهریزک به مشام می‌رسد.
سیده فاطمه ذوالقدر؛نماینده مجلس آخرین تماس تلفنی که دقایقی قبل با فرماندار تهران داشتم از علت انتشار بوی نامطبوع امروز شهر تهران جویا شدم که ایشان در گزارشی اعلام کرد منشاء این بو ایستگاه متروی ملت است و هم اکنون نیز کمیته‌های ویژه‌ای از شرکت آب و فاضلاب تهران، شرکت گاز و سازمان آتش نشانی برای بررسی علت پخش این بوی نامطبوع  در این ایستگاه حضور دارند
غلامحسین آرام؛معاون فنی عمرانی فرماندار تهران این که اعلام شده منشأ بوی نامطبوع در ایستگاه متروی ملت است مردود شده زیرا این ایستگاه مورد بازرسی قرار گرفت و منشأ بوی نامطبوع نبود.
مهدی زارع  ؛عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی بوی بدی که در تهران منتشر شده است به هیچ عنوان به قله آتشفشانی دماوند ارتباطی ندارد. خود من هم در سطح شهر تهران بودم و در میدان هفت تیر به وضوح بو را حس کردم. این بو اصلا گوگردی نبود و مشخصا بوی بد زباله است.
مجید بوجارزاده؛سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در شبکه گاز شهری در روز جاری نشتی گاز یا تعمیراتی گزارش نشده، به همین خاطر نمی‌توان بوی نامطبوع را به شبکه گاز مرتبط دانست.
کیومرث کلانتری؛مدیرکل محیط زیست استان تهران این بو شباهت به ماده‌ای دارد که شرکت گاز به لوله‌های گاز تزریق می‌کنند و برای آسان سوختن گاز استفاده می‌شود اما هنوز مدیرکل شرکت گاز تهران این موضوع را تایید نکرده است.
محمد رستگاری؛معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران بوی نامطبوعی که تهران را فراگرفته به ذرات معلق ارتباطی ندارد و شاخص بالای آلودگی در این منطقه به نشت پالایشگاهی و بوی نامطبوع تهران مربوط نیست.
احمد صادقی ؛رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تشکیل ستاد ویژه ای برای منشاء یابی بوی نامطبوع پایتخت نیاز نبود ،: آب و فاضلاب، سازمان گاز، آتش نشانی اعلام کردند منشاء این بوی بد، حوزه مدیریت آنها نیست. همچنین سازمان محیط زیست نیز اعلام کرد نگرانی خاصی در این خصوص وجود ندارد و اکیپ های آنها به منشاء خاصی برای این بو نرسیدند. همچنین مرکز EOC اورژانس اعلام کرد تاکنون مراجعه کننده ای به دلیل بوی نامطبوع نداشته است
زهرا صدر اعظم نوری ،رییس کمیسیون سلامت بنده از صبح امروز تا ساعت سه چهار بعد از ظهر به همراه جمعی در حال بازدید از محدوده‌های مختلف در منطقه ده بودیم، اما حتی یک نفر هم بویی استشمام نکرد و همه چیز عادی بود. بر این اساس است که می‌گویم ظاهرا برخی در حال دامن زدن به ماجرا هستند. البته فارغ از همه این موارد، کماکان پیگیر این مساله هستیم و در این خصوص اطلاع رسانی خواهیم کرد.
سید آرش حسینی میلانی؛سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران متاسفانه در تهران دستگاه سنجش برای گازهای مرتبط با بو نداریم، در حال حاضر شرکت کنترل کیفیت هوا، گازهای آلاینده را پایش می‌کند اما برای سنجش گازهایی مانند آمونیاک دستگاهی نداریم. این اتفاق جدید بوده و نمونه مشابهی نیز نداشته است. لذا باید بررسی‌های کافی انجام گیرد تا پس از آن بتوانیم در مورد منشاء این بو اظهارنظر کنیم.
 
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰