غریب در وطن

خاطره پیرمرد تاریخ‌نگار از چهره جلفا اصفهان پاک شد

خاطره پیرمرد تاریخ‌نگار از چهره جلفا اصفهان پاک شد
«بنده در 1299 خورشیدی مصادف با 1920 میلادی در قریه خویگان فریدن متولد شدم. پدرم زارع و معلم بود و در یک خانواده تقریبا فرهنگی پرورش یافتم. تحصیلات ابتدایی را در قریه خویگان و دوران دبیرستان را در مدارس ملی ارامنه جلفا و کالج اصفهان که امروز دبیرستان ادب نامیده می‏‌شود ادامه دادم. پس‌ازآن به مدت 10 سال در قریه خویگان تدریس کردم و همزمان چند سال مدیریت سیار دبیرستان‌های قراء ارامنه فریدن را به عهده داشتم. علاوه بر این فعالیت‌هایی در هیات مدارس و نمازخانه و انجمن‏‌های دیگر خویگان داشتم. در 1324/ 1945 به کمک چند تن از روشنفکران آن منطقه کتابخانه ملی ابوویان را تأسیس نمودم. از سال 1330/ 1951 تا 1360/ 1981 به مدت 30 سال در مدارس ملی ارامنه جلفا تدریس کردم و بازنشسته شدم.
يکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۲۶
کد مطلب: ۱۶۷۹۸
Share
اسکان نيوز-  سمیه قنبری: در جلفا بیش از 10 انجمن خیریه و ادبی و کمیته پیش‏‌آهنگی و چندین کمیته مربوط به برگزاری جشن‌ها تاسیس کردم و در آن‌ها شرکت فعال داشتم. نویسندگی را از دبستان شروع کردم و در ضمن فعالیت‌های ملی و تدریس در مدارس؛ بقیه اوقات خود را صرف مطالعات و تحقیقات نمودم که نتیجه آن چاپ صدها مقاله در بیش از 20 روزنامه و مجله و سالنامه به زبان ارمنی و فارسی است. بیش از 50 کتاب تالیف کرده‏ام که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از: «تاریخ 350 ساله ارامنه فریدن» نزدیک به 500 صفحه که از طرف انجمن ادبی گروگ ملید در بیروت به چاپ رسیده، «تاریخچه اولین چاپخانه ایران جلفا اصفهان از سال 1638 تا 1972 میلادی»،«فهرست کتاب‌های خطی موزه ارامنه جلفا» که به هزینه موسسه نشر کتاب گالوست گلبنگیان در وین چاپ‌شده، چهارکتاب از «سرایندگان و نوازندگان ارامنه فریدن»، «صومعه‏‌های ارامنه ایران» (که عبارت‌اند از کلیسا وانک و کلیسای سنت کاکاوس و کلیسا سنت استپانوس در آذربایجان)، «تاریخ ارمنیان جلفا اصفهان در یک‌صد و چهل سال اخیر (1996-1856)»، «دو فرمان از حضرت رسول (ص) و حضرت امیرالمومنین (ع)»،« نظر مختصری به آیین مذهبی ارامنه ارتدوکس» ارمنیان ایران، «سفری به بیت‌‏المقدس و اسرائیل» و چندین کتاب دیگر. از سال 1346/1957 میلادی سرپرستی افتخاری موزه ارامنه جلفا را به عهده‌دارم.
مرحوم لئون میناسیان- عکس از پیمان ابراهیمی

از سال 1351/1972-م مدیریت چاپخانه جلفا و از سال 1359/1980 سرپرستی کتابخانه را به عهده‌دارم. در سال 1352/1973 که عالی‌جناب کاتولیگوس خورن اول پیشوای ارامنه خانه سیلیس به جلفا آمدند با تقدیم مدال سلطنت مسروپ (به نام مخترع خط ارمنی) از خدمات معلمی و ادبی من قدردانی کردند. از سال‌ها پیش اقدام به تنظیم اسناد و مدارک بایگانی‌شده 350 ساله کلیسا وانک کردم که در سال 1362 به چاپ رسید. بیش از هفتصد مقاله در روزنامه آلیک که مدت 60 سال است چاپ می‏‌شود، نوشته‏‌ام و بیش از سیصد مقاله در مجلات دیگر نوشته‏‌ام. نزدیک به 50 رساله در فصلنامه‌‏ها و سالنامه‏‌ها دارم.خانه لئون میناسیان- عکس از پیمان ابراهیمی

در سال 1369/1990-م در اصفهان و تهران و در سال 1370/ 1991-م در چهار شهر ارمنستان و در 1371/ 1992 در نیویورک و لس‌آنجلس به مناسبت بزرگداشت خدمات علمی و فرهنگی من جشن‌هایی ترتیب داده شد. همچنین مدال سنت مسروپ از مرکز تحقیقات کتب خطی شهر ایروان و نامه افتخاری از کاتولیکس خانه سلیسی در لبنان و انجمن فرهنگی ارمنستان و انجمن فرهنگی سنت نرسس در تهران دریافت داشته‏‌ام ».عکس از پیمان ابراهیمیعکس از پیمان ابراهیمی

این بخشی از گفت‌وگوی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در تاریخ 31 اردیبهشت 1379 در محل کتابخانه کلیسا وانک با مرحوم لئون میناسیان است. مردی که همه عمرش را درراه آموزش و پژوهش گذاشت و پس از ارمنستان، اصفهان را دومین وطن خود می‌دانست.

نویسنده، پژوهشگر، کتاب‌شناس، نقاش، نوازنده، تاریخ‌نگار و مترجم ایرانی که در سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ از سوی مرکز بیوگرافی بین‌المللی کمبریج انگلستان و مرکز بیوگرافی کارولینا جنوبی آمریکا به‌عنوان مرد سال معرفی شد.

 خانه موزه میناسیان در جلفا اصفهان در همه‌ سال‌های حیات او میزبان علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ بود. خانه موزه‌ای که چراغ آن پس از فوت میناسیان در 12 دی‌ماه 1391 اول ژانویه 2013 در سن نودودوسالگی برای همیشه در جلفا اصفهان خاموش شد.تخریب خانه لئون میناسیان- عکس از پیمان ابراهیمیعکس از پیمان ابراهیمی

این روزها با تخریب خانه میناسیان احتمالا قرار است پاساژِی با چراغ‌های الوان جای آن را در جلفای اصفهان پر کند.

 خانه‌ای که می‌توانست باتدبیر مدیران شهری به مکانی فرهنگی برای اصفهان تبدیل شود اما این فرصت هم مانند همه فرصت‌های دیگر از دست رفت. آن‌هم در شهری که ازاین‌پس قرار است نه یک روز بلکه دو روز در سال نام آن گرامی داشته شود و با دعوت از مهمانان خارجی تاریخ و فرهنگ آن به جهان معرفی شود. این روزها پنجمین سال روز فوت یکی از مفاخر معاصر اصفهان لئون میناسیان است. مردی که نامش هم مثل خانه قدمی‌اش از ذهن مردم اصفهان پاک‌شده است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.