هوا برخی مناطق کردستان در شرایط ناسالم قرار دارد

هوا برخی مناطق کردستان در شرایط ناسالم قرار دارد
هوای برخی مناطق استان کردستان از جمله سقز، بانه، مریوان و سنندج تحت تاثیر پدیده گرد و غبار روز سه شنبه در شرایط ناسالم برای همه گروه‌های حساس قرار گرفت.
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب: ۱۶۸۵۱
Share
اسکان نيوز:  معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: در حال حاضر هوای شهرهای سقز، بانه، مریوان و سنندج در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

اقبال حمیدی  با اشاره به این‌که در بعد از ظهر گذشته در ساعاتی هوای شهرهای مذکور به غیر از سنندج در وضعیت خطرناک قرار گرفت، افزود: در اسرع وقت شرایط هوا را به آموزش و پرورش استان اعلام کردیم ولی آن‌ها عنوان کردند چون اکثر مدارس شیفت صبح هستند لذا تعطیلی مدارس ضرورتی ندارد.

وی تاکید کرد: میانگین 24 ساعت وضعیت هوای شهرهای استان به عنوان مبنای شرایط هوا از لحاظ پاک، سالم، ناسالم، بسیار ناسالم وخطرناک بودن در نظر گرفته می‌شود.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان اظهار کرد: از ابتدا امسال تا 30 آذر ماه، 11 روز هوا پاک، 139 روز قابل قبول، 16 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و 10 روز ناسالم داشته‌ایم و روزهای با هوا بسیار ناسالم و خطرناک نیز در این مدت نداشته‌ایم.

حمیدی یادآور شد: وضعیت هوا امسال استان تا پایان آذرماه نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته که تعداد روزهای پاک 33 روز، قابل قبول 140 روز، ناسالم برای گروه‌های حساس 105 روز، بسیار ناسالم 3 روز و خطرناک هم یک روز بود از وضعیت بهتری برخوردار است.

گرد و خاک تا روز پنجشنبه مهمان هوا  استان است

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: اکثرا در فصل سرد سال گرد و خاک از کشورهای همسایه وارد هوای استان نمی شد ولی جریانات جوی به گونه‌ای شده که این پدیده از روز گذشته هوا را تحت تاثیر قرار داده است.

علی پناهی افزود: هر زمان که وزش باد در عراق و سوریه پدیده غالب باشد گرد و خاک موجود در این منطقه وارد هوای استان کردستان می‌شود.

وی اضافه کرد: پیش بینی می‌شود روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری هم کیفیت هوای استان به دلیل ورود گرد و خاک کاهش پیدا کند.

پاییز و زمستان امسال کردستان به نسبت سال گذشته شاهد ورود امواج ناپایدار بیشتری بود و در این میان گرد و خاک هم از قافله عقب نماند و بار دیگر وارد هوای استان شد و موجب آلودگی هوای برخی مناطق شده است.

از روز گذشته بار دیگر توده‌ای از گرد و خاک ورودی از سمت بیابان‌های عراق و سوریه وارد هوای این استان شده در حالی‌که در سنوات گذشته در ایام زمستان کمتر شاهد ورود این مهمان ناخوانده و تحت تاثیر قرار دادن هوای کردستان بودیم.

در بیش از یک دهه‌ای که از ورود این مهمان ناخوانده به آسمان استان‌های مختلف کشور از جله کردستان می‌گذرد اکثرا در اواخر اسفندماه هوا به سبب ورود گرد و خاک آلوده می شد.

گویا این مهمان ناخوانده کمر همت بسته هر فصل مهمان هوای استان کردستان شود و بعد از چهارم و پنجم آبان امسال که وضعیت هوا اکثر شهرهای استان در شرایط خطرناک قرار گرفت، 18 دی بار دیگر در ساعاتی هوا شهرهای سقز، بانه و مریوان تحت تاثیر ورود این پدیده خطرناک اعلام شد.
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.