مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم رضوی عنوان کرد:

قدمت ۱۰۰ ساله سازه کشف شده در مشهد/ محدوده دست نخورده می‌ماند

قدمت ۱۰۰ ساله سازه کشف شده در مشهد/ محدوده دست نخورده می‌ماند
مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم رضوی گفت: سازه کشف شده درمشهد دارای قدمت تاریخی بیش از ۱۰۰ سال است.
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب: ۱۶۸۴۴
Share
اسکان نيوز:  وفا ثابتی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم رضوی ظهر دوشنبه درحاشیه بازدید از محل اثر تاریخی مکشوفه، اظهار کرد: سازه و طاقی که در پی اجرای پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی دهم دی ماه جاری در منطقه ثامن مشهد کشف شد، دارای قدمت و ارزش تاریخی و معماری است.

وی افزود: تعیین دقیق قدمت تاریخی و هویت این اثر مستلزم تهیه طرح تحقیق و انجام عملیات حفاری و گودبرداری است که این امر به زمان نیاز دارد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) ادامه داد: در مرحله اول ادامه اجرا بخشی از مسیر پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی بلامانع اعلام شد و محدوده بقایای اثر معماری کشف شده به وسعت حدود ۲۰۰ متر دست نخورده باقی خواهد ماند.


وی تصریح کرد: آجرهای مربع شکل به کار برده شده در طاق کشف شده قدمت بیش از ۱۰۰ سال را نشان می‌دهد و به همین سبب چند نمونه آجر برای انجام آزمایشات دیرینه شناسی به آزمایشگاه میراث فرهنگی انتقال داده شده است.

ثابتی افزود: به هم ریختگی و به هم پاشیدگی در محل به واسطه اجرا عملیات حفاری موجب شده نتوان اظهار نظر دقیقی در باره قدمت و معماری این اثر ارائه داد به همین دلیل نیازمند زمان بیشتری برای انجام اقدامات کارشناسی در این زمینه هستیم.

 
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.